Ant-Man Superman

İnanılmaz bir iddia ortaya atıldı. Ant-Man filminde danışman olarak görev yapan fizikçi Dr. Spiros Michalakis, Ant-Man’in Superman’i alt edeceğini ve hatta en güçlü süper kahraman olduğunu söyledi.

Bildiğiniz gibi Spiros Michalakis 2014 yılında Marvel Studios tarafından Ant-Man filminde danışmanlık yapılması için seçilmişti. Zaman zaman Ant-Man ve kuantum fiziği hakkında konuşan akademisyen, şimdi de Inverse’e verdiği röportajda çok iddialı sözler sarf etti. Michalakis, Ant-Man Superman savaşını Ant-Man’in kazanacağını söyledi. Gelin bakalım neler söylemiş ünlü fizikçi.

Senaryoyu elime aldığımıda içine modern fizik serpiştirmeye çalışıyorum. Daha sonra da Ant-Man’in Microverse’e girdiğinde neler olacağıyla ilgili bir fikir ortaya attım. Bunu Esrarengiz Yolculuk filmindeki gibi daha küçük bir evren olarak düşünmeyin. Ant-Man bunun ötesine gidiyor. Yani etrafınızdaki gerçekliğin değiştiği bir yer. Siz kuantum evrenine girdiğiniz zaman da farklı kurallar geçerli oluyor. Bizim dünyamızda fizik kanunlar kaosun kristallenmiş versiyonu gibi. Eğer gerçek olsalardı, tüm süper kahramanlar da fizik kanunları tarafından sınırlandırılacaktı, Superman dahil. Kriptonlu bu kahraman insan bilimini aşıyor olabilir ancak yine de bizim sınırlandırmalarımız içinde. Ancak, Ant-Man değil.

En büyük fizik kanunlarından etkileniyor mu Superman? Mesela yer çekimi. Einstein’ın dediği gibi yer çekimi sadece uzay-zaman’ın bükülmesinden başka bir şey değil. Bu uzay-zaman bükülmesini de 4 boyutlu bir yapı örneğin küre gibi düşünebiliriz. Siz eğer bunu anlar ve manipüle edebilirseniz, işte o zaman bu bükümü değiştirebilir, sonuç olarak yer çekimini de değiştirmeniz mümkün olur.

Peki Ant-Man Superman’i nasıl döver? Benim burada demek istediğim bu uzay-zaman bükümünü anlayan Ant-Man manipüle ederek değişiklik yapabilir. DC Comics evreninde 200 kentilyon ton kaldıran Superman’i Ant-Man bu fizik kanunlarını etkileyerek belki de 201 ton ile ezebilir. Ya da Ant-Man kara delik yaratabilir. Superman kara delikten kaçabilir mi? Büyük ihtimalle hayır. Bu da oyunun sonu demek.

Spiros Michalakis’in kesinlikle bu konuyu fazlasıyla ciddi ele aldığı ortada. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Kuantumun her türlü manipülasyonuna rağmen Ant-Man Superman’i alt edebilir mi?