Çizgi romanlarda uzun yıllar boyunca önce Mar-Vell’e daha sonra Captain Marvel yani Carol Danvers’a büyük sıkıntılar yaşatan Yon-Rogg kimdir?

Captain Marvel ya da Kree ismiyle Mar-Vell’in baş düşmanı olan Kree savaşçısı Yon-Rogg uzun yıllardan beri aslında Marvel çizgi romanlarının içinde bulunuyor. Carol Danvers’ın Ms. Marvel ile kahramanlık hayatına başlamasının sebebi olan Yon-Rogg uzun yıllardan sonra 2012’de tekrar çizgi romanlara dahil olmuştu. Bizim Captain Marvel filminin kötüsü ve Jude Law’un canlandıracağı karakter olduğuna inandığımız Yon-Rogg kimdir sorusuna cevap aradık.

Yon-Rogg Kimdir

Yon-Rogg’un Geçmişine Kısa Bir Bakış

Bir Kree savaşçısı olan Yon-Rogg, Captain Marvel yani Mar-Vell ile birlikte yayın hayatına başladı. 1967 yılında Marvel Super Heroes çizgi romanının 12. sayısında karşımıza gelen Yon-Rogg, Mar-Vell’in azılı düşmanı olarak tanıtıldı.

Yon-Rogg, Kree ordusunun önde gelen isimlerinden biri. Supreme Intelligence (Kree’nin Lideri) tarafından dünyaya gönderilen Helion isimli uzay gemisinin kaptanı. Yani fazlasıyla yetenekli ve güçlü bir komutan. Ancak, Mar-Vell’in üstün yeteneklerine karşı muazzam bir kıskançlık ve nefret duyuyor. Aynı zamanda Mar-Vell ve Una arasındaki ilişkiyi de kıskanıyor. Yani çok temel anlamda Yon-Rogg, Mar-Vell’in baş düşmanı ve en büyük rakibi. Bu nefret ve kıskançlık da Yon-Rogg’u tamamen ele geçirmiş durumda. Yon-Rogg, Helion ile birlikte dünyaya yollandığında yanına Mar-Vell ve Una da vardı. Dünyaya inan Mar-Vell’i de defalarca öldürmeye çalıştı. Kree Sentrylerini üstüne yolladı. Onu suçlu olarak damgalamak istedi. Hatta daha sonra Ronan, Mar-Vell’in öldürülmesini istediğinde Yon-Rogg çok ama çok istekliydi. 1960 ve 70’lerde Captain Marvel’ın ikonik kötüsü haline gelmişti.

Yon-Rogg Kimdir

Bu nefret aslında Carol Danvers’ın süper kahraman olmasının sebebi diyebiliriz. NASA’da bir bilimadamı olarak kendini gizleyen Mar-Vell o dönemde Carol Danvers ile yakınlaşmıştı. Bu yakınlığı ona karşı kullanmak isteyen Yon-Rogg da Carol Danvers’ı kaçırdı. Yaşanan dövüşten sonra da Psyche Magnitron patlamış, Mar-Vell Carol Danvers’ı patlamadan kurtarırken DNA’ları karışmıştı. Bu da Danvers’ın güçlerinin kaynağı haline gelmişti. Her ne kadar bu patlamada Yon-Rogg’un öldüğünü düşünsek de 2012’deki Captain Marvel çizgi romanında bu patlamadan sağ kaldığını ve Carol Danvers’ın zihnini etkilediğini gördük.

Yon-Rogg Kimdir

Okumadan Geçme: Captain Marvel Fragmanı İncelemesi – Fazlası Var, Eksiği Yok

Peki Yon-Rogg Nasıl Güçlere Sahip?

Yon-Rogg Kree olmasından dolayı normal bir insana göre çok daha güçlü, çok daha dayanıklı ve hızlı. Aynı zamanda aldığı askeri eğitimden dolayı hem yakın dövüşte çok bilgili hem de birçok askeri mühimmata ve teknolojiye ulaşabilir konumda. Örneğin Helion isimli devasa uzay gemisinin kaptanı kendisi. Atomik seviyede değişiklikler yapabilen ve hatta gerçekliği değiştirebilen Psyche Magnitron’u da kullanabiliyor. Hatta patlamadan sonra Psyche Magnitron ile bir oldu ve daha da güçlü bir hale geldi.

Captain Marvel filminde de asıl kötünün Yon-Rogg olacağına inanıyoruz. Hem Jude Law’ın karakterinin Mar-Vell olacağı resmen doğrulanmadı hem de bugüne kadar gördüklerimiz onu Mar-Vell olarak tanıtmadı. Tüm bunların yanında Carol Danvers’ın anılarındaki eksiklikleri ve hafıza kaybını düşününce Yon-Rogg bu filmin asıl kötüsü olabilir ve Jude Law tarafından canlandırılabilir.