Agents of SHIELD’ın yirminci bölümü bugün itibariyle yayınlandı. Sezonun artık sonuna yaklaşırken olayların da nereye doğru ilerleyeceğine dair sorular yanıtlanmaya devam ediyor. Ancak bu bölümü önemli kılan önemli bir ayrıntı daha vardı. O da dizideki Avengers Infinity War göndermesiydi. Kafamızda soru işareti yaratsa da Avengers Infinity War’dan önemli bir karakterin adının dahi dizide geçmesi izleyici için hoş bir detaydı. Yavaştan bölümün detaylarına geçmeye başlayayım.

Agents of SHIELD 5. Sezon 20. Bölüm İncelemesi

Graviton’un İhtişamı

Hatırlarsanız geçen bölümde Talbot’un Graviton’a dönüştüğünü görmüştük. Bu önemli karakterin diziye dâhil oluşu ise ‘Dünyaların Yok Edicisi’nin kim olduğu konusunda bütün teorilerin boşa çıkmasına sebep oldu. Artık Graviton’un dünyanın akıbeti konusunda büyük bir rol oynayacağını biliyoruz. Yirminci bölüm ise büyük oranda Graviton’un güç gösterisi şeklinde geçti. Geçen bölümün bittiği yerden, yani Coulson ve Talbot’un yer altından Remorath ırkının gemisine ulaşmalarıyla başlayan bir bölüm karşımızdaydı. Talbot’un birdenbire böyle güçlenip kontrolü ele alması gerçekten de ilginç bir tercih. Çünkü tüm bir sezonun gidişatı bir bölümde büyük oranda değişti. Talbot ve karakteri ben kendi adıma başarılı buluyorum. Ancak tüm kozları bu karakter üzerinden oynamayı umarım bırakırlar. Belki de son üç bölüme geldik artık, yeni bir sezon olmayabilir. Kapanışı kimse Talbot ile birlikte yapmak istemez diye düşünüyorum. Ayrıca Talbot’un Confederacy’ye verdiği ayar da gerçekten etkileyiciydi. Karakterin tanrısal gücünü bir kez daha görmüş olduk. Tüm gücü eline alan Graviton bakalım ilerleyen bölümlerde ne gibi hamlelerde bulunacak?

Agents of SHIELD 5. Sezon 20. Bölüm İncelemesi

Coulson Kurtarma Operasyonu

Diğer bir taraftan, başlarında May, Daisy ve Deke’nin olduğu ekip de Coulson’u kurtarmak için uzay gemisine girmenin planlarını yapıyorlardı. Bu plan bir şekilde başarılı sonuçlansa da ekip yine Talbot engeline takıldılar. Bu anda Daisy’nin bile Talbot karşısında ne kadar çaresiz kaldığını görmüş olduk. Karakterin gücü gerçekten de devasa boyutlara ulaştı. Bu kurtarma operasyonu sırasında Hale’e de maalesef hoşça kal demek durumunda kaldık. Hale, Talbot’un devasa gücünün kurbanı oldu. Karakteri ölümüne kadar oldukça başarılı bir şekilde işlediklerini düşünüyorum. Bu sezon diziye dâhil olan en altı dolu karakterdi benim gözümde. Karaktere bir geçmiş yazmak için büyük bir mesai harcanmış, yaptığı hareketler ve verdiği yanıtlarla da çoğu zaman tutarlı olmayı başarmıştı. Ancak kızını da kaybettikten sonra dizide pek de bir işlevi kalmadığını söylemek zorundayız. Yani bu ölüm doğru ve yerinde bir karardı.

Agents of SHIELD 5. Sezon 20. Bölüm İncelemesi

Deke, Daisy, Lincoln Üçgeni

Ayrıca bu bölümde Deke ve Daisy arasında duygusal bir an yaşandı. Bu anları da üstüne konuşmaya değer buluyorum. Deke maalesef Lincoln engeline takıldı. Açıkçası Daisy’nin Lincoln’dan bahsetmesini oldukça ucuz buldum. Lincoln muhabbetiyle olayları belli ki uzatmak istiyorlar. Deke’nin Daisy’yi kolayca elde edememesini asıl amaç gibi görünüyor. Anlayabiliyorum. Fakat Lincoln gibi iki sezondur ismi bile geçmeyen bir karakteri bahane olarak kullanmak oldukça yanlış. Tamam, Daisy acı çekiyor olabilir, ama bunu sezon genelinde hiç göremedik ki. Daisy’nin Lincoln’un aşkını unutamadığına dair hiçbir detay yoktu bu sezon. O yüzden bu bahaneyi haklı bulamıyorum. Bakalım Deke ve Daisy arasındaki ilişki nasıl ilerleyecek? Bunu merak ediyorum ve bir an önce Lincoln olayından kurtulmalarını umuyorum.

Agents of SHIELD 5. Sezon 20. Bölüm İncelemesi

Avengers: Infinity War Bağlantıları

Bu noktadan sonra yazıda Avengers: Infinity War filmine dair SPOILER olacaktır. Lütfen filmi izlemediyseniz okumayın.

Son olarak da Avengers: Infinity War göndermesinden bahsetmek istiyorum. Çünkü bu kısım kafamı fena halde karıştırdı. Evet, Talbot ve Taryan arasında geçen bir sohbette Thanos’un dünyaya indiği ve insan ırkını tehdit ettiğini duymuş olduk. Kendisini Thanos kadar güçlü kabul eden Talbot ise Thanos’u bir tür rakip olarak görmeye başladı. Bu konuşma bize Agents of SHIELD’ın aslında Marvel Sinematik Evreni’yle aynı dönemde geçtiğini ispatlamış oldu. SHIELD üyelerinin dünyada gerçekleşen olaylardan haberdar olmamalarını anlıyorum. Çünkü bir yer altında yaşıyorlar ve dış dünyayla iletişimleri yok. Ancak şu an tam olarak filmin zaman dilimiyle karşılaştırdığımızda hangi noktadalar? Bunu bilmiyoruz. Örneğin; filmin sonundaki parmak şıklatma sahnesi gerçekleşti mi? Gerçekleştiyse neden hiçbir SHIELD üyesi etkilenmedi? Gerçekleşmediyse ne zaman gerçekleşecek? Düşündüğünüzde, bu ve buna benzer birçok soruyla karşılaşabilirsiniz. Evet, dizide Thanos’un adını duymak bile birçok kişi için sevindirici. Ancak bunun altı dolu değil. Başka bir örnek ise dünyanın yok oluşuyla ilgili. Madem dünyanın sonunun gelmesini SHIELD engelleyecek. Peki, bunda başarısız olurlarsa filmde ne olacak? Kurtarılacak bir dünya kalmayacak mı? Bunlar açıkçası kafada büyük boşluklar oluşturuyor.  Yani Thanos’un ismini dizide geçirmek büyük sorumluluklar getiriyor. Bakalım dizi ve film arasındaki zaman dengesini sonraki bölümlerde nasıl oturtacaklar? Göreceğiz.

Evet, Agents of SHIELD, Avengers: Infinity War göndermeli bir bölümle karşımızdaydı. Sezonun sonuna artık çok yakınız. Şu sevindirici haberi artık almak istiyoruz. Sezonun bitişine iki bölüm kalmışken bir iptal haberiyle karşılaşmak biz hayranları çok üzecektir diye düşünüyorum. Bakalım gelecek neler gösterecek?

Haftaya görüşmek üzere!