Sezon boyunca iptal edilme tehlikesiyle karşı karşıya olan, Marvel’ın sevilen dizisi Agents of SHIELD’da bir sezonu daha geride bıraktık. Geçen hafta müjdeli haberi almamızla birlikte, bu bölümün final değil, sezon finali olacağını zaten biliyorduk. Bunun rahatlığıyla izlediğimiz bölüm, birçok farklı duyguyu aynı anda yaşamamızı sağladı. Lafı fazla uzatmadan incelemenin detaylarına geçmeye başlayayım.

Bakmadan Geçme: Agents of SHIELD’dan 6. Sezon Müjdesi

Agents of SHIELD sezon finali tahmin edeceğimiz üzere iki ana konu üzerine odaklanmıştı. Talbot ile dünyayı kurtarmak üzerine gerçekleştirilen savaş ve Coulson’un geleceği. Sezon finali itibariyle ise bu iki konunun da çözüme kavuşmuş olduğunu görmüş olduk.

Agents of SHIELD 5. Sezon Finali İncelemesi

Talbot’un Yükselişi ve Düşüşü

Öncelikle Talbot konusundan bahsedeyim. Sezonun özellikle de son bölümlerine doğru, Talbot’un Graviton adlı kötüye dönüşüp sezonun ana kötüsü olduğunu görmüştük. Bu değişimle birlikte Talbot çok kısa sürede, ani bir yükseliş ile durdurulamaz bir güce sahip olmuştu. En azından öyle tahmin ediyorduk. Fakat, yükselişi hızlı olan karakterin düşüşü de aynı oranda hızlı oldu. Açıkçası Talbot’un bu kadar kolay alt edileceğini tahmin etmiyordum. Yani bölümün genelinde Talbot ile çekişmeli bir dövüşün ardından zafere ulaşılacağını düşünmüştüm. Ancak öyle olmadı. Sanırım Quake’in gücünü biraz hafife almışım. Quake’in gerçek gücüne kavuşmasıyla birlikte Talbot’a gereken dersi vermesi hiç de uzun sürmedi. Evet, Aralarındaki dövüş kısa da olsa etkileyiciydi. Bunu da kabul etmek lazım. Ellerindeki bütçenin düşük olması, bazı sahnelerde göze batsa da güzel aksiyon sahneleriyle bu açığı oldukça iyi kapatmışlar. Özellikle Quake’in olaya dâhil olduğu ilk sahne ve son anda Talbot’u tek hamlede yenmesi gerçekten de büyük bir etki yaratmayı başardı diye düşünüyorum.

Agents of SHIELD 5. Sezon Finali İncelemesi

Coulson’a Yakışan Veda

Bölümün merak edilen diğer konusu ise az önce de bahsettiğim gibi Coulson ve geleceğiydi. An itibariyle Coulson’ın önümüzdeki sezonlarda dizide olmayacağını büyük ihtimalle öğrenmiş bulunuyoruz. Bölümün son on dakikasını Coulson’a veda etmek için harcamışlar resmen. Bu noktadan sonra karakterin geri geleceğini düşünmüyorum. Kendisi her zaman hayalini kurduğu “büyülü yerde” May ile birlikte son günlerini geçirecek. Gerçekten de Coulson gibi önemli bir karaktere yakışacak kalitede bir vedaydı. Beş sezondur dizide en aktif rolde olan Coulson’un vedası için zaten bundan daha azı da düşünülemezdi.

Diğer Detaylar

Peki, sezon finali sadece bunlardan mı ibaretti? Tabii ki hayır. Bu güzel ve duygusal bölüm iki temel konusunun aksine, bize farklı şeyler de göstermeyi başardı. Zaten Agents of SHIELD’dan da daima beklentimiz yüksek. Açıkçası bölümü güzel yapan nokta, beklenmedik detaylarda gizli.

