Titans dizisinin fragmanında heyecan verici bir şekilde Batman vs Robin karşılaşması bizlere sunuldu. Peki Batman ve Robin’in önceki karşılaşmaları nasıldı?

Batman ve Robin denince akıllara birden fazla savaş geliyor. Spesifik olarak direkt Nightwing ve Batman karşılaşmaları çok daha az olsa da genel olarak her Robin Batman ile en az bir kere savaştı diyebiliriz. Hadi gelin bakalım bu savaşlara. Genel anlamda en önemli ve kritik karşılaşmaları dahil etmeye çalıştık.

Batman vs Robin

Bat-Tokat (Batman’in Robin’i Tokatlaması)

Bat-Slap (Bat-Tokat) uzun süredir internetin en popüler memelerinden biri. Birçok duruma uyarlayıp uyarlayıp kullanıyoruz, çoğu zaman da fazlasıyla komik. Peki Batman’in Robin’i tokat manyağı yaptığı bu kısa dövüş ne zamandan?

Bu tokat ilk olarak World’s Finest çizgi romanının 153. sayısında 1965 yılına yayınlandı. The Clash of Capre and Cowl isimli bu hikayede Bruce Wayne genç Superman’in babasının ölümünden sorumlu olduğunu düşünüyordu. Wayne, intikam için Batman oldu yanına aldığı Dick Grayson (Robin) de Superman’e olan desteğini ve sempatisini dile getirdikten sonra önce tokatladı ardından da hafızasını sildi.

Batman vs Robin

Young Justice 2012 Sezon Finali

Başarılı animasyon serisi Young Justice’in 2012’deki sezon finalinde Dick Grayson (Robin) ve Batman bir kez daha karşı karşıya geldi. Zihin kontrolü altındaki Batman ve Justice League üyeleri Robin ve Young Justice ile karşı karşıya geldi.

Batman ve Robin’in karşılaşması da burada yaşandı. En başta Batman ağırlığını koysa da Superboy Robin’i büyük bir güçle fırlattı ve bu güçle muazzam bir tekme indiren Robin Batman’i alt etmeyi başardı.

Batman vs Robin

Under the Red Hood

Sanırım favori hikayem diyebileceğim Under the Red Hood’da bu sefer Batman ile Jason Todd karşı karşıya geldi. Death in the Family hikayesinde Joker tarafından öldürülen Robin (Jason Todd) Red Hood olarak hayata tekrar dönmüştü. Ancak, çok daha ölümcül ve vahşi bir şekilde.

Red Hood’un bu yöntemlerini onaylamayan Batman de onun karşısında durdu. Işık hızındaki refleksleri sayesinde hem Red Hood’u durdurdu hem de onun Joker’in ölümünü engelledi.

Batman vs Robin

Injustice Gods Among Us

Injustice Gods Among Us’ın 4. yıl 14. sayısında sonunda beklenilen Robin (Damian Wayne) ve Batman savaşı yaşandı. İlk yılda yanlışlıkla da olsa Damian, Dick Grayson’ı öldürmüştü. Batman de tam anlamıyla yıkılmıştı. Aradan geçen uzun zamandan sonra baba oğul sonunda karşı karşıya geldi. Damian bir süre baskıyı kursa da Batman en sonunda net ve kuvvetli bir tekmeyle Damian’ı yere serdi.

Okumadan Geçme: Titans Dizisinde Joker Gerçekten Öldü mü?

Batman vs Robin

Batman vs Robin animasyonunda Court of Owls hikayesi bir dereceye kadar uyarlanmıştı. Direkt çizgi romanın aynısını değil onu söyleyelim. Bu animasyonda Damian Wayne (Robin) Talon tarafından yönlendiriliyordu ve en sonunda Damian Talon’un tarafını seçti ve Batman’e saldırdı.

Batman’in kesinlikle kendini tuttuğunu hatta son düşüşlerinde Damian’ı korumak için asıl hasarı kendisinin aldığını açıkça görsek de galip Damian diyebiliriz diye düşünüyorum.

Batman vs Robin

Countdown Presents: The Search for Ray Palmer: Red Rain

1991 yılında yayınlanan ve Batman’in Dracula olduğu hikayeyi temel alan bu çizgi romanda Batman ve Robin yine karşı karşıya geldi. 2008 yılında yayınlanan Batman’in Dracula, Robin’in de vampir avcısı olduğu bu hikayede Robin Batman’i başarıyla izledikten sonra saklandığı yere kadar gelir. Tam kalbine kazığı çakacakken bir an tereddüt eder ve Batman harekete geçer. Dick Grayson’ı ısıran Batman onu da vampir yapar ve gördüğümüz en karanlık, en korkutucu Robin ortaya çıkar.

Batman vs Robin

The New Batman Adventures

1990’lardaki The New Batman Adventures isimli animasyon serisinde Tim Drake Robin olmasının ardından Batman’i kontrol altına almayı başardı. Scarecrow’un gazının etkisi altında olan ve korku hissi ortadan kalkan Batman çok daha dengesiz ve pervasız hareket etmeye başlamıştır. Düşük seviyede bir suçluyu da ölüme terk etmesinin ardından genç Tim Drake Batman’i tırmanma kancası silahı ile etkisiz hale getirmeyi başardı. Ardından da Scarecrow ile yüzleşmeye gitti.

