Koca sezonun yarısı geride kaldı. Üçüncü bölüm beklenen bölümdü. Kış gelmiş, Ak Gezenler kapıya dayanmıştı sonunda. Bölümün 90 dakika olacağı söylendi, gaz üstüne gaz verildi. Miğfer Dibi’nden iyi bile denildi. Hâliyle yine ve yine beklentiler arşa çıktı. Hani benim net beklentim Ak Gezenler saldırır, hezimete uğratır ve birkaç ana karakteri Ak Gezen olarak görürüz. Bir dahaki bölümlerde de dram ve strateji yüklü zekice bölümler bekliyordum. Ah ne kadar da masraflı bir yanılmaktı benimkisi?

Bakmadan Geçme: Game of Thrones 8. Sezon 4. Bölüm Fragmanı (Türkçe Altyazılı)

En Karanlık Sezon

Kendi içerisinde televizyonculuk dünyasını değiştirecek kadar büyük dinamikler barındıran, her sezon içimizden tekrar tekrar geçen Game of Thrones’un en karanlık sezonunu ve bölümünü izledik açıkçası. Yazının bu kadar geç gelme sebebi de budur çünkü bir şeyler görmek için bölümü üç kez izlemek zorunda kaldım. Bu kadar kötü ışıklandırmayı Youtuberlar bile yapmıyor artık. Yakışmadı. Onun dışında ise televizyon tarihinin gelmiş geçmiş en epik savaşını izledik bir yerde. Ancak bir yerde de büyük hayal kırıklığına uğradık. En azından ben uğradım diyebilirim.

Sahne açıldı. Bir şeyler vardı ilk izleyişimde. İkinci izleyişimde tanıdık yüzler gördüm. Üçüncü izleyişimde sadece duvarı izlediğimi fark ettim derken total olarak savaşa hazır bir şekilde herkesin yerini aldığını gördük. Ak Gezenler geldi savaş başladı. Jon ve Dany yukarda Night King ile ejderha kapışması eylerken bizim çocuklar aşağıda çarpışmaya başladılar. Lekesizler’i Grey Worm, Dothraaki ordusunu isimsiz Dothraki bey, normal insan tayfayı ve yabanileri de dizinin kalan ana karakterleri lider olarak yönetiyor gibi bir hâl vardı. Ancak sanırım ben bu kadar kötü stratejiyi en son nerede gördüm hatırlamıyorum.

Melisandre’yi Anıyoruz

Muhteşem kadın. Hem oyunculuğu, hem güzelliği hem de karakterinin olası her sahnede yardıma yetişmesiyle beni kendine aşık eden Melisandre bu sefer gözlerimizin yardımına koştu. Tam bir şey göremiyoruz derken Dothrakların silahlarını yakan Melisandre sağ olsun ‘Aaaa ordu varmış lan’ moduna girdik. Bu bölüm sonunda da misyonunu tamamlayıp öldü kendisi. O sırada bir ‘LEROOOOOOY JENKIIINS’ meme’i kıvamında önden dalmak isteyen Dothraki’nin hiç olması 30 saniye sürdü. Gördüğüm açık ara en salak hareket. Mahallede önden dayak yesin de kavga çıksın diye küçük çocuk yollarlardı eskiden küfür ettirerek. Sonra kan revan. İyi de atlı tek birliğin bunlar? Böyle bir salaklık yapacağına önden ejderhaları yollayıp ara bir yerde ateş yaksana? Hem karşıdan geleni görmüş olursun hem de atlılarını kurban etmezsin? Yani yürüyerek ya da koşarak gelen wight ordusuna karşı atlıları önden salak gibi feda etmek de bizim taht kavgası yapan moronlara yakışır bir son oldu. Ordunun çeyreği savaş başında nanay oldu zaten.