Agents of SHIELD 5. Sezon Finali İncelemesi

Bu Mack’e Boynumuzun Borcu

Bu detaylardan ilki ise Mack’e verilen liderlik görevi. Açıkçası böyle bir değişimi kesinlikle beklemiyordum. Coulson’un gidişiyle birlikte, aynı çizgi romanlarda olduğu gibi, Daisy’nin SHIELD ekibinin lider olması, çoğumuzun ortak beklentisiydi. Bu noktada ise dizi ters köşe yapmayı başardı. Daisy’nin ben askerim ve savaş alanında olmak istiyorum, ekip liderliği bana göre değil diyerek bayrağı Mack’e teslim etmesi açıkçası benim hoşuma gitti. Mack her zaman ekibin ahlaki olarak en doğru duran karakteri oldu. Açıkçası bu tavrı ve özellikle zor zamanlarda aldığı, sakin ve mantıklı kararlarla böyle bir övgüyü sonuna kadar hak ediyor. Daisy dışında kim lider olmalı sorusuna verilecek cevap bana göre de kesinlikle Mack’di. Bunu da gerçekleştirdiler. Mack’in liderliğinde ekibin emin ellerde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Agents of SHIELD 5. Sezon Finali İncelemesi

Coulson ve Daisy: Bir Baba-Kız Öyküsü

Ayrıca, dizinin sezon finalinde Coulson ve Daisy’nin arasındaki ilişkinin de ne derece güzel işlendiğine bir kez daha tanık olmuş olduk. Coulson’un hayatı şırıngayla kurtarılabilecek bir durumdaydı. Fakat, Coulson bu şırıngayı kullanıp kendi hayatını kurtarmayı kabul etmedi. Bu sahnede Daisy’nin sanki bu durumdan haberdar değilmiş gibi şaşırdığına tanıklık ettik. Ancak işin aslı hiç öyle değildi. Bu sahnenin ardından, Daisy’nin şırıngayı kendisinin aldığını ve Talbot’u durdurmak amacıyla kendisine enjekte ettiğini gördük. İşte bu gerçekten de muazzam bir karakter ilişkisi örneği. Daisy’nin daha en başından Coulson’un o şırıngayı almayacağını bilmesi ve dünyayı kurtarmak için kendisi alması. Gerçekten de bu ikilinin geldiği noktayı çok güzel özetliyor. İki karakter de birbirini tamamen tanıyorlar. Bu baba-kız ilişkisinin gerçekliğinin verilebileceği daha iyi bir yol olduğunu düşünmüyorum. Gerçekten de bu fikir kimin aklına geldiyse onu sonuna kadar tebrik etmek gerekiyor.

 Agents of SHIELD 5. Sezon Finali İncelemesi

Şaşırtan Ölüm

Son olarak ise büyük ihtimalle yeni sezonun konusunu oluşturacak olan olaya, yani Fitz’in ölümüne gelmek istiyorum. Belki de bu bölümün en şaşırtıcı anı Fitz’in ölümüydü. Tahminimce kimse böyle bir şeyi beklemiyordu. Fitz’in ölümü gerçekten şaşırtıcı olduğu kadar da etkileyiciydi benim gözümde. Fitz’in son konuşmaları May ve Mack’in çaresiz kalması, Fitz’i canlandıran Iain De Caestecker’ın o son sahnedeki muazzam oyunculuğu. Evet, bu üç örnek birleştiğinde ortaya gerçekten de çok etkileyici bir ölüm sahnesi çıktı. Bunun ardından Jemma’nın verdiği tepkiyi de ekleyin, gözlerinizden ufak ufak yaşlar akmış olması muhtemel. Ancak, bahsetmeden geçemeyeceğimiz önemli bir detay daha var. O da Fitz’in aslında ölmemiş olabileceği. Çünkü bölümün sonunda Coulson, Jemma’ya onu bulacağınıza eminim gibisinden bir şeyler söylüyor. Ajanları ise son sahnede uzaya doğru hareket ederlerken görüyoruz. Muhtemelen Fitz’i kurtarmak için kafalarında bir plan var. Ve bu plan Fitz’in sezon başında kendisini dondurup geleceğe ışınlamasıyla alakalı. Yeni sezonun özellikle ilk kısımlarında Fitz’i kurtarmak üzerine bir hikâye gelişecek. Nasıl olacak? Onu bekleyip göreceğiz.

Evet, Agents of SHIELD kusursuz bir sezon finaliyle bu senelik kapanışını yapmış oldu. Beklenenin aksine bölüm içinde Avengers Infinity War’a dâhil detaylar yoktu. Ancak bunu bir eksi olarak kabul edemeyeceğimiz kadar iyi bir bölüm çıktı karşımıza. Yeni sezonun dördüncü Avengers filminden sonra başlayacağını biliyoruz. Belki yeni sezonla birlikte Avengers’a selam çakmayı ihmal etmezler. Artık yeni sezonu beklemekten başka elimizde hiçbir çare yok. En azından final yapmadığı için sevinebiliriz.

Yeni sezonda görüşmek üzere!