Batman vs Robin

Super/Bat

2009 yılında Superman/Batman çizgi romanının 53. sayısında başlayan Super/Bat isimli 4 sayılık bu hikayede, Batman ve Superman’in güçleri değişmiştir. Yani Batman Superman’in güçlerine, Superman de Batman’in güçlerine sahip olmuştur.

Her ne kadar Superman insanı durumuna alışıp bunu kabullense de, Bruce Wayne bu güçleri gereğinden fazla kullanmıştır. Bane’i öldürmesi de son nokta oldu. Kötülere karşı bu yeni güçlerini acımasızca kullananan Batman’in karşısına da Nightwing çıktı. Her ne kadar Nightwing cesurca davransa da bu savaştan birçok kırık ve ciddi yaralanmalarla çıktı. En sonunda Batman ve Superman eski hallerine dönünce durum düzeldi.

Batman vs Robin

All Star Batman and Robin the Boy Wonder

Frank Miller’ın bu hikayesi kesinlikle okumaya değer. All Star Batman and Robin the Boy Wonder’in 9. sayısında fazlasıyla vahşi ve sert bir şekilde yetiştirilmiş Robin (Dick Grayson) Hal Jordan’ı neredeyse öldürmesine tanıklık ettik. Öldürmeden hemen önce de Batman araya girerek sertçe bir şekilde Robin’i tutup fırlattı ve durdurdu. Ardından bir yumrukla tam anlamıyla olduğu yere çaktı. Tam bir savaş sayılmasa da Batman Robin üstündeki kontrolünü net bir şekilde göstermiş oldu.

Batman vs Robin

Dark Knight Strikes Again

Robin’in Batman tarafından kovulmasının ardından Dick Grayson genetik bir deneye katılır. Bu genetik deney sonucunda iyileşme gücü ve şekil değiştirme gücü kazanır. Ancak, aynı zamanda bu değişim onu delirtir. Joker’in ölmesinin ardından da delirmiş Grayson bu evrendeki yeni Joker haline gelmiştir. Teker teker kahramanları avlamaya başlayan Dick Grayson, sonunda Batman ile karşılaşmıştır.

Bu son savaşta Batman Dick Grayson’ın iyileşme gücünü ortadan kaldırabilmek için Batcave’i patlamış ve Grayson’ı da mağarasının altında saklı lava gölüne atmıştır. Kendisi de bu kaderi paylaşacakken son anda Superman tarafından kurtarılsa da Batman ve (eski) Robin’in mücadelesi kesinlikle bu listede yer almayı hak ediyor.

Batman: Bad Blood

2016’da yayınlanan Batman: Bad Blood isimli animasyon filminde Batman ve Nightwing (Dick Grayson) karşılaşmasına tam anlamıyla tanıklık edebildik. Mad Hatter ve Talia Al Ghul’un karıştığı olaylarda zihin kontrolü altında olan Batman ve Nightwing karşı karşıya gelir. Etkileyici bir karşılaşmanın ardından Batman net bir şekilde Nightwing’i alt eder.

Batman vs Robin

Nightwing #30

Yeni 52’de Nightwing’in 30. sayısında bence en etkileyici dövüşlerinden biri olan bu karşılaşmada Batman ve Nightwing (Dick Grayson) karşı karşıya geldi. Olayların başlangıc da Nightwing’in Dick Grayson olduğu tüm dünyaya yayılması oldu.

Batman Dick Grayson’ın Spyral isimli bir gruba sızmasını istiyordu. Bunun için de son bir test yaptı. İkili yumruklarından başka silah olmadan karşı karşıya geldi. Uzun ve bol kanlı bir dövüşün ardından Bruce Wayne Dick Grayson’ın galip geldiğini kabul etti. Aynı zamanda bu ikili yeniden barışmış da oldu.

Batman vs Robin

Red Hood and the Outlaws #25

Çok daha acımasız ve vahşi bir şekilde görev yapan Red Hood Batman’in en önemli prensibini çiğnedi ve the Penguin’i öldürdü. Bu büyük hata da Batman tarafından çok sert bir şekilde ele alındı.

Red Hood’un peşinde düşen Batman onu bir çatıda yakaladı ve fena şekilde benzetti. Hatta Red Hood, Joker’e bile bu kadar sert vurmadığını belirtti. Batman gerçekten de fazlasıyla acımasız davrandı. İlk turda Bizarro tarafından kurtarıldı. Kısa bir sürenin ardından bir kez daha Red Hood’u tek başına yakalayan Batman onu yine alt etti ve göğsündeki yarasa sembolünü söktü aldı. Ardından yarı baygın Jason’ın imdadına Arsenal yetişti. Batman’e saldırıp aradan Jason’ı aldı gitti.

Okumadan Geçme: Captain Marvel Mjolnir’i Kaldırabilir mi?