Captain Marvel filminin vizyona girmesine çok kısa bir süre kalmışken hepimiz Nick Fury’nin gözünü nasıl kaybettiğini merak ediyoruz. Peki çizgi romanlarda ne oldu?

Captain Marvel’ın Marvel Sinematik Evreni’ne hızlı bir giriş yapacak gibi duruyor. Gerek gişe hasılat tahminleri gerekse de ilk yorumlar buna işaret ediyor. Captain Marvel kadar önem verdiğimiz diğer bir konu da Nick Fury’nin gözü. MCU’da neler olduğunu bu filmde öğreneceksek de çizgi romanlarda neler yaşandığını da bir hatırlayalım.

Nick Fury

1. Sgt. Fury and his Howling Commandos

1965 yılının sonunda yayınlanan Sgt Fury and his Howling Commandos çizgi roman serisinin 27. sayısında Nick Fury’nin yani ilk, orijinal Fury’nin gözünü nasıl kaybettiğini öğrendik.

2. Dünya Savaşı’nda aktif bir şekilde cephede savaşan Fury, ona fırlatılan Nazi el bombasını yakalar ve geri fırlatır. Ancak, yeterince hızlı hareket edemez ve el bombasının patlamasıyla birlikte o da yaralanır. Gözünden yaralanmasının ardından doktorlar ona ameliyat olup bir yıl boyunca tedavi görmesi durumunda gözünü kurtarabileceğini söyler. Ya da gözünü kaybedip savaşa devam edecektir. Fury için ilki bir seçenek değil tabii ki. O savaşmaya devam etti ve gözünü kaybetti.

Okumadan Geçme: The Eternals Filminde Marvel’dan Değişiklik

Nick Fury

2. Ultimate Marvel Universe

Marvel çizgi romanlarının alternatif bir dünyası diyebileceğimiz Ultimate Marvel Universe çizgi romanlarındaki Nick Fury Samuel L. Jackson’ın Fury’nin de ilham kaynağı oldu aynı zamanda. Bu hikayede Nick Fury yine bir savaş sırasında gözünü kaybetti. Ama bu sefer 2. Dünya Savaşı değil, Körfez Savaşı zamanında geçiyor olay. Weapon X yani Wolverine’i taşıyan askeri konvoya eşlik ederken Iraklı teröristler tarafından düzenlenen saldırı sonucu Nick Fury yaralanır. Her ne kadar Wolverine onu kurtarıp merkeze geri götürse de gözünü kaybetmiştir.