Oyun dünyasının tescilli delisi Hideo Kojima‘nın; yayınladığı her tanıtım videosunda kafaları daha da karıştıran, hakkında sahip olduğumuz bilgiler arttıkça fikrimizin azaldığı yeni oyunu Death Stranding‘den oynanış videosu geldi.

Kalabalıklar İçindeki Yalnızlık

Videoda uçsuz bucaksız ovalar ve dağlarda tek başımıza yolculuk ediyoruz. Aslında yolculuk da denmez, paket taşıyoruz. Anlaşılan karakterimiz Sam Porter bir kargo taşıyıcısı. Taşıdığımız şey küçük kutulardan, ceset torbasına konulmuş bir insana kadar değişebiliyor. Bizi oldukça izole eden, yalnızlık hissini sonuna kadar yaşatan bir ortam oluşturulmuş. Geniş kamera açıları ve doğanın (ve doğaüstünün) çetin koşullarına karşı tek başımıza mücadele verdiğimiz bir oynanış biçimi oyunda mevcut. Sam yaptığı yolculuklardan oldukça hasarlı çıkıyor, hatta videoda herkesin izlemeye midesinin dayanmayacağı bir sahne de yine Sam’in yaşadığı zorlukları bize gösteriyor.

İşin içinde yine kapsüldeki bebekler var. Bu bebeklerin Sam ve arkadaşlarının taşıdığı tarayıcı cihazı çalıştırmaya yaradığı bu video ile kesinleşti. Ancak bebeklerin bu doğaüstü canlılarla ve bu cihazla bağının ne olduğunu hâlâ bilmiyoruz. Öte yandan bu kez bu canlıları birer karaltı olarak olsa da görebildik. Bu da videonun başında “Dooms” adı verilen bir hastalıkla açıklanıyor. Death Stranding’in kadrosuna Léa Seydoux katılıyor ve Sam’e bu yaratıkları görüp göremediğini soruyor. Sam ise onları göremediğini ama hissedebildiğini söylüyor. Bu yaratıkları ne kadar sezebildiğimizse görünüşe göre Dooms hastalığımızın ne kadar ağır olduğuna bağlı.

Bir kafa karıştıran nokta da, Léa Seydoux’un karakteri Sam’e seslenirken ısrarla “Sam Porter Bridges” ismini kullanıyor. Bridges önceki videolarda da gördüğümüz armalarda ve arabaların üzerindeki sembollerde bulunan isim. Bu yüzden Bridges’in Sam’in de bağlı olduğu bir kurum veya kuruluş olduğunu tahmin ediyorduk. Léa’nın karakteri burada bir espri mi yapıyor, yoksa Sam’in Bridges ile bağı düşündüğümüzden daha mı farklı, göreceğiz. Öte yandan Léa’nın sırtında da “Fragile Express, Handled With Love” (TR. Kırılgan Ekspres, Sevgiyle Taşır) yazısını görmekteyiz. Yani kendisi başka bir taşımacılık şirketine bağlı veya şirketin sahibi. Sam’e de “gel benim için çalış” diyor, ancak Sam bu teklifi “yalnızca paket taşıdığı” gerekçesiyle reddediyor. Yani görünüşe göre Fragile Express’in işi taşımacılıktan ibaret değil.

Bakmadan Geçme: Assassin’s Creed Odyssey Geliyor

Geçmişi Silmek Öyle Kolay Değil

Videonun başında ve sonunda dikkat çeken bir nokta da Sam’in aile fotoğrafı ve Léa’nın “Timefall dokunduğu her şeyi zamanda ileri sarıyor” demesi. Önceki sinematiklerde yağan yağmurun dokunduğu insanların hızla yaşlandığını görmüştük, Kojima da Timefall ismini verdiği yağmurun etkisinden kabaca bahsetmişti. Bu video ile artık bu etkiyi daha net bir şekilde anladığmızı söyleyebiliriz.

Bir başka önemli noktada da “voidout” adı verilen durum. Bu muhtemelen bir insan bu yaratıklar tarafından yakalandığı zaman oluşan patlamaya deniyor. Görünüşe göre yakalanıp voidout’a sebep olan kişi ölmüyor ve “geri geliyor” ancak bu Sam’e veya belli donanımdaki kişilere özgü bir durum da olabilir. Telsizdeki arkadaşı Sam’e “voidout’a sebep olursan geri gelirsin ama o krater yine de oluşur” diyor. Bu da kraterlerin sadece toprağa açılan oyuklardan fazlası olacağına işaret ediyor.

Yaşam ve Ölüm Bir Arada

Oyunun yaşam ve ölüm konseptlerini iç içe işleyeceğini biliyoruz. Önceki tanıtımdan hatırlayacağımız göz yaşı sahneleri de “Dooms” ile ilgili gibi gözüküyor. Léa’nın karakteri “Chiro Alerjisi”nden söz ediyor. “Chiro” denilen şey organik kimyada asimetrik yapıya sahip olan maddeler için kullanılan bir isim. İsmini de Yunanca el anlamında gelen “Kheir”den alıyor. Yaratıkların izini hep el izi şeklinde görmemiz de buna bi referans olabilir. Bu yaratıkların kaynağını göremediğimiz bir noktaya, göbek bağını andıran birer bağ ile bağlı olduğu ve havada asılı kalabildiklerini de ekleyelim. Fakat insanları yakalayıp götüren varlıklar yerden ve sıvı bir şekilde çıkıyorlar. Kısacası her şey yine karmakarışık, Kojima yine beyinleri yakan bir iş yapmış. Bakalım Sam Porter taşıdığı paketlerin alıcılarını adreslerinde bulabilecek mi…

Oyunun çıkış tarihi hâlâ belli değil, ancak kadro giderek genişliyor. Videonun sonunda Lindsay Wagner‘i de görmek mümkün. Videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. Tekrar hatırlatayım, videoda bazı rahatsız edici görüntüler mevcut.

VİDEO