Spider-Man’in en eski düşmanlarından biri olan Mysterio sonunda Far From Home ile birlikte beyaz perdeye geliyor. Peki Mysterio kimdir?

Jake Gyllenhaal tarafından canlandırılan Mysterio Spider-Man Far From Home filmiyle beraber artık Marvel Sinematik Evreni’nde olacak. Bugüne kadar öğrendiklerimize bakılırsa da Mysterio çizgi romanlara göre çok farklı olacak. Hatta bir kahraman olarak bile karşımıza gelebilir. Peki bu kadar şaşırmamızın, tepki göstermemizin sebebi nedir? Mysterio’nun çizgi roman kimliği nasıl? Hadi hemen başlayalım.

Mysterio’nun Ortaya Çıkışı

Çizgi roman dünyasının iki efsanesi Stan Lee ve Steve Ditko tarafından yaratılan Mysterio, ilk defa 1964 yılında The Amazing Spider-Man #13’te karşımıza geldi. Neredeyse Spider-Man kadar eski bir karakter olduğunu belirtmemize gerek yok sanırım. Hatta daha sonra aslında The Amazing Spider-Man #2’deki kandırmacada onun parmağı olduğunu öğrenmiştik. Yani gerçekten de Spider-Man’in geçmişinde büyük bir yere sahip.

Mysterio kimdir

Mysterio Kimdir?

Spider-Man’in kötüler galerisinde en üst sıralarda yer alan Mysterio aslında gayet normal bir hayata sahipti. Gerçek adı Quentin Beck olan Mysterio, amcasının ona eski bir film kamerası vermesinin ardından sinemaya olan ilgisini ve tutkusunu keşfeder. Tabii ki bu tutkusunu da kovalar. Yıllar içinde Hollywood’un en başarılı dublörlerinden biri haline gelir. Aynı zamanda yarattığı özel efektler sayesinde de büyük bir başarı elde eder. Ancak, arka planda çalışmasından dolayı kimse ona hak ettiği saygıyı göstermez ve bu süreç onun değişiminin başlangıcı olur. Suç dünyasına da Tinkerer ile birlikte girdi. Bu yukarıda bahsettiğimiz 2. sayıdaki olay da bu.

Ancak bu Quentin için sadece başlangıç olur. Daily Bugle’da Spider-Man hakkında okuduğu bir yazı aklına bir fikir getirir. Amacı Spider-Man’i suçlu ilan ettirmek ve onu yakalayarak kahraman olmaktır. Önce Spider-Man’i haftalarca çalışır. Neler yapar, güçleri nedir, nasıl davranır hepsini iyice öğrenir. Ardından da Beck, Spider-Man gibi giyinir ve onun güçlerini bilgisini ve yeteneklerini kullanarak taklit etmeye başlar. Eh tabii ki birden fazla da suç işler. Spider-Man olarak suç işlemesi Jameson’ı daha da coşturur.

En sonunda Mysterio Spider-Man’in karşısına çıkar onu yakalamak için ve bu ikili karşı karşıya gelir. Mysterio Spider-Man’i yener ama aynı zamanda yaptıklarını da ona açıklar. Spider-Man de Mysterio’nun bu övünmesini kaydeder. Hem kendi adını temize çıkartır hem de Mysterio’yu alt etmiş olur.

Okumadan Geçme: Warner Bros DCEU’yu Sıfırladı mı?

Mysterio’nun Güçleri

Mysterio aslında hiçbir süper güce sahip değil. Ama kendisi çok başarılı bir ilüzyonist. Dublörlük geçmişi sayesinde de hem fazlasıyla atletik hem de yakın dövüş konusunda bilgili biri. Kimya, robotiks ve hipnoz konusundaki bilgilerini de kullanarak gerçek ve hayal arasındaki perdeyi ortadan kaldırmayı başarıyor. Mysterio aynı zamanda birçok yardımcı ekipman da kullanıyor. Yani sahip olduğu tüm bu bilgiyi ve yeteneği teknoloji ile birleştiriyor. Ortaya çıkan sonuç da çoğu zaman büyülü hale geliyor.

Şu ana kadar öğrendiklerimize göre MCU’da Mysterio gerçekten de büyü gücüne sahip olabilir.