Kevin Conroy

Batman denince akla bir çok şey geliyor. Trajediden doğan bir karakter olması, neredeyse yakaladığı suçluluların seviyesindeki bir delilik ve hatta çılgınlığın sınırında olması, multi milyoner kişiliği, gelmiş geçmiş en iyi dedektiflerden biri olması gibi sayısız özellik sayabiliriz. Tüm bu özelliklerinin üstüne de pelerini eklenince çağımızın en ikonik ve en popüler karakterlerinden biri karşımıza geliyor.

Bu popülariteye de bakınca bu karakterin gerek beyaz perdeye taşınıp live-action filmlerinin gerekse de animasyon filmlerinin yapılması kaçınılmazdı.

Hem beyaz perdede hem de animasyon evreninde bir çok aktör bu ünlü kişiye hayat verdi. Bu aktörler arasından sanırım en çok dikkat çekeni de Kevin Conroy oldu, olmalı. 24 yıldır Batman’i canlandıran Kevin Conroy, resmi verilere göre toplamda 258 kere Batman olmuş. Toplamda 14 animasyon filmi, 226 adet televizyon bölümü, 15 oyun ve 3 adet kısa video karşımıza geliyor. Gerçekten muzzam bir sayı. Kevin Conroy için gerçek Batman o demek pek de yanlış olmaz sanırım. Conroy’u en son Batman: The Killing Joke ile bu rolde gördük.

Son zamanlarda da DC Sinematik evreninin hareketliliğinin sonucunda da Batman’i daha da çok konuşur olduk. Bu bağlamda da IGN, Kevin Conroy’u bulmuş ve Batman olmakla ilgili nefis bir röportaj yapmış. Her bir başlıkta kendi fikirlerini sunmuş bu Conroy. Adeta Batman’i canlandıranlar için bir harita ortaya çıkmış. Bize de sizlerle bunu paylaşmak düşer.

Batman’i Oynamanın Püf Noktaları

“Benim için Batman’i oynamanın en önemli noktası Batman’in kişiliğini yansıtmak -Batman karakterinin kendisi- değil. Önemli olan Bruce Wayne’i canlandırmak. Çünkü bu adamın zaten asıl kişiliği, varlığının temeli Batman. O, Batman olduğunda, Batcave’de tek başında olduğunda en rahat, duygusal olarak en ham ve en saf halinde. Ancak, takımını giyip Wayne Technologies’e gittiğinde işler değişiyor. O zaman işte farklı bir yüzünü dünyaya gösteriyor. Asıl performans bu.

Bruce Wayne, bu oyunculuk performansının en önemli noktası oluyor ve benim canlandırdığım karakterin de anahtarı bu oldu. Batman’i canlandırdığınız zaman da bu şekilde davranmak, performansınızı gerçekten özel kılıyor ve çok daha az yapay bir karakter sunuyorsunuz. Yani burada olay üstünüze o kostümü giyip pelerini takıp olmadığınız biri gibi davranmak değil.

Kevin Conroy

Batman karakteri, çocukken ailesini kaybetmenin travması ile evrimleşti. Burada acısının üstünden gelememiş birinden bahsediyoruz. Bu acısından dolayı da tüm hayatını ölmüş ailesi için intikam almaya adıyor. Bat karakteri de onun kişiliğinin intikam almak için büründüğü şekli.”

Farklı Yorumlara Yer Olsun

“Warner Bros.’un filmlerinde Batman’in sık sık değiştirmesinin çok iyi olduğuna inanıyorum. Her bir aktör role farklı bir şey katıyor ve karaktere değişik bir açıdan yaklaşıyor.

Kevin Conroy

Ben şahsen Micheal Keaton’u beğeniyordum. Şimdi de Ben Affleck’in bu karakteri nasıl canlandırdığını beğenerek izliyorum. Bu ikisi de tabii ki birbirlerinden çok farklı bir şekilde oynuyorlar. Joker’de de aynı durum var aslında. Mark Hamill ile çalışmaya başladığımda bundan daha iyi bir Joker olamaz diyordum. Daha sonra Heath Ledger’ı izledim ve farklı bir açıdan canlandırsa da Joker karakteri gerçekten çok başarılıydı.

Bir rolü oynamanın birden fazla yolu vardır. Farklı aktörlerin de aynı karaktere hayat vermesini izlemek de çok eğlenceli. Warner Bros.’un da bu bağlamda sık sık oyuncu değiştirmesini izlemek ilginç bir deneyim oluyor.”

