Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz ve Spider-Man Into the Verse filminde de yer alan Spider-Man Noir kimdir?

Spider-Man’in geçmişini bilen herkes Spider-Man Noir’in de geçmişine otomatik olarak aşina oluyor. May Hala ve Ben Amca klasik olarak yer alıyor. Ancak, Peter Parker’ın bu alternatif evrende yaşayan halinde farklılıklar da var. Hadi gelin bakalım Spider-Man Noir kimmiş.

 Spider-Man Noir Kimdir

Spider-Man Noir Kimdir? Kısa Tarihi ve Geçmişi

Marvel Noir projesinin bir bölümü olan Spider-Man Noir, alıştığımız sevdiğimiz Örümcek Adamı daha karanlık ve biraz da Ucuz Roman havasında ele alıyor. İlk olarak 2008 yılında kendine ait çizgi romanıyla karşımıza gelen bu karakter bizleri 1933 yılına götürüyor.

1933 Amerikası’nda yani Büyük Buhran döneminde yaşayan Peter Parker, May Hala ve Ben Amca tarafından yetiştirilmiştir. Buhran döneminin zorlukları, May Hala ve Ben Amca’nın inandıkları doğruları düşününce de Peter genel anlamda iyiliğin her zaman üstün geleceğine inandırılacak yetiştirildi. Ancak, Ben Amca’nın Goblin tarafından vahşice öldürülmesi değişimin başlangıcı oldu.

Peter Parker o dönemde ünlü fotoğrafçı Ben Ulrich’in yanında çalışmaktaydı. Örümcek lakaplı Ben Urich de gerçekten fazlasıyla ünlüydü. Sahip olduğu bilgi ağı sayesinde tüm önemli olaylar konusunda haber alıyor ve fotoğraf çekiyordu. Ancak, ne olursa olsun Norman Osborn ile ilgili hiçbir fotoğraf ve kanıt yer almıyordu. Peter da biraz şansın yardımı biraz da merakının sonucunda Ben Ulrich için yollanmış bir bilgiyi gördü ve bu bilgiyi takip etti. Gördüğü şey ise Goblin’in adamlarının antik heykelleri kaçırması oldu. Heykellerin taşınması sırasında örümcek şeklindeki bir heykel kırıldı ve içinden bir sürü örümcek çıktı. Gizlenmiş bir şekilde duran Peter da bu örümceklerden biri tarafından ısırıldı. Böylelikle de örümcek güçlerini elde etmiş oldu!

Okumadan Geçme: Sony ve Marvel’ın Spider-Man Ortaklığı Devam Edecek mi?

 Spider-Man Noir Kimdir

Elde ettiği bu yeni güçler ve bilgiler ışığında yeni kostümüyle Norman Osborn’un karşısına çıkan Peter ya da artık Spider-Man dememiz daha doğru olur, Osborn’u yaptığı her şey için suçladı. Bu karşılaşma sırasında da ona abilik yapan ve yardım eden Ben Ulrich öldürüldü. Bir yandan Ulrich’in Norman Osborn ile ilişkisi olduğu için ihanete uğraşmış hissetse de önce Ben Amca’nın ardından da Ulrich’in ölmesi içindeki adalet duygusunu geri dönülmez bir noktaya taşıdı ve yasalardan kaçan insanlar için bir savaşa başladı. Bu savaşını da tabii ki yeni yetenekleriyle gerçekleştirdi.

O siyah kostümünü ise Ben Amca’nın eski savaş üniformasından yarattı. Ardından da New York sokaklarını korumaya başladı.