Bünyesinde onlarca alt grubu barındıran Disney neden 20th Century Fox’u da satın aldı ve bu kadar zorlu bir süreçten geçti? Bu satın almanın arkasındaki sebep ne?

The Walt Disney’e ait olan şirketlere baktığımız zaman muazzam bir tablo karşımıza geliyor. Fox’u dışarıda tutarsak Marvel Studios, Lucasfilm, Pixar, ESPN gibi isimler öne çıkıyor. Bunlar sadece TV ve sinema üzerine. Toplam bağlı şirketler tam anlamıyla yüzlerce. Peki zaten fazlasıyla yoğun bir şirketler grubuna sahip olan Disney, neden Fox’u almak istedi? İşte bu soruya CNBC’ye konuşan Bob Iger cevap verdi.

“Fox’u satın alma olasılığı yıl sonuna doğru ortaya çıktı. Yönetim kurulunun satın alma işlemine onay vermesinin tek bir sebebi var. Bu sebep de doğrudan izleyiciye ulaşmaya dayalı bir adım atıyor olmamızla ilgili. Eğer bu doğrultuda ilerlemeseydik, Fox’u satın almazdık.”

Okumadan Geçme: Avengers Endgame’den Sızdırılan Sahneler (DEVASA SPOILER)

Iger burada sizin de çok rahat bir şekilde tahmin edebileceğiniz gibi Disney+ platformundan bahsediyor. Aynı Netflix gibi Disney de doğrudan izleyiciye kendi platformu üzerinden ulaşmak istiyor. Bunun için de fazlasıyla içeriğe ihtiyacı var. Fox da bu içerik konusunda büyük bir adım oldu.