Geçen haftaki bol Avengers: Infinity War göndermeli bölümün ardından, Agents of SHIELD yirmi birinci bölümüyle karşımıza çıktı. Sezonun sona ermesine artık son iki bölüm kaldı. Bu sebeple de bölüm için beklentilerimiz oldukça yüksekti. Sezon sonunda heyecanın artışını istemek en büyük hakkımız. Peki, son bölümüyle Agents of SHIELD nasıl bir ivme yakaladı? Şimdi biraz da detaylara bakalım.

 Agents of SHIELD 5. Sezon 21. Bölüm İncelemesi

Talbot ve Gelişimi

Bu hafta itibariyle Talbot’un yükselişinin devam ettiğini görmeye devam ettik. Yani Talbot ciddi ciddi artık dizinin en çok görünen karakterlerinden bir tanesi oldu. Bölümün hatırı sayılır bir kısmını bu karaktere harcamaya başladılar. Açıkçası ilk başlarda bu karar şaşırtsa ve merak uyandırıcı olsa da artık kabak tadı vermeye başladı. Bir kere o rezil kıyafeti artık gözüme çok batıyor. Yani gerçekten bu kıyafet yerine daha iyisini bulamadınız mı? Sanki tüm kahramanların kıyafetlerini nereden bulduğu sorusu cevaplanıyormuş gibi. Talbot’a da daha iyi bir kıyafet giydirme tercihinde bulunsalarmış keşke. Bu biraz göz zevkiyle alakalı bir konuydu. Şimdi ise geleyim bölümün asıl Talbot olaylarına. Bölümün içinde Talbot’un kendisini Car Creel ile birleştirdiğini gördük ve açıkçası bu bize karakterin devasa gücü hakkında daha fazla ipucu verdi. Gerçekten de Creel gibi bir adamı saniyesinde vücuduna çekebilmesi büyük bir gücün göstergesi. Tamam, bu kadar güçlü bir karakter yarattınız, ancak bu karakteri nasıl durdurmayı planlıyorsunuz bilmiyorum. Daisy bile karşısında çok çaresiz kalıyor adamın. Diğer bir önemli olay ise Talbot’un duygusal olarak da körelmiş olması. Evet, Talbot bu bölümde ailesine bir ziyaret gerçekleştirdi ve açıkçası ailesine karşı bu kadar duygusuz davranacağını düşünmüyordum. Aksine, ailesinin zayıf noktası olacağını sanmıştım. Ancak karısını tek bir hamlede duvara çarparak beni büyük oranda yanıltmayı başardı. Bölümün sonunda ise, Robin’in de onayıyla artık Talbot’un “Dünyaların Yok Edicisi” olduğunu büyük oranda öğrenmiş bulunuyoruz. Sezon finalinde ya da olası gerçek finalde Talbot’a karşı büyük bir kapışma bizleri bekliyor olacaktır.

 Agents of SHIELD 5. Sezon 21. Bölüm İncelemesi

Daisy ve Karakterin Etkileyici Yüzü

Daisy ise bu bölümde baba Kasius’un yarattığı bir yanılsama içerisinde buldu kendisini. Baba Kasius Daisy’nin gücünün büyüklüğünün farkında ve bir şekilde bundan faydalanmak istiyor. Daisy ise bildiğimiz gibi. Bu diyalog sırasında baba Kasius’un planlarını öğrensek de, Daisy kendisine yakışacak etkileyicilikte bir hareketle bu tuzaktan kurtulmayı başardı ve karaktere duyduğumuz hayranlık biraz daha arttı diye düşünüyorum. Gerçekten de Daisy Marvel TV serilerinin bize kazandırdığı en başarılı karakterlerden bir tanesi. Bunu buradan bir kez daha belirtmek istiyorum.

Agents of SHIELD 5. Sezon 21. Bölüm İncelemesi

Talbot’u Nasıl Alt Ederiz?

Bu bölümün diğer bir önemli olayı da Talbot’un gücünün alt etmenin bir çözümünü aramakla geçti. Ekibin çalışkan üyelerinden Mack, Yo-Yo, Fitz ve Jemma kendi yeteneklerini kullanarak Talbot’u alt etmenin bir yolunu kısmen de olsa bulmayı başardılar. Ancak bu çözüm beraberinde büyük bir fedakârlığı da getiriyor. Fitz ve Jemma’nın bulduğu çözüm Talbot’un gücünü durdurmak ve Coulson’un hayatını kurtarmaktan birini seçmek zorunda bırakıyor. Çünkü Daisy’nin getirdiği şırınga sadece bir tanesi için yeterli olacak. Evet, bu büyük bir ikilem. Çünkü oradaki karakterler de dâhil olmak üzere kimse Coulson’a veda etmek istemiyor. Buna seyircileri de ekleyebiliriz. Çünkü kendisi sadece Agents of SHIELD’ın değil aynı zamanda MCU’nun da en sevilen karakterlerinden bir tanesi. Yani bu noktada SHIELD ajanlarını büyük bir karar ve düşünme süreci bekliyor. Bakalım neler olacak?

Agents of SHIELD 5. Sezon 21. Bölüm İncelemesi

Kurtarma ve Aşk Operasyonu

Son olarak da May, Coulson, Daisy ve Deke’nin önderliğinde gelişen kurtarma operasyonundan bahsetmek istiyorum. Daisy’nin Kreelerin elinden kurtarmasıyla başlayan süreç, bu dört karakterin birlikte tutsak oldukları gemiden kaçmalarıyla sonuçlandı. Ancak bu operasyon sırasında, güzel detaylar saklıydı. En başta Deke’den bahsetmek istiyorum. Bu bölümde ve özellikle bu sahnelerde Deke’nin artık grubun net bir üyesi olduğunu düşünmeden edemedim. Yani, Deke’yi sonradan eklenen birisi gibi değil de grubun kalıcı üyelerinden birisi olarak görüyorum. Planlarda daha aktif rol alması, diyalog ve sahne sayısının artması bunun en büyük kanıtı. Bu konuda hiçbir sıkıntım da bulunmuyor. Çünkü eminim ben de dâhil olmak üzere birçok izleyici bu karakteri çok sevmiştir. Umarım bu şekilde devam eder. Ayrıca May ve Coulson arasındaki aşk, sonunda konuşma ve bakışmalardan öteye geçti. Karakterlerin aynı odada tutsak kalması zaten bu konuda somut adımlar atılacağını gösteriyordu. Öyle de oldu. May ve Coulson sonunda öpüştüler. Dizinin beş sezonu olduğunu düşünürsek bu büyük bir gelişme olarak kabul edilebilir. Sonuçta her iki karakter de geçmişte birçok şey yaşadı ve sonunda birbirlerini buldular. Bu aşk hikâyesi sıkıcı olmayan ve izlemesi keyif verici türden oldu. Gerçekten o kadar uzun süredir bu karakterleri takip ediyoruz ki, mutluluklarına içten sevinebilecek kadar tanıyoruz onları. Bu da aralarındaki aşkı oldukça gerçek kılıyor.

Evet, Agents of SHIELD da bir bölüm daha geride kaldı. Artık büyük geri sayıma son iki kaldı. Kısa zaman içerisinde de sezon finaline mi yoksa asıl finale mi doğru gittiğimizi de öğreneceğiz. Bakalım gelecek dizi için neler gösterecek? Birlikte bekleyip göreceğiz.

Haftaya görüşmek üzere!