80 yıla ulaşan Marvel’ın tarihine hangi kadın kötüler damgasını vurdu? Marvel’ın en büyük kadın kötüleri dediğimizde hangi isimler akıllara geliyor?

Marvel’ın kadın kötülerini ayrı bir noktada tutmak lazım. Hepsi çok güçlü, çok başarılı ve çok etkileyici karakterler. Hela olsun, Emma Frost olsun, çizgi roman tarihine damgasını vurmuş, her çizgi roman okuru tarafından bilinen isimler haline gelebilmişler. Bu listede de Marvel, kendi çizgi romanlarındaki bu en büyük kadın kötüleri bir araya getiriyor.

Marvel'ın En Büyük Kadın Kötüleri

1. Hela

Asgard yer altı dünyasının kraliçesi ve ölüm tanrısı olan Hela kesinlikle görmezden gelinecek bir güç değil. Hel ve Niffleheim dünyalarına hükmeden Hela, standart Asgard güçlerinin yanında ruhları ele geçirebilir, ölüleri diriltebilir, dokunduğu kişileri yaşlandırabilir, çürütebilir ya da öldürebilir. İlüzyonlar yaratabilir, astral projeksiyon ve çok daha fazlasını yapabilir. Güçlerinin büyük bir kısmı giydiği büyülü pelerinden gelmektedir. Pelerin çıktığı zaman güçsüz kalır. Bu pelerin aynı zamanda gerçek görünüşü olan çürümüş yüzünü de gizler.

Marvel'ın En Büyük Kadın Kötüleri

2. Mystique (Raven Darkholme)

X-Men’in en büyük baş belalarından biri olan Mystique, şekil değiştirme gücünü kullanarak istediği her şeyi rahatlıkla elde edebilirim. Örneğin DARPA’nın yöneticisi kılığına bürünerek silahlar ve askeri bilgilere ulaşabilir. Şekil değiştirmenin yanında hızlı bir iyileşme gücüne ve insan üstü güce sahiptir. Aynı zamanda yaşlanmaz. Mystique aynı zamanda Graydon Creed ve Nightcrawler’ın biyolojik annesidir. Rogue’u ise evlatl edinmiştir.

Marvel'ın En Büyük Kadın Kötüleri

3. Black Mariah (Mariah Dillard)

Mariah Dillard ilk bakışta savunmasız, sıradan bir insan gibi gözükse de aslında kendisi böyle biri olmaktan çok uzak. Rat Pack’in lideri olan Mariah, süper güçlere sahip olmasa da normal bir insana göre kat kat daha güçlüdür. Tek bir yumrukla sıradan insanları uçurabilir. Aynı zamanda zehirlerle arası çok iyidir. Zaten zehirli iğneler imzası haline gelmiştir.

Marvel'ın En Büyük Kadın Kötüleri

4. Typhoid Mary (Mary Alice Walker)

Kişilik bölünmesi yaşayan Mary, kendi halindeyken gayet normal bir insandır. Ancak, Typhoid personası ortaya çıktığı zaman kontrolü kaybetmeye başlıyor. Bu haldeyken de normal bir insana göre çok daha atletik ve güçlü biri haline bürünüyor. Kingpin için katil olarak çalışan Typhoid Mary, birden fazla olayda hem Daredevil’ı hem de Wolverine’i ateşe vermiştir.

Typhoid’e ek olarak Mary’nin bir de Blood Mary versiyonu vardı. Bu üçüncü kişiliği de vahşi, sadist, dengesiz biridir. Ama sadece kadınlara şiddet uygulayan erkekleri öldürür.

Marvel'ın En Büyük Kadın Kötüleri

5. Dark Phoenix (Jean Grey)

Cyclops’un ölümünün ardından tam anlamıyla yıkılan Jean Grey, yozlaşarak Marvel’ın en güçlü kötülerinden biri olan Dark Phoenix’e dönüşmüştür. Phoenix yaşamı ve ışığı temsil ederken, Dark Phoenix güç ve yıkımın sembolüdür ve bunları arar, ister. Kontrol edilmesi güçtür, yıkıcıdır. Hatta Dark Phoenix, yıldızları yok edebilecek kadar kuvvetlidir.

Jean Grey zaten çok güçlü bir mutant olmasının yanında Dark Phoneix halinde sahip olduğu güçler iyice artar. Telepatik özellikleri ve telekinezisi çok daha güçlü bir seviyeye ulaşır. Süpersonik hızlarda uçabilir ve maddelerin moleküllerini değiştirebilir.