Bir başka stratejik hata da kapı önüne yığılmış binlerce askerdi. Herhangi bir şekilde formasyonu olmayan, ne yapacağını bilemeyen insan topluluğunun önünde bilinen en vahşi orduyu hiç ettirip, morallerini sıfır yapıp sonra da hadi ölümsüzleri yenelim diye gazlamak zor iş. Zaten de öyle oldu. Sırasıyla tek tek başta Edd olmak üzere insanları kılıçtan geçirdiler. Beklediğim gibi harika bir hezimete doğru ilerliyordu savaş ki bunun öyle olmayacağını anladım. Çünkü Wun Wun’un ak gezen hâli geldi ve Lyanna Mormont’u elinde tutarak kaburgalarını kırdı. Öldürdü sayılır. Eski GoT olsa gözleri falan patlardı kendisinin ve ölmüş görürdük. Ancak bizim GoT taraftarları mini ergene bayılıyor. Endgame sonrası bir hayran servisi de bu diziden geldi. Yazarlar sağ olsun Lyanna son dakikada bıçağını Wun Wun’a saplayarak onu öldürdü. Çok saçma sahneydi. İnanılmaz saçma. Herkesin birbirini vurduğu ‘Whatcha Say’ skeci kadar absürttü ve kötü yazım buralarda bile başlamıyordu artık.

GRRM Nefretim ve Tutarsızlıklar

Bu adam diziyi bıraktı bırakalı yokuştan yuvarlanıyoruz. Lyanna sahnesinden sonra daha da absürt bir şey olamaz derken inatla hiçbir ana karakteri öldürmeyen dizinin bana tokadı geldi karşıdan. Herkesin etrafını onlarca wight kaplamış durumda. Tamam öldürüyorlar da kimse mi tokat almadı ya? Her asker öldü. Herkes yandı, kül oldu. Lekesizler dizideki en mantıklı ve savaş bilen tayfa olarak hareket ederken bu kadar saçma ve açık vererek savaşan tek kollu Jaime nasıl ölmez? Podd nasıl ölmez? Gendry’e nasıl bir şey olmaz? Tamam onları geç. Tormund ve ekibine nasıl bir şey olmaz? Edd ve Beric’in suçu neydi? Savaşta ölmesi gerekenler bunlar değildi. Eski cüretkar GoT senaryo yazımcılığını çok özlüyorum bu yüzden. Hayranlar ne istiyorsa onu yapıyorlar artık. Mormontların sonunu getirmeleri ve adam akıllı yazdıkları iki ölümden biri olan Jorah Mormont’un ölümü güzel bir kompozisyon. Ama bunu GoT stilinde yapmalarını beklerdim. Beric’in Arya’ya borcunu onun hayatını kurtararak ödemesi çok tatlı hareket. Bir buçuk saat süren savaştaki kayıpların hep ufak karakterlerden yana olmasını kabul edemiyorum ama.

Dizimizin Boromir’i Theon çok güzel savundu ergen Bran’ı. Bölüm boyu epik bir şey yapar diye beklediğimiz Bran da ölmeden önce pişmanlıklar içinde yanan Theon’a ‘Sen çok güzel bir insansın’ diyerek onun da çok güzel gitmesini sağladı öte tarafa. Ölümü fazlasıyla üzdü diyebilirim çünkü şu dizide bir Sansa bir de o inanılmaz dramlar çektiler. Şu satıra kadar bahsetmediğim Dany ve Jon ne yapmakta o sırada? Ejderhaları ile savaşırken 2 vs. 1 yenik duruma düşmekteler. Ejderha ateşinin de Night King üstünde işe yaramadığını gören Dany ve Ejderhasından düşen moron Snow ciddi anlamda bu sezon felaket karakterler çiziyorlar. Hiç beğenmiyorum gidişatları. Jon’un yere düşmesi sonucu onu kurtardıktan sonra kendi yere indiği için ejderini kaptıran Dany(!) olsun, yere indikten sonra etrafı ölülerle kaplı Night King’e teke tek koşan Jon olsun… Haliyle ölüler dirilerden çaldı. Uyandı hepsi. Jon’un da etrafında 100’den fazla Wight vardı. İşte dedim özlediğim GoT. Bir dahaki sahne geldiğinde etrafı sarılmış Jon’un orayı açtığını gördük! Bu imkansız? İmkansız yani. İsterse nefesi ejderha camından olsun ve üfleyerek geçsin ordan ama yine de imkansız ya. Yani bölümün her karesi epik olacakken inanılmaz ayrıntı hatalarına girmeleri beni çok üzdü.

