Yepyeni bir Captain Tsubasa bölüm incelemesinden hepinize merhaba Saklı Kumanda takipçileri. Bu hafta hem bölümün geç yayınlanması hem de Türkçe altyazıların servis edilmesinde yaşanan sorunlardan dolayı bölüm incelememiz biraz geç yayınlanıyor. Bunun için hepinizden özür dileyerek incelememize geçiyorum. Bu bölüm duygusal olarak yoğun olsa da inandırıcılıktan bir hayli uzaktı diyebilirim. Futbolun kurallar dışında oynandığı ve turnuvanın heyecanının henüz ilk bölümden yükseldiği, Captain Tsubasa Road to 2018’in 14. bölüm incelemesine geçelim dilerseniz. Hepinize keyifli okumalar diliyorum.

Captain Tsubasa 1. Sezon 14. Bölüm İncelemesi

Önceki Bölümden Kalanlar

Hatırlayacağınız üzere on üçüncü bölümde turnuva için kuralar çekilmiş ve ilk maçın Nankatsu ile Meiwa arasında oynanacağı kesinleşmişti. Wakabayashi’nin sakatlığı nedeniyle bu maçta olmaması ve Tsubasa’nın Hyuga’ya karşı galip gelme sözü vermesi, işleri daha da zor bir hale sokmuştu. Bölüm direkt olarak bu erken final diyebileceğimiz maçla başladı. Hyuga henüz Tsubasa’yı tanımıyordu ve bunun bir avantaj olduğunu düşünmeye başladık. Ancak maçın henüz üçüncü dakikasında Tsubasa olağanüstü bir gol atarak kendini gösterdi ve Hyuga’nın öfkesini üzerine çekmiş oldu. Zaten yaşıtlarına göre fazla büyük olan cüssesiyle dikkat çeken Hyuga şimdi daha da tehlikeli bir hal aldı.

Bölümün Önemli Anları

Yazının başında belirttiğim gibi bu maç hem bir erken final olma özelliği taşıyordu hem de Tsubasa’nın galibiyet sözü verdiğini bildiğimiz için daha da gerilimli bir bölüm olmaya başlamıştı. Futbol kurallarının dışına çıkmakta bir sakınca görmeyen Hyuga ve Meiwa takımı oyuncuları, Nankatsu oyuncularına bilerek faul yapmaya başladı. Topu bilerek rakiplerinin yüzlerine atan, gol yememek için fiziksel müdahalelerde bulunan Meiwa, bizleri gerçeklikten uzaklaştırırken sevdiğimiz karakterlere zarar vermeleri de sinirlerimizi bozdu. Sahadaki mücadele taktik ya da teknik bir rekabetten farklı bir boyuta taşındı. Bu bölümün tek gerçekçi yanı diyebileceğim, yeni bir kadınla tanışmamız oldu. Ulusal turnuvayı izleyerek (hangi takım olduğu henüz belirtilmeyen) kendi takımına gereken forveti bulmaya çalışan bir yetenek avcısı tanıtıldı. Zarif giyimi ve sakin tavırlarıyla öne çıkan bu kadın karakter saha içindeki Tsubasa ve Hyuga’yı kıyaslamaya başladı. Biz de duygusal gözlemlerimizden uzaklaşarak onun bahsettiği özelliklere odaklanmaya başladık. Bu da bizi tekrar animenin içine çekti diyebilirim.

Captain Tsubasa 1. Sezon 14. Bölüm İncelemesi

Henüz dördüncü sınıfa giden ve küçük olmasına rağmen oynadığı muhteşem futbolla bizi kendine hayran bırakan Sawada Takeshi, öfkesi ve fiziksel üstünlüğünü acımasızca kullanan Hyuga Kojiro ve onun emirlerini eksiksiz uygulayan diğer oyuncularıyla Meiwa bizleri futboldan ve animeden kopardı. Sanki futbol oynamak yerine rakiplerine zarar vermeye gelmiş bir takım gibi görünüyorlardı. Üzerine bir de Tsubasa’nın yüzüyle gol kurtarması eklenince inandırıcılıktan bahsedebileceğimiz bir nokta kalmadı diyebilirim. Hyuga, Tsubasa’nın futbol topuyla arkadaş gibi olduğunu duyunca füze gibi bir şut yolladı. Konumu ve duruşu gereği golü yalnızca yüzüyle engelleyebilen Tsubasa hiçbir zarar görmeden bu pozisyonu atlatınca bir yandan sevindim ancak diğer yandan bunun mümkün olmadığını bilerek hayal kırıklığına uğradığımı da söyleyebilirim. Yine de Nankatsu’ya olan duygusal bağımız ve futboldan uzak davranışları nedeniyle Meiwa’ya duyduğumuz öfke tüm bunların önüne geçmeyi başardı.

Captain Tsubasa 1. Sezon 14. Bölüm İncelemesi

Bunlar yaşanırken Nankatsu tezahürat ekibini yeniden görünce kahkahalarla güldüğümüz bir sahneden de bahsetmeliyim. Önceki bölümde otostopla yola çıkan ve kendilerini neredeyse unuttuğumuz amigo ekip, tırlarla stada giriş yapınca beklenmedik bir şekilde bölümün eğlence seviyesi yükseldi. Maçın temposuna kendimizi kaptırmışken bu ekibin sevimli maceraları bizleri bir an olsun dinlenmeye ve güldürmeye yetti diyebilirim.

Captain Tsubasa 1. Sezon 14. Bölüm İncelemesi

Gelecek Bölüme Dair

Bölüm boyunca takip ettiğimiz maçın şu anki skoru Meiwa 2 – 1 Nankatsu şeklinde. Ancak henüz ilk yarının bitimine bile yedi dakika var. Bitiş düdüğüne yarım saate yakın bir süre kalmışken böylesine çekişmeli geçen bir maçın sonucunu kestirebilmek zor. Ancak Tsubasa’nın hırsı ve takım arkadaşlarına olan güveni, onun oynadığı futbolu çok üst seviyelere çıkardı diyebilirim. Buna karşın Meiwa takımı da Tsubasa’yı engellemek için önlemler almaya başladı. Misaki’nin oyuna daha fazla katıldığı ve takım oyunuyla maçı kazanmalarını beklediğim Nankatsu’nın rakibi Meiwa için bir tahminde bulunmak zor. Ancak onların da büyük kozları bulunuyor. Fiziksel üstünlük ve kuralların sınırlarında dolaşarak oynadıkları futbolla Nankatsu’yu alt etmeleri de ihtimal dahilinde. Anlayacağınız bu üst seviye maçın skorunu öğrenebilmek için bir sonraki bölümü beklememiz gerekiyor. On beşinci bölüm yayınlanana dek Tsubasayla kalmanız dileğiyle, sayonara!