Avengers Endgame filminin finalinde Gamora’ya ne olduğunu görme fırsatı elde edemedik. Bunun özellikle yapıldığını filmin yönetmenleri olan Russo kardeşler açıkladı.

Kısaca özetlemek gerekirse normalde Gamora’yı Avengers Infinity War’da Thanos tarafından ruh taşı için feda edildi. Onun ölümü geri döndürülebilir bir olay değildi. Fakat kahramanlarımızın 2014’teki Thanos’a karşı verdiği mücadelede geçmişten gelen Gamora işleri değiştirdi. Onun taraf değiştirip kahramanlarımızın yanında yer alması da önemli bir olaydı. Fakat Iron Man, Thanos’u ve ordusunu gerçeklikten sildiğinde Gamora da toz bulutuna dönüştü mü, yoksa hayatta mı kaldı, bilmiyorduk. Russo kardeşler bu belirsizliği bilinçli şekilde tasarladıklarını şu sözlerle ifade etti:

Joe Russo: Gamora da diğerleriyle toza dönüştü mü, hayatta mı bilmiyoruz. Bu Guardians of the Galaxy 3’ün yanıtlayacağı bir soru olacak.

Anthony Russo: Peter Quill de yanıtı bilmiyor.

Joe Russo: Gelecek filmlerin bu soruya yanıt vereceğini söyleyebiliriz sadece.

Bakmadan Geçme: Avengers Endgame Sonrası Avengers Kimlerden Oluşuyor?

Bu belirsizliğin nedeni elbette James Gunn. Onun Marvel’dan kovulması Guardians of the Galaxy’nin askıya alınmasına neden olmuştu. Görünen o ki Russo kardeşler her ne olursa olsun Gamora’yla ilgili kararı üçüncü filmin yönetmenine bırakmayı tercih etmiş.