RIP Game of Thrones Senaryoculuğu (2011-2016)

Tyrion ise o sırada ölüler(!) ile kaplı mezarlıklarda güvende olacaklarını düşünerek insanlarla oturmakta. Hadi gelin burayı ele alalım. Night King diye bir kral var. Ölüleri uyandırıyor. Sen de insanları ölülerle dolu bir yerde güvenli olur diye bekletiyorsun. Hmmm… Planı yapan Cersei olsa bu kadarını yapardı. Bu kadarı tutarsızlık çok fazla artık. Ölüler uyandı hâliyle. Ortalık kan gölü. Mezarlıktakiler de şaşırmış Pikachu gibi baktılar bu duruma da dizinin en zeki karakterleri olduğu söylenen Sansa, Varys ve Tyrion üçlüsünün inanılmaz beyin fırtınasından bu sonucun çıkmaması enteresan.

Gelelim Arya’ya. 3-4 wight öldürdükten sonra sıkışıp, savaştan kaçan üstün yetenekli katilimizin Melisandre’den aldığı ipucu ile başka bir hedefe yöneldiğini gördük. Bran’i öldürmeye yeltenen Night King’in yanındaki Walkerlardan birinin yüzünü giymiş olan Arya’nın Long Night’ın öncüsünün üstüne zıpladığına şahit olduk. Oha nasıl öldürecek derken Night King yakaladı. Yine senaryo konusunda umutlanmaya başlamışken minik bir Tarlabaşı hamlesiyle öldürdü Night King’i. Arya. Wow. Azor Ahai falan yalan oldu hep. Dizideki savaşı başlatan bıçağın savaşı bitirmesi de muhteşem bir kompozisyondu. Ak Gezenlerin Hikayesi bu bölümde bitti. Arya ile. Yani normalde planlanan bu olabilirdi. Çünkü Night King’i kimse öldüremez. Night King’i harbiden kimse öldürdü. Ancak sıkıntı büyük ki bu bana normal gelmedi. Dizinin 8 sezon boyunca üstüne kurduğu temeli tek bölümde kesip, atmak ve bizi artık kabak tadı veren Cersei’ye mahkum etmek çok acımasızca. Motivasyonlarını öğrenemeden, başka şeyler öğrenemeden bitti adamların hikâyesi. Buz ve Ateşin şarkısından geriye bir şey kalmadı. Bu gerçekten çok acı benim adıma. Bu kötü yazımdır.

Muazzam Bölüm

Bir Game of Thrones hayranı olaraktan açıkçası yaşadığım ikilemi anlarsınız. Bölüm gerçekten efsaneviydi. Ben de coştum. Ben de üzüldüm, ben de tezahürat ettim. Ama bu yılların bütünleşmesiyle olmuş bir şey. Bir sanat eseri olarak baktığımda ise sadece üzülüyorum. Harry Potter’ın Voldemort’u ilk kitapta hiç etmesi ve kalan kitapları sadece Malfoy ile savaşarak geçirmesi gibi bir şey olacak bu olay. Diğer bölümleri eblek suratlı Euron ve Cersei moronundan bıkmış şekilde izleyeceğim için fazlasıyla üzgünüm. Night King daha iyi bir hikayeyi hak etmişti.

Son söz olarak da Bran’e değineceğim. Bran’in hikâyesinin bittiğini zannetmiyorum. Çünkü bu bölümde de hiçbir şey yapmadı. Bu kadar hiçbir şey yapmadıktan sonra bazı şeylerin olmasını beklemek suç olmamalı. Night King Bran çıkacak falan diyordum. O konudan hâlâ umutlu değilim elbette ancak dizinin ana kötüsü olmasını hâlâ çok istiyorum. Lütfen Cersei izlemeyeyim üç bölüm. Beni tatmin edecek şurdaki tek son ve ters köşe Brandon Stark olacaktır.

Bir dahaki bölümlerde görüşmek üzere.

Valar Morghulis.

Her ne kadar sahnesini beğenmesem de:

House Mormont has kept faith with House Stark for 1,000 years. We will not break faith today.” Lyanna Mormont

Valar Dohaeris.