Tüm Westeros barışmışken, herkesin düşmanı ortakken gene de sözünden ve kendisinden geri durmayan yeni ‘Mad Queen’imiz Cersei ortalığı karıştırmakla meşgul. Geçen sezon bahsettiğimiz Golden Company yani Altın Mürettebat’ı bu bölümde görmüş bulunduk. 20.000 asker ile Lannister’ın şaşaalı günlerini yeniden vaad eden bu cafcaflı ordu kim peki? Kökleri nereye dayanıyor?

ALTIN MÜRETTEBAT

Bu mürettebatı ilk duymamız Ser Davos sayesinde oldu. Stannis’e savaş için onları tutmasını öneriyorken duymuştuk isimlerini. 4. Sezonda Dany’e gelmeden önce Mürettebat için savaştığını söylüyordu Jorah Mormont. Bir de geçen sene Cersei’nin tüm şehri patlattıktan sonra aldığı paraları harcama yöntemi olarak duyduk. Bir tür paralı asker grubundan bahsediyoruz. Ancak gerçekliğin en iyilerinden sayılan bir gruptan bahsediyoruz. Bilinirlikleri asla kontratlarından vazgeçmeden hizmet etmeleri sayesinde oldu. Mottoları ise ‘Sözümüz altın kadar değerlidir.’ Orduları 10,000 asker, birkaç bin at ve bilinmeyen sayıda fillere sahip bir paralı ordu. Fillerin olmamasının Cersei üstünde yarattığı hüznü görmüş bulunduk. Bir başka nokta da bu ordunun farkları işi para için yapan bir grup erkektense bir kardeşlik bağı ile bağlanmış olmaları. Ordudaki hemen herkes dışlanmış insanlar ve oğullarından oluşmuş bulunmakta. O yüzden bağları da bayağı güçlü. Cersei Tyrell altınlarını King’s Landing’e sokarak tüm gerçeklikte etkisi olan bir dost edindi ve büyük ihtimalle harika bir ordu göreceğiz bir dahaki bölümlerde. İzleyenlere sürpriz olabilecek kısmı da bu ordunun kurucusu aslında.

Bilinen adı Bittersteel. Gerçek adı Aegor Rivers. İsim tanıdık geldi değil mi? Evet. Kendisi Aegon IV Targaryen’in sayısız piçlerinden biri. Master Aemon Targaryen’i hatırlarsınız Gece Nöbeti’nden. Kendisinin kardeşi oluyor. Dany’nin kardeşi Viserys zamanında müttefik ararken Aegor ve ekibine ziyafet vermiş, kendi davalarını desteklemesini istemişken Golden Company onlar ile dalga geçmiş ve arkalarını dönüp gitmişlerdi. Tabi bunun nedeni kendi içlerindeki Aegon Targaryen’i tahtın asıl varisi olarak görmeleri ve onu çıkarmak istemeleriydi.

Dizide bunlar işlenir mi bilinmez. Hele de son sezona gelmişken. Ama işlenirse de Khaalesi’nin ne kadar kindar biri olabileceğini biliyoruz. Bir dahaki bölümlerde bu gizem de açığa çıkacak.