Hep beraber çizgi romanlarda yer alan, son yıllarda beyaz perdede boy gösteren çeşitli karakterleri tanımaya devam ediyoruz. Deadpool 2 şerefine, bu sefer konuğumuz farklı yeteneğiyle dikkat çeken Domino.

Yaratılış

Gerçek adı Neena Thurman olan Domino, Fabian Nicieza ve Rob Liefeld tarafından yaratıldı. Domino ilk olarak, Cable’ın kurduğu X-Force’un 8. sayısında (1992) karşımıza çıktı.

Neena, Amerikan hükümetinin gerçekleştirdiği Project: Armageddon isimli bir projede, genetik olarak güçlendirilmiş bir silah olarak yaratılmıştır. Bu projenin hayata geçirilmesi için hükümet tarafından kullanılan ve bir bakıma Domino’nun annesi diyebileceğimiz Beatrice, Armajesuits isimli gizli birliğiyle birlikte Neena’yı kaçırmayı başarır. Neena, mutant güçleri aktif olana dek Chicago’da bir rahibin yanında büyür.

Domino kimdir

Güçlerine kavuştuktan sonra herhangi bir birliğe bağlı olmadan paralı askerlik yaptığı sırada, Milo Thurman isimli bir adamı koruma görevi alır. Kısa sürede, Thurman ile birbirlerine aşık olurlar ve çok geçmeden evlenirler. Neena’ya “Domino” adını Thurman verir. İlişkileri uzun soluklu olmaz ne yazık ki. Thurman hükümet ajanı olarak çok gizli bir göreve gitmek zorunda kalır ve ona Domino’nun öldüğü söylenir.

Domino kimdir

Gelişim

Kabul etmek gerekir ki Domino hiçbir zaman inanılmaz popüler bir karakter olmadı ancak sadık Marvel okurları tarafından sevilen bir karakter olduğu kuşkusuz. Deadpool 2 ile birlikte bunun değişeceğine eminim, çok daha popüler bir karaktere evrilecektir.

Çizgi romanlarda Domino, paralı asker olarak, Six Pack, Underground, X-Mansion gibi pek çok birlikle çalışmıştır. Ancak Domino’nun en popüler maceraları hep X-Force’ladır. X-Force’un değişmez bir üyesi olarak görülür kendisi ve hakikaten ekibe okuyanı kendine bağlayan güzel bir hava katmayı başaran bir karakterdir. Havalı, güçlü ve ilgi çekicidir. Kısa süreliğine Deadpool ile bir ilişki yaşamışlığı da vardır.

Domino kimdir

Yetenekler

Domino’nun yetenekleri diğer mutantların birçoğuna göre oldukça farklı aslında. Güçlerini iki şekilde açıklamak mümkün, ki ben de öyle yapacağım. İlk olarak teknik olarak bahsedelim: Domino, subliminal olarak, istemsizce telekinetik güçlerini kendi işine yarayacak şekilde kullanıyor. Güçlerinin tetiklenebilmesi için etrafında onun zararına olabilecek bir durum oluşmak zorunda. Görüş alanına giren alanlarda kendisine zarar verecek bir durum oluştuğu anda bu durumdan istemsizce telekinetik güçleri sayesinde kurtulabilmekte.

Şimdi yukarıdaki daha teknik bir tanımdı ama şimdi hepimizin çok daha kolay anlayabileceği şekilde anlatalım: Arkadaşlar Domino’nun mutant gücü çok şanslı olması ve görüş alanındaki düşmanların şansını düşürebilmek. Herhangi tehlikeli bir durumdan, bir şekilde kurtulmayı başarıyor.

Tüm bu mutant güçlerinin yanında Neena, inanılmaz bir nişancı, suikastçi ve yakın dövüş ustası. Sadece mutant güçleriyle yetinen birisi değil kendisi, aynı zamanda çok becerikli ve atletik. Ha bir de oldukça kurnazdır.

Domino kimdir

Özet

Özetlemek gerekirse Domino mühendislikle ortaya çıkmış, ilgi çekici güçlere sahip bir mutant. Çetin hayatı ve aykırı karakteri onu daha fazla görmek istememizi sağlıyor. Sıkı çizgi roman takipçileri dışında pek tanınan bir karakter değil ama daha önce de dediğimiz gibi Deadpool 2’den sonra popüleritesi hızla artacaktır. Tüm yerler kapılmadan, Domino’nun içinde bulunduğu çizgi roman serilerini takip etmenizi öneririm.