Çağımız popüler kültürünün en önemli karakterlerinden olan, çizgi roman dünyasının temel taşlarından ve de tabii ki beyaz perdeye uyarlanan sayısız filmle karşımıza gelen Batman’in kenarda köşede kalmış, pek de bilinmeyen özelliklerini sizler için derledik. Gerek isminin çıkış noktası, gerek çizgi romanda yaptıkları gibi çeşitli özellikleri ve olayları bir araya getirip, 16 madde elde ettik.

Batman’in Bilinmeyen Özellikleri

1. Bruce Wayne İsmi Gerçek Kahramanlardan Geliyor

Maskeli kahramanımız Batman’in arkasındaki insan, süper zengin Bruce Wayne’in ismi iki ayrı gerçek kahramana dayanıyor. İsmi olan Bruce, Ulusal İskoç kahramanı Robert the Bruce’tan geliyor.

Batman'in Bilinmeyen Özellikleri

Robert the Bruce

Soyadı olan Wayne ise Amerikan Devrimi’nin kahramanlarından Mad Anthony Wayne’den alınmış.

Batman'in Bilinmeyen Özellikleri

Mad Anthony Wayne


2. Batman’in Online Mecrada Kullandığı İsmi

Süper kahramanımız Batman’in de online bir ismi var. O da bizim gibi internette takılıyor. İsimi de JohnDoe297.

Batman'in Bilinmeyen Özellikleri

JohnDoe297


3. Batcave İlk Olarak TV Ekranlarında Ortaya Çıkmış

Batman’in tüm teknolojisini geliştirdiği, suçluları takip ettiği, adeta Wayne Manor yerine evi haline gelen Batcave ilk olarak Batman’in 1943 yılında yayımlanan TV serisinde ortaya çıkmış.

Batman'in Bilinmeyen Özellikleri

The Batman (1943)


4. Batman, Darkseid’i İki Kere Yendi

DC dünyasının belki de en güçlü düşmanlarından olan Darkseid’i sanırım hepimiz duyguk. Superman’e karşı bile rahatça başa baş savaşabilen Darkseid, sadece bir insan olan Batman’e karşı iki kere yenilgi aldı.

Bunlardan ilki, Darkseid’in Batman’i Omega Sanction ışınları ile vurduğu zamandı. Darkseid Batman’i Omega Sanction ile vurdu, Batman de onu tanrı öldüren silahıyla vurdu.

Batman'in Bilinmeyen Özellikleri

Batman vs Darkseid

İkinci defa ise Batman Darkseid ile karşı karşıya geldiğinde üstünde Justice League tarafından tasarlanan Hellbat zırhı vardı. Hellbat zırhı, kişinin kendi yaşam enerjisini kullanarak ona büyük bir güç sağlayabiliyor. Bu zırhı kullanan Batman, oğlu Damian Wayne’i kurtarmak için Darkseid ile çarpıştı ve kazandı.

Batman'in Bilinmeyen Özellikleri

Batman’in Hellbat Zırhı


5. Batman Üniversitelerde Ders Olarak Okutuluyor

Kanada’da bulunan University of Victoria’da The Science of Batman (Batman Bilimi) dersi bulunuyor. Bu derste Batman temel alınarak insan vücudunun her türlü şarta uyum sağlaması işleniyor. Eh, okulu sevdirmek için yeterli bir ders olsa gerek.

Batman'in Bilinmeyen Özellikleri


6. Batman Yellow Lantern Olabilirdi

Green Lantern Corps Hal Jordan tarafından oluşturulduktan sonra, Sinestro Corps aktif olarak üye aramaya başladı. Üye alımını da etrafına büyük bir korku veren kişilere sarı güç yüzüğünü ileterek yapıyordu.

Bu süreçte de, sarı güç yüzüğü Batman’i seçmek istedi ve Sinestro Corps Batman’in onlara katılmasını istedi. Ancak, Batman’in güçlü iradesi ve daha önceden güç yüzüğüyle olan temasının tecrübesiyle sarı yüzüğü reddetmeyi başardı ve Sinestro Corps’un bir üyesi olmaktan kurtuldu.

Batman'in Bilinmeyen Özellikleri

Batman ve Sarı Güç Yüzüğü


7. Batman Önceden Öldürüyordu!

Her ne kadar günümüzde Batman asla öldürmeyen bir süper kahraman olarak karşımıza gelse de, eski çizgi romanlarında bu durum farklıydı. Kötülerle savaşırken Batman düşmanlarının yeri geldi boynunu kırdı, yeri geldi asite attı.

Batman'in Bilinmeyen ÖzellikleriBatman'in Bilinmeyen ÖzellikleriBatman'in Bilinmeyen Özellikleri


8. İlk Batman Filmini Andy Warhol Yaptı

Tarihteki ilk Batman filminin yönetmeni Andy Warhol’du ve filmin adı Batman Dracula’ydı. 1964 yılında çekilen bu film DC’nin onayı dışındaydı ve günümüze birkaç görsel dışında hiç bir belge ya da filmin kopyası ulaşmadı.

Batman'in Bilinmeyen Özellikleri

Batman Dracula Filmi

Yazımız bir sonraki sayfada devam etmektedir

1 2