Avengers Infinity War’un üzerinden tam bir sene geçti ve sonunda Avengers Endgame vizyona girdi. Karşımızda tüm bu bekleyişe değen, inanılmaz anlara sahip bir film çıkıyor!

Her zamanki gibi önce şunu söyleyelim, başlıkta da belirttiğimiz gibi incelememizde keyif kaçıran detay (spoiler) yok. Gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.

Sanırım Avengers Endgame ile ilgili en büyük korku filmin beklentileri karşılamama ihtimali. Avengers Infinity War’un çok beğenilmesinden ve aradan bir senenin geçmesinden sonra tüm bu beklentilerin boşa çıkma ihtimali çok korkutucu. Üstüne bu süre boyunca sayısız teori ürettik. Kurduk da kurduk. Ya işin aslı hayallerimiz kadar güzel olmazsa? Ne de olsa beklenti yüksekse hayal kırıklığı yaşama ihtimali o kadar artıyor. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz filme dair beklentiniz ne kadar yüksek olursa olsun Avengers Endgame izleyicileri şaşırtmayı başarıyor.

Avengers Infinity War hikayenin başlangıcı. Çok güzel bir giriş bölümü fakat sadece başlangıçtan ibaret. Avengers Endgame son noktayı koyuyor. Seviyeyi inanılmaz derecede yükseltiyor. Bu sebeple de Avengers Infinity War’un üstüne çıkmayı başarıyor.

Filmin odak noktası tamamen Avengers ekibi. Bundan kastımız son yıllarda devasa bir hal alan Marvel ailesi değil. The Avengers filminde seyrettiğimiz, New York’ta mücadele veren asıl tayfa. Iron Man, Captain America, Thor, Hulk, Black Widow ve Hawkeye. Bu altılı filmin en önemli karakterleri. Kimse onların önüne geçmiyor. Aralarından kimse diğerinin bir adım önüne çıkmıyor. Her şeyi sırtlanıyor ve şekillendiriyorlar. Böylece geçtiğimiz on seneye inanılmaz bir saygı duruşu sergileniyor. Onların ardından Ant-Man, Nebula ve Rocket Raccoon öne çıkıyor. Kendilerini aşıyor ve inanılmaz bir karakter gelişmesi kaydediyorlar.

Herkesin en büyük endişesi Marvel dünyasına yeni dahil olan Captain Marvel’dı. Fakat Brie Larson’ın karakteriyle ilgili korkular yersiz. Carol Danvers hiçbir Avengers üyesini gölgede bırakmıyor. Buna rağmen parlamayı başarıyor.

Thanos, Avengers Infinity War’da olduğu kadar ön planda değil. Fakat hala çok güçlü, çok zorlu bir düşman. Tanıdığımız adam olduğunu Endgame ile birlikte bir kez daha ortaya koyuyor. Josh Brolin bir kez daha inanılmaz bir performansla karşımıza çıkıyor.

Avengers Endgame’in başlangıcı biraz daha yavaş. Bazı sahneler ağır ilerlediği için başlagıçta kafalarda soru işaretleri yaratabilir. Aslında bu noktalarda Avengers Infinity War’un devamını izliyor gibiyiz. Sonra kahramanlarımızın asıl planı şekilleniyor ve hikaye tempo kazanıyor. Asıl aksiyon sahnelerinin ise son 45 dakikaya saklandığını söyleyebiliriz. Soluksuz bir 45 dakika izliyoruz ve zaman o kadar hızlı akıyor ki 45 dakika geçtiğini anlamıyorsunuz bile.

Her şeyin sonunda karşımıza Marvel’ın on senelik geçmişine değen, Avengers Infinity War’la doruğa ulaşan hikayeyi sonlandıran bir film çıkıyor. Yer yer çok komik, zaman zaman çok duygusal. Kendinizi bu duygusal değişimlere hazırlamanız gerek. Asla Thor Ragnarok kadar cıvık değil. Fakat yas içinde boğulmamak adına ara ara nefes aldıran şakalar karşımıza çıkıyor ve bu anlar yüzde 90 sırıtmıyor. Duygusal anlardan spoiler vermemek adına bahsetmek pek mümkün değil. Ancak bu sahnelerin hakkı fazlasıyla verilmiş diyebiliriz.

Avengers Endgame’de bonus sahne yok. Stan Lee sahnesi ise beklenmedik bir anda karşınıza çıkıp şaşırtıyor. Fakat bu Stan Lee’nin son sürpriz sahnesi. Bundan sonra onsuz bir MCU göreceğiz. Bunların yanı sıra filmde Marvel’ın gelecek projelerine dair en ufak bir ipucu yok. Böylece ortaya yeni bir gizem çıkıyor: Marvel’ın geleceği nasıl şekillenecek? Görünen o ki Marvel bizleri meraklandırmaya devam edecek. Projeler belli olana kadar Avengers Endgame’in tadını çıkartın. Çünkü bunu hak ettik! İyi seyirler!