Avengers Infinity War’un en büyük sürprizlerinden biri Captain America’nın düşmanlarından Red Skull’ın yeniden görünmesiydi. Üstelik filmde oldukça kritik bir rol üstleniyordu. Peki Red Skull’ın Ruh Taşı ve diğer Sonsuzluk Taşları hakkındaki bilgisinin kaynağı ne?

Marvel stüdyoları geçtiğimiz günlerde “Görsel Sözlük” adı altında Marvel Sinematik Evreni’nin on senesini belgeledi. Tahmin edebileceğiniz üzere bu sözlükteki detayların çoğuna çoktan hakimiz. Fakat olayları ve karakterleri daha iyi anlamamıza yardımcı olan detaylar da bulunuyor. Bunlardan biri de Book of Yggdrasil (Yggdrasil Kitabı)

Book of Yggdrasil’i ilk olarak Thor The Dark World’de görmüştük. Odin’in odasında bulunan bu kitap evrenin sırlarını, Odin ailesinin geçmişini ve kozmik dünyaya dair bilgileri barındırıyor. Marvel’ın Görsel Sözlüğü sayesinde öğreniyoruz ki bu kitabın bir de dünya versiyonu bulunuyordu. Üstelik kitap Captain America: The First Avenger’da Red Skull’ın Tesseract’ı bulduğu yerdeydi. Hatırlarsanız Red Skull, Norveç’te Tonsberg’e gitmiş ve Tesseract’ı oradaki eski bir kiliseden almıştı. Şimdi öğreniyoruz ki kilisede sadece Tesseract’ı değil, Yggdrasil Kitabı’nı da bulmuş. Herkesin mitlerle dolu bir kitap sandığı Book of Yggdrasil’i okuyarak dokuz evrene, kozmik sırlara ve Sonsuzluk Taşları’na dair detaylı bilgi sahibi oldu. Böylece Ruh Taşı’nı kullanmak için bir fedakarlık yapması gerektiğini de öğrendi. Vormir’e sürüklendiğinde ise tüm bu bilgisi sayesinde Ruh Taşı’nın gardiyanına dönüştü.

Bakmadan Geçme: Avengers Infinity War: Thor’un Yeni Gözü Teorisi 

Buradan anlıyoruz ki Odin’in daha önce Sonsuzluk Taşları’nı toplayıp bu sayede güç elde ettiğine dair teori de doğru olabilir. Ne de olsa aynı kitabın kopyası onda da var. Böylece Sonsuzluk Taşları’nı bulup kullanmış olması fazlasıyla mümkün.