Geçtiğimiz hafta izlediğimiz ‘The Long Night’ bölümü hakkında söylemek istediğim şeyler var. Arya’nın hamlesi sonucu kralımız Night King düştü. 8 sezon boyunca ilmek ilmek korku yayan Gecenin ve Kışın Kralı, Taht Oyunları’nın aslında büyük bir dikkat dağıtıcı olduğu ve asıl mücadelenin ölülerle olduğunu tekrar tekrar vurgulayan dizimiz tek bölümde öldürmeye karar verdi bu varlığı. Geçmişiyle ilgili milyon soru varken, bir şey bilmiyorken, henüz mücadele yeni başlamışken… Hâlâ sinirliyim bu olanlara. Ancak sanırım nedenini çözmüş bulunmaktayım.

Bakmadan Geçme: Game of Thrones 8. Sezon 3. Bölüm İncelemesi

Kahramanların Altın Çağı ve Uzun Gece


Geçtiğimiz aylarda Game of Thrones ile ilgili yeni spin-off’ların geleceği duyurulmuştu. Bunların konusu, oyuncuları yeni yeni netleşirken geçen bölüm sonunda kafama dank etti. Spin-off’ların en güçlüsü ve bence en iddialısı Robert’ın İsyanı’nı konu alacak olan değil. Mad King ve Targaryenleri hepimiz merak etsek de Ak Gezenler kadar merak ettiğimiz bir güruh yok. Spin off’un diğer ayağı Kahramanların Altın Çağı’nda başlayıp, tüm dinlediğimiz efsaneleri bize gösterip, insanlığın en karanlık saati olan Uzun Gece’ye kadar uzanan bir macerayı anlatacak. Bu süreç Night King’in yaratılışını, ilk insanların Kuzey’e ayak basışını, Orman çocuklarının yok olma tehlikesine karşın alacağı önlemler vs. derken çok fazla şeye ışık tutacak. Starkların efsanesini de burada izlemiş olacağız. Bran’in geçmişini de görme şansımız olacak. İlk Bran, yani Bran the Builder’ı (Yapıcı) görme şansımız da olacak. Bahsettiğimiz dönem daha Valyria’nın bile emeklediği dönemler. Ejderler falan bile tek tük olacak belki. Valyrian çeliği, ejderha camı vs. bile olmayabilir insanların elinde. Nasıl öldüreceklerini bulamamış olabilirler. O yüzden kehanetlerde ilk insanlar tahta kılıçla yendi Night King’i. Sonra da onu sürdüler gibi bir şeyler vardı.

Özetle, Night King’in ve Bran’in bu kadar pasif kalma sebebi tamamen ticari olarak ele alınmış bir karar. HBO, aç gözlülüğü ile epik bir Game of Thrones finaline bizi sürükleyebilecekken, onun yerine altın yumurtlayan tavuğun gagasından bile çorba yapmaya yönelmeyi seçti. Hayal Kırıklığı.