Netflix’in The Witcher dizisinin Geralt’ını belirledi. Sırada ise Ciri var. Ancak, bu karakter için yapılan oyuncu duyurusu şaşkınlık yarattı.

Sevilen yayın platformu Netflix, The Witcher için oyuncu seçimlerine devam ediyor. Bildiğiniz gibi ünlü oyuncu Henry Cavill Geralt rolünü aldı. Gerek kitaplardaki rolü olsun gerekse de oyundaki hali olsun bu evrenin en önemli karakterlerinden biri tartışmasız Ciri. Ancak, Netflix’in bu karakter için oyuncu tercihi soru işaretleri yarattı.

National Youth Theatre’nin açtığı ilana göre, Netflix Ciri rolü için siyahi, Asyalı ya da diğer etnik gruplardan biri aranıyor. Bu kişinin de 15 ya da 16 yaşında olması isteniyor. Aynı zamanda 13-14 yaşındaki birini de canlandırabilmeli deniyor. Son şartı ise 18 yaşından büyük olmamalı.

Okumadan Geçme: Game of Thrones’un Spinoff Dizisine Beklediğimizden Erken Kavuşacağız

Şimdi bu durum kesinlikle garip. Irkçı olmamak başka bir şey, bunu insanların gözüne sokmaya çalışmak bambaşka. Gerek kitapta olsun gerekse de oyunda olsun Ciri beyaz olarak tasvir ediliyor. Bu tercihin fazlasıyla politik olduğuna inanıyorum. Hatta Netflix gibi koca bir platformun politik doğruculuk olayını abartmasına anlam veremiyorum. Birçok hayran böyle bir seçimden dolayı diziye küsecektir. Siz ne düşünüyorsunuz?