Marvel çizgi romanlarındaki pek çok kahramanın altında imzası olan, filmlerdeki sürpriz sahneleriyle gönüllerde taht kuran Stan Lee 95 yaşında vefat etti.

1922 yılında New York’ta doğan efsanenin asıl ismi Stanley Martin Lieber’di. Çizgi roman işine girdikten sonra asıl ismini kullanmak yerine Stan Lee ismiyle imza atmayı tercih etmişti. O dönemle ilgili olarak “İleride bir gün şahane amerikan romanları yazabileceğimi düşünüyordum. Bu yüzden asıl ismimi gülünç çizgi romanlarla birlikte kullanmak istememiştim” sözlerini sarf etmişti. Seneler sonra yasal olarak ismini Stan Lee olarak değiştirdi. Bir dönem gülünç olduğunu düşündüğü çizgi roman alanında bir efsaneye dönüştü.

stan lee

İnsani yanları ve kusurları bulunan süper kahramanlar yaratarak çizgi romanlarda yeni bir dönem başlattı. Marvel’ın efsaneleşen pek çok kahramanı onun kaleminden çıktı. Daha sonra onun yarattığı karakterler çizgi roman sayfalarından televizyona oradan da beyaz perdeye taşındı. Marvel Sinematik Evreni genişleyip güçlendikçe onun kaleminden çıkan yeni isimlerle tanışma fırsatı elde ettik.

Stan Lee imzası bulunan kahramanlar ve hikayelerin yanında Marvel çizgi romanlarından uyarlanan filmlerde görünmesiyle de meşhur. Üstelik bunun bu cameo alışkanlığı sadece Marvel Sinematik Evreni’yle sınırlı değil. 1989’da başlayan bu gelenek Stan Lee vefat edene kadar yani 2018’e kadar sürdü. Onu önce The Trial of the Incredible Hulk’ta gördük. Onu son olarak ise Ant-Man and the Wasp filminde karşımıza çıktı. Eğer Marvel’ın elinde kullanılmamış görüntüler yoksa, bu onu beyaz perdede son görüşümüz olabilir.

Stan Lee bizlere benzeyen ama zaaflarını güce çeviren kahramanlarıyla ve anlattığı ilham verici hikayeleriyle sayısız insanın hayatına dokundu. Huzur içinde uyu Stan Lee.