Batman Öldürmüyor, Öldürmez

“Gerek kendi yaptığım hikayeler gerekse de Bruce Timm ve Paul Dini’nin yaptığı işlerde de Batman kimseyi öldürmez. Şahsen Batman’in en çok sevdiğim özelliği bu. Asla o çizgiyi aşmaz. Batman katil değil.

Batman yakaladıklarını Arkham Asylum’a koyar bu kadar basit. Arkham Oyunları’nın da bu açıdan bakılınca harika olduğunu düşünüyorum. Biri çıkmış ve tüm bu kötü karakterlerin hepsi aynı yerde hadi bir oyun yapalım demiş. Harika bir fikir. Ancak hep birilerini yakalamasına rağmen asla öldürmüyor.

En son gösterime giren filmde ise bu çizginin geçildiğini gördük. Bu benim için rahatsız edici bir deneyim oldu.”

Kevin Conroy

(Burada dip not olarak belirtmek isterim ki Batman v Superman filminde Batman’imiz 14 kişiyi öldürüyor. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.)

Eleştirileri Benimseyin

“Beni en çok zorlayan nokta karakterin yıllar içindeki gelişimi ya da 25 yıl boyunca izlenebilir bir performans ortaya çıkarmak olmadı. Yıllar içinde farkettim ki Batman’in kitlesi ve hayranları bulabileceğiniz en sağdık ve en tutkulu kitle. Karakter hakkındaki her şeyi biliyorlar. Batman’i anlıyorlar. En zor nokta burası.
Batman tam anlamıyla psikolojik bir vaka. Anti-kahraman sayılabilir hatta. Kendine has, kendi etrafında bir karanlığa sahip ve insanlar bu karanlıkta kendilerinden birer parça buluyor. Bu bir nevi defolu kişilikte her bir hayran kendilerini görüyor. Batman’in hayranları onu sahiplenmiş durumda. 25 yıl boyunca ben bu rolü aldığımda, Batman’in hayranlarına karşı bir sorumluluğum olduğunun farkındaydım ve hep bu şekilde devam ettim.
Eğer bir an bile yalan söylüyor ya da sahtekarlık yapıyor olaydım bahsettiğim tüm kitle üstüme binerdi. İnternet üzerinden beni çarmıha gererdi. Bu kitleye olan saygım benim Batman’i her daim canlı ve yeni tutmamı sağlıyor.”

Her Bir Cümle Önemli

“Batman çok konuşan biri değil. Özellikle benim gibi ses sanatçılığı yapıyorsanız karakteri yansıtmak için yapacaklarınız kısıtlı. Batman sessiz ve güçlü bir tip. Kendi duygularını ifade ettiği pek fazla an yok. Bu nedenle elinizdeki kısıtlı cümle ve diyaloglarla oynadığınız bu karakteri iyi bir şekilde canlandırmalısınız.”

Yine bir dip not olarak araya giriyorum ve Kevin Conroy’un ses verdiği Batman’in Mask of the Phantasm hikayesinden bir sahne paylaşıyorum. Belki de Batman’in ya da Bruce Wayne’in düşüncelerini ve duygularını bu kadar net ve açıkça ifade ettiği tek andı. Bruce bu sahnede ailesinden af diliyor ve yıllar önce verdiği sözü bozmak için izin istiyor. Asla verilemeyecek bir izin ne yazık ki. Bu sahneyle de Conroy’un demek istedikleri daha açık bir hal alıyor.

Justice League’deki Batman Nasıl Olacak (Animasyon)

“Sanırım bu serideki en büyük zorluk bir anda 7 adet başrol oyuncuyla sahneyi paylaşmak olacak. Justice League serisinde bir çok bölümde sadece 4 ya da 5 cümlem olacak. Batman: The Animated Series’de ise tüm senaryo elimdeydi. Şimdi Batman’i canlandırmak çok daha zor olacak.

Burada karşı koymam gereken en büyük sorun abartılı rol yapmak olacaktır. Sahip olacağım sadece birkaç cümleyi düşününce insan ister istemez tüm karakteri o birkaç cümlede canlandırmak istiyor. Bu isteğe karşı koymalı Batman karakterini yaşamalıyım. Bu şekilde seyircide karşılık görebilir. Ancak bu istek gerçekten çok zor çünkü artık yanımda bir çok aktör olacak.”

Kevin Conroy

Kevin Conroy, Batman’i canlandırmayla geçen 25 yıllık süreçteki tecrübelerini çok güzel bir şekilde toparlayıp bizlere anlatmış. Umuyoruz ki bu tecrübe ve tavsiyeler sinema filmilerinde rol alan oyuncular tarafından da dikkate alınır.