Okumadan Geçme: Tüm Zamanların En İyi Avengers Çizgi Romanları

Marvel'ın En Büyük Kadın Kötüleri

6. Lady Deathstrike (Yuriko Oyama)

Lady Deathstrike’ın aklında tek bir şey var: Wolverine’i öldürmek. Wolverine’in adamantiyumu insan iskeletiyle bir araya getirmek konusunda babasının yaptığı araştırmaları çaldığını düşünen Lady D, aile onurunu geri kazanmak için her fırsatta Wolverine’e saldırmıştır. Ancak, her karşılaşmalarında da yenik ayrılmıştır. Bu yenilgilerin ardından daha sonra da kendisini cyborga dönüştürmüştür.

Zaten yetenekli bir dövüşçü, kılıç kullanıcısı ve katil olan Deathstrike, cyborg olmasının ardından insan üstü güç, hız ve dayanıklılık da kazanmıştır. Adamantiyum pençeleriyle her şeyi kesebilir. Aynı zamanda bilgisayarlara da müdahale edebilir ve kendi benliğini aktarabilir.

Marvel'ın En Büyük Kadın Kötüleri

7. Nightshade (Tilda Johnson)

Daha çocuk denebilecek yaşta suç dünyasına atılan Tilda Johnson, Yellow Claw isimli grubun dikkatini çeker. Nightshade, bio-kimya, fizik, genetik ve sibernetik konusunda çok bilgildir. Bu bilgilerini de kendisine silah yapmak için kullanır. Kullandığı eldivenden yayılan asit ile Black Panther’in kostümünü bile aşabilir. İnsanları hipnotize eden bir kimyasal salgılayabilir ve robotlar yaratarak kendisi için savaşmalarını sağlayabilir.

Marvel'ın En Büyük Kadın Kötüleri

8. Enchantress (Amora)

Asgard’ın en kuvvetli büyücülerinden biri olan Amora kesinlikle korku verici bir düşman haline gelmiştir. Karnilla tarafından eğitilse de daha sonra disiplinsizliğinden dolayı kovulan Amora, büyü eğitimini ve diğer gizleri başka büyücülerden öğrenmiştir. İnsanı hareketsiz bırakan, elementleri kullanan ve zamanı kontrol eden büyüler konusunda uzmanlaşmıştır. Aynı zamanda kendi görünüşünü değiştirebilir, insanların zihinlerini kontrol edebilir ve onlara istediklerini yaptırabilir.

Marvel'ın En Büyük Kadın Kötüleri

9. Titania (Mary MacPherran)

Sıradan bir lise öğrencisiyken Doctor Doom’un Battleworld’deki ordusuna katılmasının ardından süper güçlü Titania’ya dönüşme yeteneğini kazanmıştır. Bir zamanların utangaç ve gergin lise öğrencisi şimdi güçlü ve kendinden emin biri haline dönüşmüştür. Hatta X-Men’in üyelerine karşı başarıyla savaşmıştır. Süper gücünün yanı sıra, insan üstü dayanıklılığa sahiptir ve onu yaralamak hiç de kolay değildir. Çok yüksek ve ya da düşük sıcaklıklar onu rahatsız etmez. Titania aynı zamanda Masters of Evil, Frightful Four ve Femizons gibi gruplarda da boy göstermiştir.

Marvel'ın En Büyük Kadın Kötüleri

10. Emma Frost

Her ne kadar son zamanlarda kendisini iyilerin yanında görsek de Emma Frost’un fazlasıyla karanlık bir geçmişi var. Hellfire Club’ın Beyaz Kraliçesi olan Emma defalarca Phoenix Force’u kendi bünyesinde barındırmıştır. Omega seviyesinde mutant olan Emma Frost, insanların akıllarını okuyabilir, anıları silebilir, zihinleri değiştirebilir ve düşünceleri herkese gösterebilir. Diğer mutasyon yeteneği ile de vücudunu elmasa dönüştürebilir. Telepat yeteneklerini bu formda kullanamasa da dışarıdan gelen zihinsel saldırılara karşı korumalı bir duruma geçer, yüksek dayanıklılığının yanında su, yemek ve hava gibi insani gereksinimlere ihtiyaç duymaz.