Avengers 4 ile birçok süper kahramanın aramızdan ayrılacağını sanırım şu noktada rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki yeni Avengers kimlerden oluşacak?

Marvel Sinematik Evreni’nin dönüm noktasındayız. Avengers 4 ile hikayede büyük kırılma yaşayacağız ve çok büyük bir ihtimalle son 10 yılda yaşanan her şey son bulacak. Birçok kahraman da bizlere veda edecek. Birçoğu ölecek, bir kısmı da emekliye ayrılacak. Biz de mevcut durumu değerlendirip Avengers 4’ten sonra yeni Avengers üyelerinin kim olacağını tahmin etmeye çalışacağız.

Şimdi, çizgi romanlara baktığımız zaman The New Avengers var, Dark Avengers var, Secret Avengers var. Bu listeyi daha da uzatabiliriz. Ama Marvel Sinematik Evreni çizgi romanlardan ayrı bir rota izliyor. Bu nedenle Marvel çizgi romanlarını bu yazıda temel almayacağız, sadece gerekli yerlerde referans olarak kullanacağız. Mesajımızı verdikten sonra hadi gelin başlayalım.

yeni Avengers

1. Eskilere Ne Olacak?

Sözleşmeleri artık sona geldi. Zaten hem Chris Evans hem de Robert Downey Jr. ayrılmak istediğini ve başka projelerde yer almak istediğini açıkça belirtmişti. Hal böyle olunca bu ikilinin ayrılacağına kesin gözüyle bakıyoruz.

Bizim bu noktadaki tahminiz Captain America‘nın öleceği ya da çizgi romanlardaki gibi hızlı bir yaşlanma içine gireceği şeklinde. Yani Chris Evans‘ın Captain America‘sı artık öyle ya da böyle aktif görevde olmayacak. Kendisine veda edeceğiz. Zaten hikaye açısından da tatmin edici bir noktada.

Robert Downey Jr‘ın Tony Stark‘ı MCU’yu sırtlayan isim oldu. Onun verdiği katkıyı kimse inkar edemez. O olmadan MCU’da olmazdı. Ancak, o da bizlere veda edecek. Açıkçası ilk başlarda Tony Stark‘ın emekliye ayrılıp, Pepper ile barışçıl bir yaşam süreceğini düşünüyordum. Hala bu ihtimal dahilinde. Ancak, Tony Stark‘ın ölümü ağır basıyor. Avengers Infinity War‘da yaşadıkları ve kaybettikleri onu ölüme bir parça yaklaştırdı. Karakter hikayesi de bu filmle sona erecek.

Chris Hemsworth‘un Thor‘u şaşırtıcı bir şekilde bizce yola devam edecek. Kendisi de kontratının sonuna geldi. Ama önce Thor: Ragnarok sonra da Avengers Infinity War ile karakteri yeni bir boyut kazandı. Hemsworth da zaten bu değişimden memnun olduğunu birkaç defa belirtip, yeni kontrata açık olduğunu söyledi. Thor bize göre MCU’da kalmaya devam edecek ancak Avengers üyesi olmayacak. Kendi maceralarına atılacak. Özellikle yeni Asgard (Asgardia’ya da selam edelim) Thor’un önderliğinde kurulabilir.

Black Widow ve Hawkeye ikilisinin de gidişine kesin gözüyle bakabiliriz. Sağ kalsa bile Hawkeye kesinlikle emekli olacaktır. Hawkeye dizi projesinin ortaya çıkması da ona güzel bir kapanış yapar. Kate Bishop‘u eğiten yaşlanmış Clint Barton hikayesi gerçekten çok hoş olabilir. Hawkeye‘ın sağ kalma ihtimali çok ama çok yüksek. Ancak emekli olması da bir o kadar yüksek. Black Widow ise bence ölecek. Marvel her ne kadar kadın karakterleri ön plana çıkarma istiyorsa da Black Widow MCU‘daki misyonunu tamamladı. Fazlasıyla yetenekli bir ajan olduğunu düşününce sahte bir ölüm de ihtimaller dahilinde ancak kendisine veda etmeye hazır olun derim.

Okumadan Geçme: Sebastian Stan’den Hepimizi Üzecek Captain America Açıklaması

Sıra geldi Hulk yani Bruce Banner‘a. Daha önce ortaya söylentiler atılmıştı. Hulk’ın Sonsuzluk Eldiveni‘ni kullanıp başarılı olamayacağına ve kolunu kaybedeceğine dair. Açıkçası ben buna inanıyorum. Bunun birden fazla sebebi var. Bruce Banner kendi karakter hikayesinde bir nihayete ulaşmadı. Thor Ragnarok ve Avengers Infinity War ile bu karakteri daha önce hiç görmediğimiz şekilde izledik ama henüz sona yaklaşmadık. Bir de eğer feci derecede yanılmıyorsam kendisinin kontratı henüz bitmedi. Aktif görevi bırakmış ama bilim adamı kimliğini devam ettiren, arka plandan ekibe destek veren bir Bruce Banner bizleri bekliyor olabilir. Avengers içinde olmayacağı kesin.

Bizim tahminlerimize göre orijinal ekipten Hawkeye, Bruce Banner ve Thor sağ kalıyor. Ancak Thor dışında diğer ikisi aktif görevde yer almıyor, almayacak. Orijinal Avengers üyelerinden bahsettiğimize göre sıra yeni Avengers’ta.

