Luke Skywalker olarak gönüllerde taht kuran Mark Hamill, son açıklamalarıyla kafaları karıştırdı. Biz de ister istemez sevilen oyuncunun o sözlerini Star Wars evrenine vedası olarak yorumladık.

Luke Skywalker, Star Wars The Last Jedi’ın sonunda güç ile bir olmuş ve aramızdan ayrılmıştı. Ancak, tabii ki bu durum onu bir daha görmeyeceğim anlamına gelmiyor. Güç hayaleti olarak kendisini pek tabii fazlasıyla sık bir şekilde hem de görebiliriz. Ancak, Mark Hamill’in düşünceleri bu konuda çok farklı. Sanki kendisi Star Wars’u artık bitirmiş gibi. Bir karakterle özdeşleşen ve bu kadar sevilen bir oyuncunun bu sözleri kesinlikle üzüntü verici. Games Radar’a konuşan oyuncunun açıklamasına gelin birlikte bakalım.

Açıkçası Episode 9 hakkında pek bir şey düşünmedim. Çünkü bir tamamlanmışlık hissi var, Luke’un hikayesi anlatıldı. Daha fazla ne yapabilirim ki? Aynı zamanda duygusal olarak da uzaklaşmaya başladım. Bu durumun ana sebebi The Force Awakens’da Han Solo’nun öldürülmesi oldu. Harrison ile bir daha çalışamayacaktım. Luke asla Han’ı göremeyecekti. Ekibimizin bir üyesini kaybetmiştik.

The Last Jedi’da yaşananların ardından hala hayalet olarak geri döneceğimi düşünüyordum. Ama sonra Carrie’yi kaybettik. Ben de bu kadar yeter dedim. Bu da benim için bu defteri kapatmanın gerektiğinin net bir göstergesi oldu.

Söylencek çok bir şey bu açıklamanın üstüne. Luke’un hikayesi gerçekten de bitti. Onu yeniden görememek üzücü olsa da, o eski ekibin bir daha asla bir araya gelemeyeceği de ortada. Özellikle Carrie Fisher’ın CGI olarak yeniden yaratılmayacağı resmi olarak doğrulanmıştı. O yüzden kendisini bir daha Star Wars evreninde göremeyeceğiz. Han Solo da ölmüştü. Luke da geçen filmde ölünce geriye kimse kalmadı. Mark Hamill’in de dönmeme isteği çok normal. Çünkü dönecek biri kalmadı.