Son dönemlerde adını Birds of Prey filmi ile birlikte sıkça duyduğumuz ve Ewan McGregor’un hayat vereceği Batman’in klasik kötülerinden Black Mask kimdir?

Her ne kadar Warner Bros’un kurmaya çalıştığı DC Sinematik Evreni pek başarılı gitmese de çabaladıklarını söylemek lazım. Ewan McGregor ile birlikte de kesinlikle heyecan yaratan bir film haline gelen Birds of Prey bizlere Black Mask’ı tanıtacak. Peki Batman’in önde gelen kötülerinden olan ve Gotham suç ağının en önemli isimlerinden biri olan Black Mask’ı ne kadar iyi tanıyorsunuz?

Black Mask

Black Mask’ın Ortaya Çıkışı ve Dönüşümü

İlk olarak 1985 yılında Batman’in 386. sayısında ortaya çıkan Black Mask ya da gerçek adıyla Roman Sionis, Dough Moench ve Tom Mandrake tarafından yaratıldı. Gotham Şehri’nin en acımasız ve vahşi suçlularından biri haline geldi hatta ve hatta en önemli suç örgütü liderlerinden biri olmayı başardı. Batman’in de ikonik kötülerinden biri olarak çizgi romanlarda kendine büyük bir yer de elde etti tabii ki.

Roman Sionis aslında Gotham’ın en zengin ailelerinden birinin oğluydu. Thomas ve Martha Wayne ile birlikte takılan bir aileden bahsediyoruz burada. Peki Sionis Ailesi’nin küçük oğlu nasıl Gotham’ın en korkutucu suç örgütü liderlerinden biri oldu?

Sionis Ailesi temelde Gotham’ın önde gelen ailelerinden biri. Ya da biriydi demek daha doğru olur. Bir fabrikatör olan Sionis Ailesi Janus Cosmetics’in sahibi. Tam anlamıyla para basıyorlar kısaca. Ancak, bu aile samimi ilişkilerden çok toplumdaki konumlarıyla ilgileniyorlar. Yani kendi oğullarının iyi olup olmamasını bile önemsemeyecek noktalardar. Sosyal statü her şey. Gotham’ın önde gelen aileleriyle yaşanacak bir kokteyl onlar için çok ama çok daha önemli. Ancak tavırları pek hoş değil. Aslında karşısındaki kişiyi sevmeseler de sosyal konumlarından dolayı çok sevecen ve iyi bir şekilde davranıyorlar. Maske takıyorlar bir nevi. Hatta bu şekilde oğulları Roman’ı önde gelen ailelerin çocuklarıyla arkadaş olsun diye zorladılar. Bruce Wayne de zorla arkadaş olduğu kişilerden biri. Roman Sionis de bu durumun farkında aslında. Ailesinin bu tarz etkinliklerde taktığı maskeyi çok net bir şekilde görüyor ve bundan aşırı derecede nefret ediyor. Bu dönemde Roman maskelere karşı da gerçek anlamanda bir takıntı oluşturuyor ve maske koleksiyonu yapıyor kendine.

Black Mask

Birkaç yıl sonra Roman, ebeveynlerini şüpheli bir yangında kaybetti. Janus Cosmetics’in başına geçen Roman, kısa sürede şirketi batırdı. Geriye ise Wayne Corp’un Janus’u satın alması kaldı. Roman bugüne kadar yaşadığı korkunç çocukluğun üstüne bir de şirketi kaybetti. Zaten tramvatik bir çocukluk geçiren Roman, bu kayıpla birlikte tam anlamıyla delirdi. Sahip olduğu tüm nefret ve öfkeyi de Bruce Wayne’e yönlendirdi. Roman Sionis babasının tabutundan kendine bir maske yaptı. Bu ahşap maskeyi takarak da Wayne çalışanlarını öldürmeye başladı. Böylelikle suç dünyasına ilk adımını net ve keskin bir şekilde yapmış oldu. Batman’in müdahalesi ile taktığı maske kalıcı hale geldi. Sionis ve Batman arasında yaşanan mücadelede Sionis’in maskesi yandı ve yüzüne yapıştı. Artık maske ve Roman bir bütün oldu.

Yıllar içinde Roman Sionis suç dünyasında hatırı sayılır bir yer elde etti ve False Facers isimli maskeli grubun lideri haline geldi. Fazlasıyla acımasız ve korkutucu bir lider oldu. Batman’e karşı her kaybettiğinde deliliği ve vahşeti arttı. Böylelikle Black Mask, Gotham Şehri’nin en korkutucu kötülerinden biri haline geldi.

Okumadan Geçme: Karakter Rehberi – Aquaman’in Kötüsü Black Manta Kimdir?

Black Mask

Peki Black Mask Nasıl Güçlere Sahip?

Black Mask Gotham’ın tartışmasız en iyi strateji uzmanı. Sahip olduğu suç örgütünü çok iyi bir şekilde yönetmesinin yanında bu stratejik dehasını da defalarca kanıtladı. Birden fazla kere de Gotham yeraltı dünyasının kontrolünü ele geçirdi. Stratejik zekasının yanında Sadizm ve vahşetini işkenceye odaklayan Black Mask, DC Comics’in en korkutucu işkencecilerden biri. Gerek fiziksel gerekse de psikolojik olarak işkenceyle düşmanlarını tam anlamıyla kırıyor ve istediği bilgiyi elde etmeyi başarıyor.

Bu kadar korkutucu özelliklerinin yanında kendisi çok başarılı bir yakın dövüş uzmanı. Batman olsun Nightwing olsun kendisini bu kahramanlara karşı rahatlıkla savunabiliyor. Tabii ki bu durumun yanında Black Mask fiziksel olarak da zirvede. Eh, yetenekli bir nişancı ve gizlenme ustası olduğunu da eklememiz gerekir.  Maskesi de zihin kontrol gücü veriyor kendisine. Düşmanlarına istediklerini yaptırabiliyor böylelikle. Tüm bu özellikler onu kesinlikle Gotham’ın en korkutucu kötülerinden bir haline getiriyor.