Falcon, Ant-Man ve Spider-Man yeni Avengers içinde yer alacak diye düşünüyoruz. Bucky Barnes Wakanda’da kalabilir, Doctor Strange ise kendi işine bakacaktır. Bucky Barnes‘ın White Wolf dönüşümü ona en az bir filmde daha yer verecektir. Ancak bu Black Panther 2 ya da Wakanda ağırlıklı başka bir kahramanın filmi olacaktır. Kendisine de bir noktada veda edeceğiz. Scarlet Witch hakkında ise şu noktada yorum yapmamız biraz zor. Son savaşa bağlıyorum ben onun geleceğini. Vision da onun geleceğinde yaşanacakların merkezinde yer alıyor. House of M görebilir miyiz acaba?

yeni Avengers

2. Yeni Avengers Üyeleri Kimler Olabilir?

Avengers 4 ile birlikte Captain Marvel dünyaya geri dönüyor. Öncelikle biraz spekülasyon yapalım. Avengers 4 ile gerek SHIELD olsun gerekse de Amerika’nın kendi organizasyonları olsun büyük bir değişim içine girecek. Bu değişim çok büyük ihtimalle mutantları da bir şekilde kapsayacak ama bu konuya girmeyelim henüz. Yaşanacak bu değişimin merkezinde de Captain Marvel olacak. Solo filminde neler yaşanacağını bilmiyoruz ama çok istekli bir geçiş dönemi olmayacak. Çizgi romanlardakine benzer bir süreç olabilir. Ms. Marvel adıyla savaşan Carol Danvers biraz da Steve Rogers‘ın itelemesiyle Captain Marvel adını almıştı. Burada da yaşlı Steve Rogers‘ın itelemesi ya da Tony Stark‘ın bir çabası olabilir. Captain Marvel yeni Avengers ekibinin ilk üyesi ve lideri olacak.

Carol Danvers’ın ardından ikinci isim tabii ki Black Panther. Tony Stark’tan doğacak maddi destek boşluğunu T’Challa üstlenecektir. Böylelikle hem istediği gibi Wakanda‘yı dünyaya açabilir hem de yeni Avengers’ın kuruluşunda aktif bir rol oynayabilir. Marvel’ın siyahi karakterleri ön plana çıkartmaya çalıştığını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Avengers 4 ile sağ kalıp, yeni Avengers’ın en kilit üyelerinden biri Black Panther olacaktır diye düşünüyoruz. Black Panther’a ek olarak ben Shuri için ayrı bir parantez açmak istiyorum. Iron Man‘den doğan boşluğu Shuri doldurabilir. Hem yeni bir kadın karakter katılmış olur hem de MCU’ya özel bir Ironheart hikayeye dahil edilebilir. Shuri‘yi kesinlikle aktif bir rolde göreceğiz.

yeni Avengers

Açıkçası ben Spider-Man‘i daha çok tek başına çalışırken görmek isterim. Ama Marvel Sinematik Evreni‘nde işler biraz daha farklı ilerliyor. Tom Holland tarafından canlandırılan Peter Parker Avengers ile birlikte çalışabileceğini bize kanıtladı. Geriye ise resmi üyelik kalıyor. Oluşturulacak yeni Avengers ekibinde ona da teklif götürülmesini bekliyorum. Ancak bizi şaşırtıp bu teklifi reddedebilir mi acaba? Böyle bir sürpriz olsa da olmasa da yeni Avengers’ta öyle ya da böyle Spider-Man yer alacaktır. Kendisini de yazalım.

Geldik Falcon‘a. Çizgi romanlarda yaşananların devam ettirileceğine inanan kesimdenin ben. Steve Rogers‘ın ardından Captain America unvanını Falcon üstlenecek. Çok büyük ihtimalle de kendisinin solo filmi olacak. Yeni Avengers’ta Captain Marvel ile birlikte Falcon Captain America olarak önderlik edecek. MCU’nun yeni üçlüsü Captain Marvel, Falcon ve Black Panther olacak.

Son üyemiz ise Ant-Man olacak. Avengers 4’te kilit bir rol üstlenmesinin ardından Scott Lang yeni Avengers ekibinde yer alacak. Gerek teknolojisiyle gerekse de esprileriyle takımda onu sık sık göreceğiz. Ant-Man’in daha yapacak şeyleri bitmedi.

Okumadan Geçme: Captain Marvel Hangi Senede Geçecek Sonunda Netleşti

Asıl takımı böylelikle oluşturduk. Captain Marvel, Black Panther, Falcon (Captain America), Shuri, Spider-Man ve Ant-Man kesin üyeler olarak karşımıza gelecek.  Scarlet Witch ve Vision da bu ekipte yer alabilir. Ancak, Vision’ın durumu şu an için hiç belli değil. Scarlet Witch de savaştan sonra Vision ile birlikte barışçıl bir şekilde yaşamak isteyebilir. O yüzden devamlı üye olarak görmüyorum bu ikiliyi. Doctor Strange ise böyle bir takımda yer almayacaktır. Zaman zaman kendisini bu ekiple birlikte göreceğiz, orası kesin. Ancak resmi bir üyelik beklemiyorum. Strange kendi maceralarına ayrı bir şekilde devam edecektir.

Evet, ekibi toparladık. Siz ne düşünüyorsunuz? Kimler sağ kalabilir? Kimler ölür? Yeni Avengers üyeleri kim olabilir? Yorumlarınızı bekliyoruz!