Daha önce de bir yazımda DC’nin animasyon işlerinin ne kadar harika olduğundan bahsetmiştim. Gerçekten de öyle, bunu siz de iyi biliyorsunuzdur. Arada sırada farklı şeyler de deniyor bu adamlar animasyon namına ve bu çok takdir edilesi bir şey. Genelde bu tür denemeler hep “Batman” üzerinde oluyor. Bunun nedeni sanırım, dünya üzerindeki hemen hemen her yazar ve çizerin bir Batman hikayesi yaratmak istiyor olması. Çünkü gerçekten bu kadar ikonik olup, aynı zamanda üzerinde oynanmaya müsait olan karakter çok azdır. Batman Ninja da bu denemelere çok güzel bir örnek.

Filmin karakter dizaynları ve sanat yönetimi, Afro Samurai‘ı yaratmış olan Takashi Okazaki’ye ait. Yazarı ise Gurren Lagann ve Kill La Kill gibi animelerin yazarı olan Kazuki Nakashima. Bu saydığım isimler gerçekten çok sevilen ve başarılı işlere imza atmış sanatçılar, e haliyle ben de ilk fragmandan itibaren çok coşmuştum bu işe. Tabi ki de bu heyecanımın tek nedeni bu değildi; delicesine olmasa da, düzenli bir anime izleyicisiyim diyebilirim, eh Batman’i de çok fazla seviyorum. Sevdiğim iki şeyin birleşmesi ve bunu güvenilir kişilerin yapması benim bu işe aşırı yükselmeme sebep olmuştu.

Peki beklediğimi aldım mı? Beğendim mi? Bunların cevabı biraz karışık. Batman Ninja incelemesi ile bu soruları ele aldık.

batman ninja incelemesi

Görsellik ve Sanat Yönetimi

Bu konuda sanırım hiç çekinmeme gerek yok çünkü bu objektif bir gerçek gibi geliyor bana: Arkadaşlar film harika görünüyor. Tek kelimeyle muazzam. Görsel olarak sizi alıp efsanevi bir yolculuğa çıkarıyor. Sanat yönetimi anlamında da detaylara gösterilen önem ve filmin bize sunuluş biçimi çok ustaca.

batman ninja incelemesi

Filmde birden fazla çizim tekniği denenmiş, bu tarzlar arası geçişler o kadar iyi ki, gözlerinizi bir an olsun ayırmak istemiyorsunuz. Genelde bu çizim tarzları arasındaki geçişler çok yumuşak ancak aralarından biri net bir şekilde göze çarpıyor, Red Hood’un ilk karşımıza çıktığı sahne gibi. Tarz çok keskin bir şekilde değişiyor o anda ama buna rağmen herhangi bir rahatsızlık uyandırmıyor. Türlerin birbiriyle dans etmesi görsel keyfi kesinlikle tavana yükseltiyor.

Karakter tasarımları da tek kelimeyle inanılmaz. Her bir karakterin, Feodal Japonya’ya uyarlanmış versiyonları şahane. Klasik hallerine alışık olduğumuz bu karakterleri, bu dönemde ve bu yeni tasarımlarıyla görmek kesinlikle heyecan verici. Sevgili okur senin de anladığın üzere ben bu işin görselliğine ve sanat yönetimine bayıldım. Peki hikayesi için de aynı duyguları besliyor muyum diye merak ediyorsan, birlikte bakalım.

batman ninja incelemesi

Hikaye ve Anlatım

Önce kısaca hikayesini biraz sizlere çıtlatayım. Gorilla Grodd, Arkham Tımarhanesi içinde bir zaman makinesi kurmuştur ve çalıştırmak üzeredir. Batman, Grodd’u engellemek için elinden geleni yapar ancak Grodd makineyi çalıştırmayı başarır. Alanda bulunan herkes zaman makinesinin gücünden etkilenir ve bildiğimiz kahramanlar ve kötüler, Feodal Japonya dönemine ışınlanır. Batman, makineden etkilenip de Japonya’ya en geç düşen kişidir. Ondan önce buraya varmış olan Joker, Harley Quinn, Two Face, Penguin, Poison Ivy ve Deathstroke çoktan belirli alanları işgal etmiş ve Beyliklerini ilan etmişlerdir. Batman; Nightwing, Red Robin, Red Hood ve Robin gibi tanıdığımız ekip arkadaşlarıyla onları durdurup kendi zaman dilimine geri dönmeyi planlamaktadır.

batman ninja incelemesi

Hikaye kısaca yukarıdaki gibi, bundan sonra karakterlere değinmek isterdim ancak karakterlerin hiç birinde kritik değişimler yok, Batman’den tutun Joker’e hatta Alfred’e kadar hepsi bildiğiniz gibi. Gelip bin yıllık karakterleri bir daha anlatmayayım şimdi. O yüzden biraz anlatıma girelim. Bir animasyon filminde, anlatımın sağlam olmasının en önemli nedenlerinden biri elbette görsellik ancak görsellik iyi olsa bile bazı hikayeler sizi boşluğa bırakır. Batman Ninja ara ara sizi boşluğa bırakıyor ama çoğu zaman geri çekmesini de biliyor.

Arkadaşlar, filmde Mechalar var, hani şu devasa robotlar. Biliyorum, Mecha kültürü pek çok anime seyircisi tarafından seviliyor, hatta millet ölüp bitiyor bunun için. Ancak beni fragmanlarda coşturan şey bu değildi, ben içinde mecha teknolojisi barındıran bir öykü değil de döneme ait öğeleri kullanacak bir hikaye bekliyordum. Şimdi yalan yok film bu beklentimi tam olmasa da karşıladı. Ancak işin içine mechalar, maymun orduları girince benim istediğim hikayeyi ara ara böldüler. Yine de bu bir anime arkadaşlar ve bir animeden beklenecek her şey içinde var.

batman ninja incelemesi

Sonuç

Ya gerçekten kafamı karıştırdı Batman Ninja. Şahsen film hakkında olumlu sayılırım ancak size önermek konusunda atılgan olamıyorum ne yazık ki. Batman’i seviyorsanız, çizim ve görsellik gibi konular ilginizi çekiyorsa ve animelere karşı boş değilseniz izleyin derim. Bu saydıklarımdan biri bile sizin için eksikse es geçebilirsiniz. Yine de Batman bu, en azından bir göz atacağınıza eminim.