Merhaba! Tom Cruise ve kendini sakatlama çabalarının altıncı filminde birlikteyiz. Bu kez gerçekten iyi denemiş, hatta bir noktada başarmış da. Fakat filmin konusu bu değil. Hazırsanız helikopterden helikoptere atlarken havada filmin incelemesine giriyorum.

Sen Yenisin Galiba

Görevimiz Tehlike serisi kendini kanıtlamış, yıllar içinde aksiyon dendiği zaman akıllara ilk gelen serilerden biri olmayı başarmış bir seri. Her ne kadar bu seri Brian de Palma, John Woo, J. J. Abrams gibi büyük yönetmenler görmüş olsa da, şanında Tom Cruise ve masaya getirdiği türlü çılgınlıklarının payı büyük. Zaman içinde Ving Rhames ve Simon Pegg‘in katılımıyla şu anki ekibini oluşturan seriye bu bölümde taze bir kan katılıyor: Henry Cavill. Ekranda gözüktüğü her anı, hatta oturup sandviç yemesini bile izlemenin oldukça keyifli olmasından dolayı Cavill ortama hızlıca ayak uydurmuş ve ekiple güzel bir dinamik yakalamış.

Görevimiz Tehlike 6 İncelemesi

Cavill’in Bıyığı Fotoşop Mu?

Film dünyasını takip edenlerin geçtiğimiz yıl en çok karşılaştığı haberlerden biri Justice League ve Mission Impossible 6 arasında yaşanan bıyık gerginliğiydi. Justice League son dakikada yeniden çekimlere ihtiyaç duyunca, Mission Impossible Fallout için bıyık bırakan Cavill’in bıyığını kesmesi gerekmişti. Ancak Cavill’in o sırada kontratını elinde tutan Paramount Pictures bu bıyığı kestirmemekte ısrar etmiş ve Justice League ekibini bu bıyığı dijital yollardan yok etmek zorunda bırakmıştı. Bu filmde bu bıyığın çok mu önemi var, yoksa Paramount inadından mı böyle yapmış diye merak içindeydim. Film sonrasında Billur’un tespiti beni aydınlattı: Cavill bıyığı kestiği anda o kadar net bir şekilde Superman oluyor ki, bu filmde ilginç bir şekilde o bıyığa ihtiyaç var. Bıyık gerçekten karaktere görsel anlamda ince ama önemli bir katkıda bulunuyor. Performans olarak da Cavill yine önceki ajanlı aksiyon filmlerinden hatırladığımız, etkileyici ve izlemesi keyifli bir iş çıkarıyor.

Görevimiz Tehlike 6 İncelemesi

Ayağını mı Kırmış, Kolunu mu?

Bence Tom Cruise kafayı kırmış. Kendisinin gerçekten yanlışlıkla aksiyon filmi yıldızı olmuş bir dublör (stuntman) olduğunu düşünüyorum. Filmlerinde ağırlıklı olarak akıl almaz aksiyon sahnelerini dublörsüz çeken, oyunculuğuyla da bu kalitesini destekleyen çılgın dostumuz Tom, bu filmde de yine fiziksel aksiyonları ve tehlikeli sahneleri ne kadar ileri götürebileceğini sınamış. Bu filmin çekimlerinde de ayak bileğini kırdığını biliyoruz. Açıkçası filmdeki CG kullanımının azlığı ve başta Tom Cruise ve kendisinin deyimiyle “aksiyon planlama odasından çıkarılamayan” rol arkadaşlarının altından kalktığı sahneleri görünce sadece bir ayak bileğiyle kurtulmuş olmaları müthiş. Yine filmin tanıtımında bol bol kullanılan helikopter sahnelerinde gerek helikopteri uçurması (ki bu olayı “hemen helikopter ehliyeti aldım ve çalışmaya başladım” diyerek sanki helikopter ehliyeti almak kolay bir şeymiş gibi anlatıyor), gerek bu helikopteri çeken kameraların operatörlüğünü yapması, filmin yapımcılığını üstlenmesi yine kendisinin ne kadar çalışkan ve çok yönlü bir sinema insanı olduğunun emaresi. Hollywood’da bu derece çalışkan ve kendini işine adamış insan sayısı giderek azalıyor, bu kadar Tom Cruise övmem tamamen bundan.

Görevimiz Tehlike 6 İncelemesi

Abanmak Yok, Teknik Vuruyorum

Filmdeki silahsız dövüş sahneleri muhteşemdi. Oyuncular bir koreografiyi canlandırıyor gibi değil, gerçekten birbirlerini öldürmek için vuruyor gibiydi. Silahsız dövüş sahnelerini bu anlamda filme yedirmek zordur. Çünkü aktörler sakatlanmak, yaralanmak istemezler ve genellikle dövüşün olabildiğince estetik görünmesi istenir. Tom Cruise isimli arkadaşımızınsa filmlerinde silahlı veya silahsız dövüşleri olabildiğince gerçeğe yakın icra edebildiğini biliyoruz. Bu filmde de filmin başlarındaki erkekler tuvaletinde yaşanan dövüş sahnesi benim için filmin geri kalanını gölgede bıraktı. Yazan, yöneten, oynayan herkesi kutluyorum. Silahsız dövüş sahnesi çekmek isteyen herkesin izleyip feyz alması gereken bir sahne olmuş.

Alec Baldwin Yaşlanmış mı?

Yaşlanmamış.

Peki Bu Film Olmuş Mu?

Olmuş. Bir önceki Görevimiz Tehlike filminden hikayesini taşıyor ve çok başarılı şekilde devam ettiriyor. Takdir edersiniz ki filmin birincil amacı muhteşem bir hikaye sunmak değil, bu anlamda bir aksiyon filmi için hikayesi gayet iyiydi. Oyunculuklar da filmin kalitesini taşıyan ve az miktarda aksiyonsuz sahneyi oldukça keyifli hale getirecek ayardaydı. Vanessa Kirby ve Michelle Monaghan az miktarda gözükmelerine rağmen hoş performanslar veriyor. Simon Pegg ve Ving Rhames artık bildiğimiz isimler. Tom Cruise ve Henry Cavill de filmin liderliğini çok başarılı şekilde paylaşıyor. İyi seyirler!