Hafta sonu geldi çattı. Aradan geçen birkaç günün ardından artık bugün bol spoiler içeren bir Avengers Endgame incelemesiyle karşınıza geliyoruz. Çok sakat -pardon- çok spoiler var.

Yıllardır izlediğimiz Infinity Saga hikayesi sonunda Avengers Endgame ile son buldu. Avengers Infinity War ile başlayan son hikaye, Avengers Endgame ile nihayete erdi. Aynı zamanda Marvel Sinematik Evreni’nin de bir nesli etkileyen bu hikayesi tamamlandı. Peki Avengers Endgame yarattığı bu beklentileri karşılayabildi mi? Hadi hemen filmde yaşananalara bir bakalım.

Avengers Endgame’in en çok ön plana çıkan ve tatmin eden yanı orijinal Avengers altılısına beklediğimiz değeri ve önemi göstermesi oldu. Iron Man ile başlayan, Captain America, Thor ve diğerleri ile devam eden bu sinematik evreninin en çok saygıyı hak eden isimleri tartışması bu orijinal altılı. Bu film de bu kahramanlara gereken önemi kesinlikle veriyor ve hiçbiri birbirinin önüne çıkmadan eşit derecede karşımıza geliyor. Biz de önce orijinal altılıya bakacağız.

Orijinal Avengers

Hulk’ın Professor Hulk dönüşümü kesinlikle en azından beni şaşırtmayan şekilde oldu. Bruce Banner hiçbir zaman agresifliği ile öne çıkan bir kahraman olmadı, aksine bilim adamı yönüyle karşımıza geldi. Professor Hulk olduktan sonra da kendi zihnini koruyabildi ve “HULK SMASH” olmayacağı kesindi. Ancak, hala eskisi kadar güçlü. Kendisi de söylüyor zaten. Bu bazı azılı Hulk hayranlarını üzse de Bruce Banner’ın son 10 yıldaki gelişimi için olması gereken bir sondu. Aynı zamanda kendisini görmeye devam edebiliriz. O kapı açık bırakıldı net bir şekilde. Ufak bir not paylaşmak istiyorum. Eğer hafızam beni yanıltmıyorsa Marvel çizgi romanlarında Professor Hulk en yüksek güç seviyesine sahip olarak belirtiliyordu. Tüm Sonsuzluk Taşları’nı aynı anda kullanması da bu güce gönderme olarak yorumlanabilir. Kolunu kaybetmekten çok yaralandı gibi gözüküyor. Belki eskisi gibi olmayacak ama Thanos dışında tüm taşları ölmeden kullanan tek insanın kendisi olduğunu görmezden gelemeyiz.

Avengers Endgame incelemesi

Hulk’tan sonra Black Widow‘u ele alalım. Black Widow hem çizgi romanlarda hem de sinematik evrende yıldız haline gelmedi. Bunun sebepleri tartışılır. Ama özellikle sinematik evrende Avengers’ın önemli ve kritik bir üyesi olmayı başardı. Marvel bu işi gerçekten iyi yapıyor. Neyse. Ama her zaman için Hulk, Thor, Iron Man gibi karakterlerin gölgesinde kaldı ve kalmaya da devam edecek. Yeni gelenlere baktığımız zaman ne yazık ki Black Widow’un bu filmde görevinin tam anlamıyla son bulması gerekiyordu. Eh, buldu da. Ruh Taşı’nı almak için kendisini feda etti ve her anlamda muazzam bir kapanış oldu. Gamora’nın ölümü yanında ağırlığı çok daha fazla olan ve çok daha derinliği olan bir ölüm oldu. Yanında bu son anlarında Hawkeye’ın olması da duygusallığı iyice arttırdı. Hiçbirimiz sevdiğimiz karakterlerin ölmesini istemeyiz. Ancak, Black Widow kendisini çoğunluğun kurtuluşu için feda etti ve bundan daha soylu ve gurur verici bir ölüm olamaz diye düşünüyorum. Kendisi aynı zamanda The Avengers’ta Loki’ye bahsettiği borcu da ödemiş oldu. Hatırlarsanız onun SHIELD’a katılmasına Hawkeye vesile olmuştu. Kendisini öldürmek yerine ona bir aile sunmuştu. Bu fedakarlıkla Black Widow Hawkeye’e olan burcunu kapattı da diyebiliriz.

