Avengers 4 teorilerine kaldığımız yerden devam ederken, bugün başka bir olasılık üstünde duracağız. Ruh taşı ve dolayısıyla ruhlar dünyasıyla ilgili teoriyi tartışacağız.

Avengers 4 ruh taşı teorisi ya da ruh değişimi diyebileceğimiz bu olasılıkta aslında her şey Thanos’un elindeki ruh taşına dayanıyor. Neden ruh taşı? Çünkü Thanos parmaklarını şıklattıktan sonra tüm evrenin yarısı ortadan kalksa da bu tam bir ölüm olmadı. O son sahneden de gördüğümüz gibi ruh taşı için ölen herkes, bu taş tarafından hapsedilmiş durumda. Peki bunu nereden biliyoruz?

Çizgi romanlara baktığımız zaman, Adam Warlock yaratılışıyla birlikte o taşın sahibi oldu. Ancak, aynı bizim gibi Adam Warlock da zaman içinde öğrendik ki ruh taşı aslında adeta bir vampir gibi davranıyor ve ruhları kendi içinde hapsediyordu. Soulworld ya da yaklaşık bir çevirisiyle ruhlar dünyası diyebileceğimiz bir paralel evren bu taşın içinde mevcut ve taşın kaptığı herkes de orada yaşamaya devam ediyor. Filmde de bunu Gamora sahnesinde gördüğümüzü düşünüyorum. Yani Gamora dahil Thanos’un parmaklarını şıklatmasının ardından ölen herkes gerçekten bu taşın içinde olabilir. Bu taş kullanılarak da herkes geri getirilebilir.

Bu noktada da aklıma gelen birkaç olasılık var. Bunlardan ilki ve en düz olanı, geride kalan herkesin Thanos’a karşı birleşip taşı geri alması ve ölenleri geri getirmesi. Ancak, taşın kendi iradesini düşününce bir karşılık da isteyebilir ve o zaman sağ kalanlar, kendi ruhlarını takas etmeyi teklif edebilir. Böylelikle de sağ kalanlar taşta hapsolur, taştakiler dışarı çıkar ve Avengers yeni üyeleriyle yola devam eder. Böylelikle de hem uzun zamandır karşımızda olan Captain America, Iron Man gibi yüzler tamamen hikayeden çıkarılmamış olur hem de temiz bir başlangıç yapılır. Sonuçta onlar hala “orada”. Tabii ki taşı direkt kullanıp herkesi pat diye de geri getirebilirler, Thanos’a karşı olan mücadelenin sonucunda.

Aynı zamanda Ant-Man’in bu ruhlar dünyasına ulaşma olasılığı da olabilir. Quantum Realm boyutsuz, zamansız bir dünya. Buradan belki farklı boyutlara geçebilirler, ruhlar dünyası dahil. Bu da bir çıkış noktası olabilir.

Okumadan Geçme: Avengers 4 Teorileri: Zaman Yolculuğu