Gotham Şehri’nin Batman ile ilişkisini sanırım en net “karmaşık” olarak anlatabiliriz. Kendisinin seveni olsa da sevmeyeni de var. Sonuçta kendisi yasalar dışında çalışan korkutucu biri.

Ancak, biz hayranlar için Batman’in motivasyonuna karşı bir şüphemiz yok. Bu durum için bu şekilde olsa da DC Evreni’nde işler Batman’in aleyhine doğru kayıyor. Gotham halkı ayaklanmış ve Batman karşısı slogan ve pankartlarla sokakları doldurmuş durumda! Acaba Batman’in sonu geliyor diyebilir miyiz?

Gotham Batman ayaklanması

Doomsday Clock’un ikinci sayısında çok daha ciddi olaylar görsek de Gotham halkının Batman’e karşı ayaklanmasını da atlamamız lazım. Ancak, mevcut zaman aralığı konusunda biraz kafa karışıklığı olabilir. Şimdi Doomsday Clock ile DC Evreni’nde bir yıl ileriye zıpladık. Yani mevcut olayları değil, gelecekteki yani bir yıl sonrasını okuyoruz bu hikaye ile. Bu konuda Geoff Johns’un da açıklamasını göz önüne almalıyız.

“Doomsday Clock serisi belirli bir zamanda geçiyor. Şu an olduğunu gördüğümüz her şey, Gotham’da Batman’a karşı olan protesto gibi bir yıl sonra ana hikayelerin anlatıldığı çizgi romanlarda da olacak. Yani DC Evreni’ndeki çizgi romanlar Doomsday Clock sona erdiğinde bu seriyi yakalamış olacak.”

Doomsday Clock daha ilk iki sayıdan kesinlikle okuyucuları şaşırtmayı başardı. En azından kendim için konuşursam ilgimi de fazlasıyla çekmiş durumda. Bakalım ilerleyen sayılarda neler olacak.