Konu X-Men olunca sayısız farklı uyarlama, yok oluş, temiz başlangıç ve alternatif evren hikayeleri akıllara geliyor. Peki hangilerini okumalı?

Marvel Comics yeni bir listeyle karşımıza geliyor. Konu X-Men olunca değişiklik çok fazla oluyor. Çok fazla takım, çok fazla başlangıç var. Eh, tabii ki çok fazla mutant da var. Hal böyle olunca Marvel, en önemli ve kayda değer X-Men başlangıç hikayelerini listelemiş. Ortaya da 8 çizgi roman çıkmış. Hadi gelin en iyi X-Men başlangıç hikayeleri nelermiş bakalım.

En İyi X-Men Başlangıç Hikayeleri

1. X-Men #1 (1963)

Professor Charles Xavier, Cyclops, Marvel Girl, Beast, Iceman ve Angel ilk defa bu çizgi romanda bir araya geldi. Karşılarındaki ise Magneto vardı. Stan Lee ve Jack Kirby’nin bu çizgi romanı tüm X-Men’in temelini oluşturdu.

En İyi X-Men Başlangıç Hikayeleri

2. Giant Size X-Men #1 (1975)

1975 yılında X-Men taze ve büyük bir başlangıç yaptı. Len Wein ve Dave Cockrum mutant takımını adeta yeniden yarattı. Storm, Wolverine, Colossus, Nightcrawler, Thunderbird ve Banshee mutantların arasına katıldı. Bu isimleden bazıları da değişmezler arasındaki yerini aldı. X-Men’i artık bu isimlerin birçoğu olmadan düşünemiyoruz.

En İyi X-Men Başlangıç Hikayeleri

3. Uncanny X-Men #210 (1986)

En ünlü X-Men hikayelerinden biri olan Uncanny X-Men çok uzun yıllar boyunca yayın hayatına devam etti. Kitty Pryde ve Rogue da bu seride takıma dahil oldu. Bu serinin 210. sayısı ise önemli bir olaya ev sahipliği yaptı: Mutant Massacre (Mutant Katliamı). Bu olaydan sonra birçok yeni hikaye de ortaya çıktı. New Mutants ve X-Factor gibi. Bir çok açıdan başlangıç oldu diyebiliriz.

En İyi X-Men Başlangıç Hikayeleri

4. X-Men #1 / Uncanny X-Men #281 (1991)

X-Men #1 ve Uncanny X-Men #281 ile X-Men takımı Blue (Mavi) ve Gold (Altın) takımları olmak üzere ikiye bölündü. X-Men mavi takıma odaklanırken, Uncanny X-Men de altın takıma odaklandı. Bu hikayeler de sırasıyla Age of Apocalypse ve Onslaught hikayelerinin başlangıcı oldu.

En İyi X-Men Başlangıç Hikayeleri

5. New X-Men #114 (2001)

2001 yılında Grant Morrison ve Frank Quitely X-Men’i yeniden aldı ve modernleştirdi. X-Men ekibi Wolverine, Cyclops, Jean Grey, Beast ve Emma Frost’tan oluşacak şekilde azaltıldı. Magneto yerine Cassandra Nova isimli yeni bir kötü de bu hikayede X-Men’in karşısına geldi. Yaşanan olaylar ve savaş sonrasında Professor X bile mutant kimliğini sorgular oldu.

En İyi X-Men Başlangıç Hikayeleri

6. Astonishing X-Men #1 (2004)

Morrison’un X-Men hikayesinden sonra yeni bir vizyon ve hikaye tonu gerekiyordu. Böyle bir noktada da Joss Whedon devreye girdi. John Cassaday ile takım oluşturan Whedon, Kitty Pryde ve Colossus’u takıma geri getirdi. X-Men’i yeniden ele aldı. Yeni kötüler yarattı ve bizlere unutulmayacak bir hikaye verdi.

En İyi X-Men Başlangıç Hikayeleri

7. All New X-Men #1 (2012)

Brian Micheal Bendis X-Men’i 2012 yılında yeniden ele aldı. Orijinal takımın 5 üyesini geçmişten günümüze getirdi. Hem geçmişe gittiğimiz hem de günümüzdeki olayları okuduğumuz bu hikaye başarılı bir şekilde okuyucuların  karşısına geldi. Bu hikayenin hemen ardından da Bendis Uncanny X-Men ile yeni bir hikayeye başladı ve Cyclops, Emma Frost, Magneto ve Magik gibi tecrübeli mutantlardan öğrenen genç mutantların hikayesini anlattı.

En İyi X-Men Başlangıç Hikayeleri

8. Uncanny X-Men #1 (2018)

Marvel Comics’in en yeni X-Men hikayesi olarak karşımıza gelen bu çizgi roman 14 Kasım’da raflardaki yerini alacak. 10 bölümden oluşması planlanan bu hikaye mutant takımını tam anlamıyla yeniden tanımlayacak.