Hawkeye filmin en çok merak edilen karakterlerinden biriydi. Özellikle Infinity War’da Hawkeye es geçilmiş ve Endgame’de çok büyük bir rolü olacak diye ortaya atılmıştı Russo Kardeşler tarafından. Bu açıklamalar bizi yanlış yönlendirmedi. Şahsen ben Ronin dönüşümünü çok başarılı buldum. Ruh Taşı’nı alan kişinin de Clint Barton olması çok ama çok iyi bir detay olmuştu. Her bir taşı bir karakterle özdeşleştiren biriyim. Ruh Taşı da Clint Barton’a en çok uyan taş oluyor. Hemen belirteyim Iron Man Zihin, Hulk Güç, Captain America Zaman, Widow da Gerçeklik ile uyumlu. Thor da uzay tabii ki. Thanos’un parmak şıklatmasının ardından kendisini tam anlamıyla adadığı ailesini kaybetti. En yakın arkadaşını bu taş uğruna kaybetti. Tam anlamıyla “her şey” onun için yok oldu. Bu hem Ronin’in çıkmasını sağladı hem de taşı bir insan olarak elinde tutmasına olanak verdi. MCU’daki misyonu da Sonsuzluk Eldiveni’ni korumasıyla tamamlandı. Geriye sadece kendi dizisinde Kate Bishop’u (ya da onun MCU versiyonunu) yetiştirmesi kaldı.

Okumadan Geçme: Thor vs Hulk: En Büyük Savaşlar

Evet, şimdi Thor’u ele alalım. Açıkçası ben bu Thor’u çok sevmedim. Ama bu tamamen benim kendi bencil görüşüm. Tarafsız bir şekilde ele alırsam, alıştığımızdan farklı ama Infinity Saga’ya tamamiyle uyumlu ve hikayesinde bir sona ulaşan Thor izledik. Bunu itiraf etmem lazım. Göbekli, kendini salmış ve güçten düşmüş bir Thor izledik. 5 yıl boyunca kendisini eve kapatıp, oyun oynamış ve içmiş birinden bahsediliyor. Elinde Sonsuzluk Eldiveni de olsa Thanos’u alt edemezdi. Onu alt edecek ne fiziksel ne de zihinsel gücü vardı. Bu da çok başarıyla anlatıldı. Özellikle annesiyle olan sahneleri tam anlamıyla çaresizliğini gözler önüne serdi. Neden Infinity War’da Thanos’a tek çekerken burada dayak yedi sorusunu sormadan önce karakterin yaşadıklarını hatırlayın derim. Bu açıdan Thor’un hikayesinin güzel bir şekilde sona erdiğini düşünüyorum. Ancak, aynı zamanda Thor için de bir açık kapı bırakıldı hatta kapı hiç kapatılmadı. Asgardians of the Galaxy veya War of the Realms tadında yeni filmlere kesin gözüyle bakabiliriz. Onu Guardians of the Galaxy Vol 3’te görme ihtimalimiz bulunuyor.

