Euron’u hepimiz tanıdık, gördük artık. Sonunda Game of Thrones’da gerçek ve başarılı bir kötü izliyoruz. Sand Snakes’e ben de kızgınım sizler gibi. Çok kötü karakterlerdi. Çok kötü oyunculardı. Yedinci sezonun ikinci bölümü ile birlikte başarılı kötü Euron, başarısız kötüleri yani Sand Snakes’i alt etti. Biraz kendisinden bahsedeceğim. Bizi nelerin beklediğini anlamamız adına çok kritik bir adam çünkü.

Öncelikle Euron Greyjoy ismi Lannisterlar arasında aslında korkuyla anılan bir isim olmalıydı dizide. Jaime’nin ona krallığın egosu ile verdiği ayara bakmayın. Bu adam tek başına tüm Lannister donanmasını yakarak Westeros kıyılarını bir süreliğine elinde tutmuştu zamanında. Daha sonra Greyjoylar düşünce o da düşmek ve sürgüne gitmek zorunda kaldı. Bu süre zarfında her denizi, her ülkeyi ve her toprağı gezdiğini söylüyor. Dünyanın her tarafından bağlantıları, hediyeleri, köleleri, tayfaları var. Euron Greyjoy ‘Buz ve Ateşin Şarkısı’ serisinin Karasakal’ıdır. Euron Greyjoy sadece başka ailelere değil bizzat kendi ailesine de korku salmıştır. Biz dizide sadece onun Balon Greyjoy’u öldürdüğünü görsek de kendisi kitapta kardeşleri Balon, Harlon ve Robin’i öldürmüştür. Kardeş Katili’dir. ‘Kinslayer’ ismini almıştır. Jaime’nin de Kingslayer olduğunu biliyoruz. Cersei’nin aşık olacağı bir adam olmaya sadece bir harf kadar uzakta Euron.

Geçen bölümde herkes hediyesi hakkında çeşitli fikirler öne sürse de ben Sand Snakes olduğunu belirtmiştim. Milletin kafasındaki şey Dragon binder denilen bir ejderha kornosu. Borazan demek istemedim. Ciddiyetini kaçırıyor çünkü. İşte bu korno üflendiği zaman ejderhaları kontrol altına aldığı iddia ediliyor. Kitaplarda Euron bu kornoya sahip. Bu kornoyu kardeşi Victarion’a verip, Meeren’e Dany’nin yanına yolluyor. Git ondan ejderhalarını al ve geri gel diye. Dragonbinder’ı görür müyüz görmez miyiz bilinmez ama GRRM çok değiştirdi artık gidişatları. O yüzden bilinmiyor akıbeti.

Silence

Kendisinin korsanlık günlerindeki dehşetinden bahsetmesini hep duydunuz ancak son bölüme kadar bunu hiç görmediniz. O bölümde şöyle bir sahne vardı. Euron’un adamları mağlup ettikleri Tyrell ve Greyjoyların adamlarının dillerini kesiyorlardı. Hatırlatmak amaçlı görsel:

Şu sahnenin altında yatan dehşet çok başka.

Euron’un gemisinin adı Silence. Yani sessizlik demek. Kitaplarda Sukunet diye geçiyor. Bununsa çok basit bir nedeni var. Bu gemideki herkesin dili kesilerek kendileri dilsiz hale getirilmiş durumda. Tayfanın tamamı dilsiz. Euron’un bu sadistik ritüelinin tek amacı tayfasının kendi arasında konuşup bağ kurmasını engellemek, kendisine karşı ayaklanmasını engellemek. Gemide isyan çıkmamasını sağlamak. O yüzden gemilerdeki en korku salıcı korsanlardan biri. Ancak onu en korkutucu yapan detay aslında rakip tayfalara yaptığı şey. Euron bir savaşa girdiğinde kendi tayfasından birileri muhakkak ölüyor. O adamların yerine yeni adamları nerden alıyor dersiniz? Yukadaki karede saklı. Euron ölen adamlarının yerine yeni adamları savaşta yendiği gemilerden alıyor. Yukarda gördüğünüz adamın dili boşuna kesilmiyor. Bu gördüğünüz adam artık Dany’nin değil Euron’un tayfasına ait yani. Dilinin kesilmesi de hoş geldin hediyesi.

Evet sonunda dehşet verici bir kötü adama sahip Game of Thrones.

Peki bunca yıl denizlerde tamamen sessizlik dolu bir gemide kaptanlık yapan bir insanın sonu ne olur?

Euron’un tehlikesi korsan olmasından, sadistik olmasından falan bağımsız aslında mental olarak dengesiz olması ile alakalı. Ramsay Bolton’ı mumla aratacak bir adamın gerçek yüzünü gördünüz. İyi seyirler.

 

                                ‘What is dead may never die’