Conan evreninde geçen yeni açık dünya-sağ kalma oyunu Funcom tarafından duyuruldu.

2008 tarihinde çıkan MMORPG türündeki Age of Conan oyununu hepimiz hatırlarız. Oyun çıktığı dönemde genel olarak başarılı sayılabilecek inceleme puanları almış olsa da oyuncuların yaşadığı tecrübe pek de öyle değildi aslında. Belki de teoride başarılı ama pratikte sınıfta kalmıştı Age of Conan. O dönemde oynamış oyuncular hatırlar; sayısız bug olduğunu, haritalardaki eksiklikleri ve end-game içeriğinin tatmin edici olmadığını. Tüm bunlara rağmen Age of Conan, gerek oyun mekanikleri gerekse de savaş sistemleri ile MMO dünyasında adını duyurmayı başarabilmişti.

2016 yılına geldiğimizde ise Funcom hatalarından ders almış gibi gözüküyor ve Conan evreninde geçen yeni bir oyunla karşımıza geliyor: CONAN EXILES. Yeni oyunun ilk tanıtım videosu da yayımlandı!

Açık Dünya-Sağ Kalma oyunu olarak tanımlanan Conan Exiles, Conan the Barbarian’ın acımasız evrenine götürüyor bizleri. Funcom yaptığı açıklamada üç kelimeyle oyunu tanımlıyor: Yaşa, Üret, Hükmet.

Conan Exile, oyuncuların karşısına hem tek oyunculu hem de çok oyunculu olarak gelecek. Tek oyuncu modunda hikayeyi oynayabilecekken, çok oyunculu modda hem herkese açık hem de kişisel sunucularınızda oynayabileceksiniz. Hikayeye başladığınız zaman, sürgüne gönderilmiş biri olacaksınız oyunda. Vahşi ve acımasız barbar topraklarında bir yandan çölün acımasız doğasına karşı sağ kalmaya çalışırken diğer yandan sizin gibi olan diğer sürgün edilmişlere karşı savaşacaksınız.

Funcom’un açıklamasının devamına baktığımız zaman oyunda açlık-susuzluk gibi etkenler olacağını görüyoruz. Bunun yanında içinde bulunduğunuz çevrenin de etkileri olacak gibi gözüküyor. Bunlara karşı olarak, kendi ürünlerinizi yetiştirebilir ve/veya hayvanları avlayarak yiyecek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Kaynak ve materyal toplayarak silah ve ekipman yapabilmenin yanında kendinize sığınak da yapabileceksiniz.

Tek başınıza oynayabilecek olmanız yanında, arkadaşlarınızla veya müttefiklerinizle birlikte oynayarak gerek kendi topraklarınıza sahip olacak gerekse de başkalarının topraklarına savaş açabileceksiniz. Tanrıların hükmettiği bu dünyada, düşmanlarınızı kurban vererek güç kazanmanız da mümkün olacak.

2016 yazında PC platformunda erken erişime açılacak oyunun resmi çıkış tarihi açıklanmasa da PC yanında konsollarda da çıkacağı belirtildi.

Funcom’un Age of Conan macerasından sonra oyuncuların bu yeni oyuna belirli bir şüpheyle yaklaşılacağı kesin. Aynı zamanda, piyasada Day Z gibi Rust gibi Ark: Survival gibi başarılı ve ilgi çekici sağ kalma oyunlarının karşısında ne tarz bir yenilik ve farklılık sunacağı da büyük bir merak konusu. 

Umuyoruz ki Funcom bu sefer geçmişten gerekli dersleri çıkarmıştır!