Avengers Endgame incelemesi

Sırada Captain America var. Beni, bizi en çok tatmin eden karakter Captain America oldu. Gerçekten bir kahramanın hikayesi daha ne kadar tatmin edici olabilir bilmiyorum. “Hail Hydra” göndermesi, Winter Soldier’daki asansör sahnesinin yeniden yaşanması, kendisiyle olan dövüşü gerçekten filmde bizleri tatmin eden kısımlardan bazıları oldu. Bu muazzamlığın ardından üstüne Mjolnir’i kaldırdığına tanıklık ettik. Gandalf’ın 5. günün şafağında atlılarla gelmesi ne kadar epikse, Captain America’nın Mjolnir’i kaldırıp “Avengers Assemble” demesi de o kadar epik ve inanılmazdı. Direkt olarak Fear Itself çizgi romanına gönderme olduğunu da belirtmemiz lazım. Russo Kardeşlerin çizgi roman bağlantıları ve ince göndermeleri bir kez daha hayran bıraktırıyor. Mjolnir’i Captain America birden fazla defa kullandı. Bunlardan en sonuncusu da Hydra Cap hikayesinde oldu. Zaten bu karakterin “değerli” olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda “Her kim olursa olsun bu çekici tutmaya değerliyse, Thor’un gücüne sahip olacaktır.” mottosu Mjolnir’e kazınmış durumda. En azından çizgi romanlarda böyle. Bu açıdan bakınca da Captain America’nın Mjolnir’i kaldırıp, Thor’un gücüne sahip olmasından daha doğal bir şey yok. Onun bu destansı hareketi de dağınık Avengers’ı harekete geçirmeye yetti. Thanos’a karşı da uzun süre akıllardan çıkmayan bir savaş izledik. Hikaye olarak da geçmişe gitmesinden daha tatmin edici bir son olamazdı. Sonunda aşık olduğu kadınla yıllarını huzurlu bir şekilde geçirdi ve günümüze geldiğinde çok yaşlanmıştı. Çok büyük bir ihtimalle Peggy birkaç yıl önce (filmleri hatırlayın) öldü ve Steve Rogers da gölün etrafındaki o günün gelmesini bekliyordu. Çizgi romanlarda da yaşlanan Steve, Avengers için bir danışman görevi üstleniyordu. MCU’da bu kadar büyük bir görev beklemiyorum ama önümüzdeki Avengers filmlerinde kendisine danışılan ufak sahneler olabilir. Her ne kadar kendisi açısından kalkanı Bucky’ye vermesi daha mantıklı bir hareket olacak olsa da, MCU’nun ilerleyişi, Bucky’nin geçmişi ve son çizgi romanları düşününce Falcon’un kalkanı alması şaşırtmadı, aksine mutlu etti. Böylelikle Marvel Sinematik Evreni’nin yeni Captain America‘sı da belli oldu! Kesinlikle unutulmayacak ve çizgi roman uyarlamaları tarihinde kolaylıkla aşılamayacak bir karakter hikayesi oldu. Her ne kadar beğenilmese de sinematik evrende Hydra Cap hikayesi muazzam olabilir. Çizgi romanlarda Steve geri dönüyordu ve sinematik evrende de başka bir aktörle Cap yeniden hikayeye dahil olabilir. Bu açılardan da yaşlandırmayı çok mantıklı buldum. Gelecekte evrenin kurtarıcısı olarak geri gelebilir.

Okumadan Geçme: Captain America Mjolnir’i Kaç Kere Kaldırdı?

Avengers Endgame incelemesi

Evet. Son olarak Iron Man var. Iron Man yani Tony Stark hakkında ne söyleyebilirim bilmiyorum. “Ben Iron Man’im” demek yeterli olur gibi. MCU’yu başlatan karakter, üzücü de olsa tüm MCU’yu kurtararak bizlere veda etti. Taşları Thanos’tan alması tartışılabilir bir sahne olabilir “Fazla basit” derseniz şaşırtıcı olmaz. Ancak, kendi teknolojisi, kendi eldiveni ve kendi zırhı. O taşları nano teknoloji ile transfer etmesi mantıksız gelmiyor. Senaryo açısından biraz zayıf mı zayıf. Mantıksız ve saçma mı? Kesinlikle değil. Burada Iron Man için bir kapanış yapılmış. Bu kapanışa baktığımız zaman kendisi zaman yolculuğunu mümkün kıldı, taşları topladı, Thanos’u alt etti ve tüm dünyayı kurtardı. Bundan daha tatmin edici bir son olamaz diye düşünüyorum. Taşları kullandı ve onu gördük. Ağladık. Spider-Man geldi ağladık. Pepper geldi ağladık. Tüm salonu bu kadar duygu seline boğabilecek başka bir karakter aklıma gelmiyor açıkçası. Russo Kardeşler kesinlikle Iron Man’e yakışan bir veda yaptı. Tek üzüntüm cenazesi oldu. Keşke çok daha görkemli, çok daha insanın aklına kazınan bir cenaze olsaydı diye düşünmeden edemedim.

Filmden Genel Notlar

Film genel anlamda fazlasıyla destansı bir şekilde ilerledi. Son 1 saate kadar hikaye örgüsü oluşturuldu ve son 1 saatte doruk noktasına ulaştı. Orijinal altılı dışında Nebula kesinlikle tüm geçmişini affettirdi ve öne çıkmayı başaran diğer bir karakter oldu. Hikayede kilit bir role sahip olmasının yanında herkes ve her şey için umut olduğunu çok güzel bir şekilde anlattı. Peki bu kadar övdük hiç bir sıkıntılı kısımlar yok diye sorabilirsiniz. Evet var. Öncelikle Tony Stark’ın Captain Marvel tarafından kurtarılması biraz basit kaçtı. Yani sebebini anlatabiliyorum. Captain Marvel’ın sonu ile Avengers Endgame’in başı bağlanmış oluyor. Durumu öğrenen Carol da uzaya yardırıyor. Ancak en azından bunu Endgame’de işleseler daha anlamlı olurdu diye düşünüyorum. Bu şekilde daha net bir bütünlük sağlanabilirdi. İkinci olarak zaman yolculuğu biraz basite indirgenmiş. Yani tabii ki abartılı bir şeyler beklemiyoruz ama en azından Tony Stark akşam yemeğinden sonra zaman yolculuğunu çözmeseydi. Keşke bu çalışmalarının geçmişi olduğu bize hissettirilseydi diye düşünüyorum. Son olarak Pym Parçacıkları konusuna değinmek istiyorum. Bir tüp bir insana yeterken Thanos bir tüp ile ordusunu getirdi. Tek bir gidiş geliş için bir tüp yetiyor. Thanos’un kendi teknolojisi de olabilir ama bu kısmın hızlı geçildiğini düşünmeden edemedim. Ant-Man ise Nebula dışında orijinal Avengers üyesi olmayan ama öne çıkan bir karakter oldu. Gerekli yerlerde ciddiyeti kırarak seyirciye rahatlama getirdi.

