Old Man Logan yeni hikayesiyle karşımıza geliyor.

Bir süredir o sevdiğimiz, bildiğimiz Wolverine hikayelerine ulaşamıyoruz. Laura Kinney (ya da diğer adıyla X-23) bize hikayeleriyle eşlik ediyor Wolverine’in yerine. Geçen sene yayımlanan Old Man Logan hikayesi Ocak 2016’da yeniden başladı. Geçtiğimiz günlerde ilk bölümünü yayımlayan Old Man Logan #1 raflardaki yerini aldı. Bu seferki hikayeyi Jeff Lemire yazarken, çizimlerini bir önceki seride olduğu gibi Andrea Sorrentino yapıyor.

Old Man Logan

Yeni Çizgi Roman Old Man Logan raflardaki yerini aldı.

Aslen 2008 yılında tek başına bir hikaye olarak başlayan Old Man Logan, çok ilgi görünce devam ettirilmişti. Marvel çizgi romanlarında Secret Wars dolayısıyla tüm evrenler bir araya geldi. Böylece aslen alternatif evren hikayesi olan yaşlı Logan da kendini bildiğimiz Marvel dünyasında buldu.

Beyaz saçlı, yaşlı Logan’ımız duygusal açıdan korkunç bir durumda. Hatta kırılmış diyebiliriz. Mysterio’nun onu manipule edip X-Men üyelerini öldürttüğü bir Logan’dan bahsediyoruz. Tüm bu gerçeklikte sağ kalan ve dünyanın kötü adamların eline düştüğünü gören bir karakter var karşımızda. Tam anlamıyla yenilmiş diyebiliriz. Kostümünü ve dünyayı kurtarma işini bırakan Logan, aile kurup çiftçilik yapmaya başlıyor. Ama hiçbir şey Logan için mükemmel gidemez. Kendine oluşturduğu bu sakin hayat da onun elinden alınıyor. Hulk-Çetesi, onun ailesini öldürüyor.

Duygusal olarak dağılmış yaşlı Logan’ımız yeni Marvel Evreni’nde uyandığı zaman, yaşadığı tüm bu trajik anılar aklına hücum ediyor ve karar alıyor: Tüm bu korkunç olayları gerçekleşmeden, geçmişte engelleyecek. Bir süper kahraman için güzel bir motivasyon. Ancak, Logan klasik bir süper kahraman olarak hareket etmiyor. Logan’ın sınırı yok!

27 Ocak tarihinde yayımlanan Old Man Logan’in ilk sayısında, Logan’ın yeni zaman çizgisine ve yeni dünyaya uyum sağlamaya çalıştığını görüyoruz. Tabii ki şimdiden harekete geçmiş durumda. İlk olarak Black Butcher’ın genç halini bulan Logan onun gelecekte neler yaptığını veya yapacağını fazlasıyla iyi biliyor. Henüz ciddi bir olaya imza atmasa da, Logan kan ve intikam istiyor. Black Butcher’ın sonu pek iyi olmuyor.

Old Man Logan’ın sanırım en dikkat çekici kısmı Logan’ın kana susamışlığının başarılı bir şekilde yansıtılmasının yanında okuyucuya iletmeyi başardığı karamsar atmosfer oluyor. Özellikle klasik süper kahramanları düşününce, Logan’ın bu gerçekliği fazlasıyla ilgi çekici hale geliyor. Üstelik birini daha kötülük yapmaya başlamadan öldürmesi okuyucuda değişik duygular uyandırıyor.

Logan’ın bu yeni serisinin okunmaya değer olduğuna inanıyorum.