doctor who

Doctor Who, BBC’de ekrana gelen uzun soluklu dizilerden biri. Öyle uzun soluklu ki, ara verse de 1963 yılından beri devam ediyor. Başlangıçta çocuklara geçmiş hakkında bilgi vermek adına yaratılan dizi, şimdilerde Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş başarılı bir bilim kurgu dizisi. Bu uzun ömrünü de devamlı kendini yenilemesine borçlu.

Elbette herhangi bir oyuncunun 50 yılı aşkın zamandır bir yapımda rol alması imkansız. Bu sebeple Doctor Who başrolü de dahil olmak üzere tüm karakterlerini yenilemek üzerine kurulu bir yapıya sahip. Ana kahramanımız Doktor, rejenerasyon özelliğine sahip bir uzaylı. Yani öleceği sırada vücudu kendisini yenileme sürecini başlatıyor ve yepyeni bir vücuda kavuşuyor. Bu sayede hem aynı karakteri farklı oyuncular canlandırabiliyor hem de kahramanın yapısı da değişime uğruyor.

Dinamiği değişim üzerine kurulu bir yapımdan bahsederken geniş oyuncu kadrosunu anmamak olmaz. 50 küsür senedir ekranda olan bir dizinin tüm oyuncularını saymak elbette neredeyse imkansız. Ancak en azından 2005 senesinden itibaren yenilenen versiyonda akılda kalan konuk oyuncuları ele alabiliriz.

Entertainment Weekly sitesi de böyle düşünmüş olmalı ki, diziye konuk olan ünlü isimleri derleyen bir liste ortaya çıkartmış. Buyurun bakalım kimler var…

 

Yazımız bir sonraki sayfada devam etmektedir.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19