Agents of SHIELD’ın on sekizinci bölümü yayınlandı. Talbot ve Ruby odaklı geçen bölümde, dramatik ve gerilim dolu anlara şahit olduk. Sezon finaline yaklaşırken işler her geçen bölümde daha da karışmaya devam ediyor.Agents of SHIELD 5. sezon 18. bölüm incelemesi

Talbot ve HYDRA Maceraları

Az önce bahsettiğim gibi, bölümde işlenen iki önemli karakter vardı: Talbot ve Ruby. Hatırlarsanız geçen bölümde Talbot’un, Hale ve yardımcısı tarafından tehdit edildiğini öğrenmiştik. Bu bölümde ise bu konuyla ilgili daha fazla detay sahibi olduk. Anlaşılan Talbot’a HYDRA’da geçirdiği zamanlar pek yaramamış. Kendisinin beyni HYDRA tarafından yıkanmış. Açıkçası söylemem gerekirse, bu anları çok da heyecanlı izlediğimi söyleyemem. Çünkü Talbot’un bir kez daha kötü niyetli hareket edeceğini düşünmüyordum. Öyle de oldu. Coulson’ın arkadaşlıklarından bahsederek gerçekleştirdiği plan Talbot’u durdurmaya yeti ve bu konu bir bölümde çözülmüş oldu. Bakalım ilerleyen bölümlerde Talbot nasıl hareket edecek? HYDRA’nın daha büyük planlarını açık etmede büyük bir rol üstlenebilir bekleyip göreceğiz.

Agents of SHIELD 5. sezon 18. bölüm incelemesi

Şaşırtan Ruby Kararı

Bölümün diğer bir önemli konusu da Ruby ve planının doğurduğu sonuçlardı. Evet, Ruby Gravitonium’a sahip olup tanrısal bir güce ulaşma peşindeydi ve tahmin edeceğiniz gibi bu plan iyi sonuçlanmadı. Ruby’nin ölmesini açıkçası beklemiyordum. Bu karar beni gerçekten de şaşırttı. Ölümünün Yo-Yo’nun ellerinden gerçekleşmesi ve ardından Yo-Yo’nun dünyayı kurtardığını iddia etmesi ise olayları ilginçleştiren noktaydı. Ruby’nin planıyla birlikte Destroyer of World’ün de Daisy olmadığı ayrıca açığa çıkmış oldu. Bakalım Yo-Yo gerçekten de dünyayı kurtarmayı başarabilmiş mi? İlerleyen bölümlerde bu konuda daha fazla detay öğrenebileceğiz diye umuyorum.

Agents of SHIELD 5. sezon 18. bölüm incelemesi

General Hale Üzerine

Bu bölümde ayrıca bahsetmek istediğim iki konu daha var. Bunlardan ilki de tabii ki General Hale. Evet, hatırlarsanız önceki bölümlerde bu karaktere bir kimlik yükleme çabası vardı. Bunun meyvelerini de açıkçası bu bölümde topladılar. General Hale’in saf bir kötü olmadığından bahsetmiştim ve bu bölümde aslında kızını bütün planların üstünde tuttuğunu göstererek, bunu bir kez daha kanıtladı. Vicdan ve sevgi gibi kavramlardan yoksun olmaması General Hale’i gözümde daha başarılı bir noktaya koymayı başardı. Şimdi ise kızının ölümüyle birlikte, içinde yaşadığı duygu vicdan ve sevgiden, intikama doğru kaydı. Artık SHIELD’a karşı saf kötü olmak için gerçekten de geçerli bir sebebi var. HYDRA’ya, SHIELD’ın bilgilerini sızdırarak da artık gözünün dönmüş olduğunu gösterdi. Bakalım sezon finaline yaklaşırken General Hale ile birlikte HYDRA’dan nasıl planlar izleyeceğiz? Merakla bekliyorum.

Agents of SHIELD 5. sezon 18. bölüm incelemesi

Daisy Artık Bir Lider

Son olarak ise Daisy’nin karakterinde yaşanan değişimlerden bahsetmek istiyorum. Daisy’nin yönetim ve liderlik sorunları yaşadığı bu bölüme kadar barizdi. Şimdi ise daha net kararlarla ve sorumluluk alarak, liderlik için doğru bir isim olduğunu ispatlıyor. Her fırsatta da Coulson’un öğrencisi olduğundan bahsetmeyi es geçmiyor. Eğer dizi yeni sezon onayını alırsa ve gerçekten de Daisy’nin lider olduğu bir gidişat izlersek, bundan memnun kalacakmışız gibi hissediyorum. Bakalım Dasiy’nin yaşadığı değişim hikâyeye ne gibi katkılar sağlayacak? Daisy’nin ayrıca Deke arasında geçmesi beklenen potansiyel bir romantik ilişki de bulunuyor. Deke artık aşkını itiraf etme noktasında. Deke ve Daisy bana göre gerçekten de uyumlu bir ikili, en azından mizahi anlamda birbirlerini tamamlıyorlar. Önceki sezonlarda Daisy’nin gönül işlerinde şansı hiç yaver gitmemişti. Bakalım bu kaderini Deke ile kırmayı başaracak mı? Açıkçası, bu tarz romantik ilişkiler çoğu zaman insanı bayar, farkındayım. Ama bu ihtimal iki eğlenceli karakter arasında gerçekleşince, aşk olayına bakış açım olumlu anlamda değişiyor. Jemma-Fitz gibi seveceğimiz bir ilişki ortaya çıkabilir. En azından benim fikrim bu yönde.

Evet, Agents of SHIELD’da bir bölümü daha geride bıraktık. Sezon ortalamasına göre başarılı olduğunu düşündüğüm bölüm, Ruby’yi öldürme kararıyla gerçekten de beni şaşırtmayı başardı. Şu anda diğer bölümlerde neler olabileceğini kestirmek çok zor ve büyük merakla yeni bölümü bekliyorum.

Haftaya görüşmek üzere!