Genel olarak göndermeler güldürdü. Geleceğe Dönüş olsun, The Big Lebowski olsun hep sırıttırmayı başardı. Orijinal altılı ve Nebula dışında diğerlerinin pek rolü yoktu. Captain Marvel özellikle geleceğe saklanmış gibiydi. Ancak, Pepper’ın ortaya çıkması ne kadar etkileyiciyse, repliği o kadar zorlama geldi. Thanos ve ordusu dağıtırken böyle bir gönderme ucuz kaçtı diye düşünüyorum.

Avengers Endgame incelemesi

Son olarak Thanos’tan bahsedeceğim. İlk filmde herkes dövdü, bunda n’oldu sorusunu sosyal medyada çok gördüm. Arkadaşlar, Thanos’un gücünde bir değişim olmadı. Kendisi zaten neredeyse tanrısal boyuta ulaşacak kadar güçlü ırkından dolayı. Ancak, Avengers Infinity War’da izlediğimiz Thanos uzun yıllardan beri gezegenlerin yarısını yok etmiş, birçok yıkım ve yok oluş görmüş ve kendisinin mesih olduğuna inancı tam. O yüzden artık öldürmüyor. Amacı öldürmek değil. Amacı tam bir denge. Bu bağlamda da sadece kendisine yetecek kadar güç kullanıyor. Titan’daki savaşta bunu gördük. Zor duruma girdiği zaman ancak tam gücünü kullandı. Ama Avengers Endgame’deki Thanos geçmişteki Thanos. Yani Infinity War’a olan döneme daha uzun yıllar var. Birçok şeyi yaşamamış ve Infinity War’daki zihinsel dinginliğe ulaşmamış. Sadece Nebula sayesinde olacakları görmüş. Bu da onun Infinity War’da yok olmuş kibrini iyice tetikledi. Avengers Endgame’de daha güçlü değil, kendisini tutmayan ve gücünü sonuna kadar kullanan bir Thanos vardı. Farkı bu yarattı. Bunun da çok ama çok güzel bir şekilde işlendiğine inanıyorum. Onun ölümü evren için tek çareydi. Bunun farkındayız. Ancak, muazzam bir karakter de aramıza veda etti. Thanos gerçekten Russo Kardeşlerin en başarılı işlerinden biri oldu.

Okumadan Geçme: Avengers Endgame’den sonra Yeni Avengers Kimlerden Oluşacak?

Gelecekte Neler Olabilir?

Önümüzdeki yıllarda yeni Avengers’ın temelleri atılacak burası açık. Falcon’ın Captain America dönüşümünü anlatan bir dizi ya da film gelebilir. Aynı şekilde Hawkeye zaten diziyle karşımıza gelecek ve Kate Bishop ortaya çıkacak. Iron Man’in kızını ve Ant-Man’in kızını denkleme dahil edince Young Avengers’a kesin gözüyle bakabiliriz. Onun dışında yeni Avengers oluşumuna da göz kırptık. Captain America, Spider-Man, Scarlet Witch, Black Panther, Captain Marvel ve Scott Lang’den oluşan 6’lı yeni Avengers’ın temellerini atacaktır. Bu ekibe Hulk, Thor, Doctor Strange ve Shuri de destek verecektir. Shuri’nin Iron Man boşluğunu doldurup Avengers’ın 7. üyesi olabileceği de büyük bir ihtimal. Aşağıdaki linkte daha detaylı bir yorum okuyabilirsiniz.

Önümüzdeki dönemde Thor’un solo ya da ön planda olduğu bir filme de kesin gözüyle bakıyorum.