Yaklaşık 2 hafta önce Amerikan televizyon dünyasının en önemli ödüllerinin adayları belli oldu. Bu sene 69’uncusu düzenlenecek olan Emmy ödülleri 17 Eylül 2017 tarihinde sahiplerini bulacak.

En iyi diziler, aktörler, aktrislerin yarışacağı bu ödül töreninin en büyük getirisi ise kanallara. En çok ödül alan kanalın sonraki senelerde daha büyük çıkışlar yapması mümkün oluyor. Tabii arada ilginç çıkışlarda olmuyor değil. Her sene adaylığa doyan HBO, Showtime ve son yıllarda Netflix gibi kanalların yanına bir de bu sene Hulu wklendi. Ayrıca Amazon’da en iyi yapımcılar adaylığına girerek siftahını yapmış oldu.

Adaylıklar konusundan devam edecek olursak HBO zirveyi yine bırakmadı. Resmen yıkılmaz tahtında oturan Pers İmparatoru Darius gibi yıllardır oradalar ve orada olmaya devam edecekler. Game of Thrones’un yayın dönemi yüzünden adaylık alamaması HBO’yu sarsar derken Westworld’ün 22 dalda aday gösterilmesi, ‘’Game of Thrones yoksa ben varım, siz rahat olun’’ davranışının resmen tepkimesi. HBO yapımları ise 110 dalda adaylık kazanarak güçlerini gösterdiler. Onları sırasıyla Netflix (91) ve NBC (60) izliyor. Şimdi isterseniz gelin ağır toplara bakalım, kim kazanır, kim kazanmalı yorumunu yapalım.

En İyi Komedi

“Atlanta” (FX Networks)
“black-ish” (ABC)
“Master of None” (Netflix)
“Modern Family” (ABC)
“Silicon Valley” (HBO)
“Unbreakable Kimmy Schmidt” (Netflix)
“Veep” (HBO)

Kim Kazanır: Veep

Altı sezondur yoluna dolu dizgin devam eden Veep bu sezon da şaşırtmayarak ödülü alacaktır. İyiden iyiye kabak tadı veren bu adaylık silsilesi de bu sezon son bulacaktır çünkü.

Kim Kazanmalı: Atlanta

Rap dünyasını oldukça alaylı bir şekilde ele alan Atlanta gerek oyunculukları, gerek hikayesi ile bu sene izleyenlerine muhteşem bir serüven yaşattılar. Bu sene olmasa bile 2018 yılında ödülleri toplayacaktır.

Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu

Pamela Adlon, “Better Things”
Jane Fonda, “Grace And Frankie”
Allison Janney, “Mom”
Ellie Kemper, “Unbreakable Kimmy Schmidt”
Julia Louis-Dreyfus, “Veep”
Tracee Ellis Ross, “black-ish”
Lily Tomlin, “Grace and Frankie”

Kim Kazanır: Julia Louis-Dreyfus

Evet Veep ilk başladığı zaman ki büyüsünü çoktan kaybetti. Hatta başladığı konusunu bile kaybetti. Fakat Dreyfus zor kurtulduğu Seinfeld lanetinden kendini öyle bir sıyırdı ki hala televizyonun en büyük kadın komedi oyuncularından biri.

Kim Kazanmalı: Julia Louis-Dreyfus

Tracee Ellis Ross her ne kadar black-ish için izlenme sebebi olsa da dizinin sirayet ettiği alan çok dar. Veep devam ettiği sürece de bu döngü pek kırılamayacakmış gibi duruyor. The New Advantures of old Christine’den beri Dreyfus resmen ya her sene aday ya da en büyük favori. Kişisel olarak sorarsanız Ellie Kemper bu ödülü toplamalı ama the Unbreakable Kimmy Schmidt geçtiğimiz sezonlardaki o büyülü havayı çabuk kaybetti.

Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu

Anthony Anderson, “black-ish”
Aziz Ansari, “Master of None”
Zach Galifianakis, “Baskets”
Donald Glover, “Atlanta”
William H. Macy, “Shameless”
Jeffrey Tambor, “Transparent”

Kim Kazanır: Donald Glover

Nasıl ki her sene ödüllerin bir tane garantisi olur, bu sene de bu adam garanti. Hatta şu kadar söyleyeyim, bu adam bu ödülü alacak. Nasıl ki Oscar törenlerinde en iyi erkek oyuncuda Casey Affleck favoriydi işte bu adam da o kadar favori.

Kim Kazanmalı: Donald Glover

Zira Donald Glover bu diziyi izlenen yapan kişi. Community dizisinden beri severek izlediğimiz Glover, yükselmeye çalışan bir rap sanatçısını o kadar iyi canlandırıyor ki gönüllere sığmaz oluyor. Özür dileriz Aziz Ansari başka bir sefere!

Komedi Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Vanessa Bayer (Saturday Night Live)
Anna Chlumsky (Veep)
Kathryn Hahn (Transparent)
Leslie Jones (Saturday Night Live)
Judith Light (Transparent)
Kate McKinnon (Saturday Night Live)

Kim Kazanır: Kate McKinnon (Saturday Night Live)
Kim Kazanmalı: Kate McKinnon (Saturday Night Live)

SNL’yi çok takip eden var mı bilmiyorum, ben de etmiyorum çünkü. Fakat ettiğim belli dönemlerde göndermeleri ve referansları ile hemencecik favori programım oluveriyor. Bu sene daha çok politik göndermeler ile doluydu SNL, en son Dwayne ‘’The Rock’’ Johnson’ın ‘’Obana Smash’’ bölümleri kadar da eğlenceliydi. Kate McKinnon ise canlandırdığı birçok karakterin yanısıra Clinton tiplemesi ile bu sene ödülü alacaktır.

Komedi Dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Louie Anderson (Baskets)
Alec Baldwin (Saturday Night Live)
Tituss Burgess (Unbreakable Kimmy Schmidt)
Ty Burrell (Modern Family)
Tony Hale (Veep)
Matt Walsh (Veep)

Kim Kazanır: Alec Baldwin (Saturday Night Live)
Kim Kazanmalı: Alec Baldwin (Saturday Night Live)

Bir gece uyurken arkadşaım arayıp, ‘’ Hemen uyanıp SNL live stream filan bul izle, çabuk ol’’ dedi. Malum ortamlardan bulduğum yayın çok kalitesiz fakat inanılmaz doluydu. Alec Baldwin sağ olsun oyunculuğunun zirvesine çıkmış ve öyle bir Trump tiplemesi yapıyordı ki… İyi senaryo, iyi oyunculuk ile birleşince demek ki böyle oluyor kalmıştı bize de. Gerek Trump’ın gafları, gerek sağlık sistemi eleştirisi olsun Alec Baldwin harika bir başkan parodisi yaratmış ve yaşatmıştı. Verin Alec abimizin ödülünü ordan…

Komedi Dalında En İyi Bölüm

B.A.N. (Atlanta)
Groundbreaking (Veep)
Justice (Veep)
Blurb (Veep)
Intellectual Property (Silicon Valley)
Server Error (Silicon Valley)

Kim Kazanır: B.A.N. (Atlanta)
Kim Kazanmalı: B.A.N. (Atlanta)

Her sene çekilen dizi bölümleri içerisinden belli sayıda bölümü ayırıp seçmek zor olsa gerek ama bu sene izlediğim diziler arasında tartışmasız iki tane çok çok iyi bölüm vardı. Biri Survivor’s Remorse’un finali ki burda esamesi bile okunmuyor yıllardır. Diğeri de B.A.N. Harika yazılmış diyaloglar ile bir saniye bile seyirciyi kopartmayan. Güldüren, düşündüren bir bölüm. Belki çok kahkaha atacağınız değil ama hep sırıtacağınız bir bölüm olan B.A.N. şükür ki araya kaynamadan ödülünü alacak.

Evet. Komedi dizileri ile işimiz bittiğine göre bir sonraki yazıda bu ödülün olma ve oluş sebebi olan gerçek ağır topları yani drama dizilerini inceleyelim.

Keyifli seyirler…