İlk sezonuyla geçen seneye damgasını vuran ve Netflix’in Breaking Bad’i sıfatıyla ismi anılan efsane polisiye dizi Ozark’ın yeni sezonu ağustos sonunda Netflix’te yayınlandı. Genelde komedi filmlerinden tanıdığımız ünlü oyuncu Jason Bateman ciddi hikâyelerde de başrolde olabileceğini ilk sezonda kanıtlamıştı bizlere. Şimdi, ikinci sezonda ise hikâyenin başkahramanı Marty Byrde daha çetin tehditlerle karşı karşıya. Her ne kadar Navarro karteline tek başına bulaşmış olsa da başta eşi Wendy olmak üzere ailesi de yeni macerasında ona destek oluyor.

Sonraki satırlarda dizinin yeni sezonuyla alakalı pek çok sürprizbozanla (spoiler) karşılaşacaksınız. 

Ozark lineer hedeflerin ışığında pek çok beklenmedik olaylara gebe kalan bir dizi. Bunu bizlere ilk sezonunda Navarro kartelinin Şikago’daki kilit adamı Del Rio’nun ani ölümüyle apaçık göstermeyi başarmıştı. Darlene Snell’in bu fevri hareketinin başkahramanımız Marty Byrde için sert sonuçları olacak gibi görünüyordu fakat ikinci sezonda da görüldüğü gibi bu durum Navarro karteli için büyük bir sıkıntı değilmiş.

Ozark 2. Sezon İncelemesi

Bu sezonda kartelin yeni yüzü ise Helen Pierce: Del Rio’nun aksine rasyonel kararlarla Ozarks’taki işleri yöneten ve sert mizacıyla gevşekliğe taviz vermeyen bir avukat, kartelin avukatı. Ve Marty Byrde’e söylediği gibi kartelde Del Rio gibi çok adam var fakat belli ki Helen kartel için kritik bir önem taşıyor.

İlk bölümde Marty, Darlene’in pisliğini temizlemekle ve kartelle uzlaşı sağlamakla uğraşıyor. Bu bölüm ilk sezonun sonunda oluşan hikâye dağınıklığının toparlanması ve yeni sezona zemin hazırlaması açısından büyük öneme sahip. İkinci sezonda Byrde ailesi için oluşan yeni tehditleri tanımakla kalmıyor, aynı zamanda Marty’nin bir iş adamı olarak sezon içerisindeki misyonunu da öğreniyoruz. Geçen sezonda Marty’nin Snell’lerle kartel arasındaki anlaşmazlığını çözen ve aynı zamanda ailesinin hayatını kurtaran kumarhane projesi için çalışmalar başlıyor.

Byrde ailesi bu projenin başında yer alırken aile fertlerine çeşitli görevler de düşüyor. Marty illegal işleri yürütüp aksilikleri çözmeye çalışırken eşi Wendy politikaya atılıyor. Küçük oğulları Jonah ise para karşılığı onuncu sınıfların ödevlerini yaparken aynı zamanda babasının yolundan gidip para aklama konusunda da deneyim sahibi oluyor. Charlotte ise… Charlotte’luk yapmaya devam ediyor. Halen aileye hiçbir katkısı yok.

Ozark 2. Sezon İncelemesi

Wendy’nin politikaya dair geçmişi bir önceki sezonda bir bölüm de olsa işlenmişti. İlk sezonun aksine Wendy bu sezon çok daha aktif ve zor durumlarda Marty’den bağımsız kararlar alıp durumu kurtarabiliyor. Bu sezon Wendy’nin hikâyeye çok katkısı dokundu açıkçası. Sezonun başında Snell’lerin evinde Ash’in öldürülmesiyle beraber yaşadıkları da karakterin soğukkanlı ve güçlü yanlarını ortaya çıkarttı. Wilkes’in yardımıyla politikada normal bir insanın midesinin kaldıramayacağı işlere bulaştı ve yalnızca tek bir amacı vardı: ailesini bu pislikten kurtartmak. Karaktere can veren ünlü oyuncu Laura Linney geçmişte daha çok romantik komedi türü film ve dizilerde oynamış olsa da sert kadın Wendy karakterini seyirciye çok iyi yansıtmış kanımca. Aynı zamanda duygusal sahnelerdeki anaç tavırları da oyunculuğunun tuzu biberi olmuş.

Her ne kadar bir önceki sezon babasının yaptığı işi öğrendikten sonra Jonah’ın psikolojisi bozuk gibi görünse de bu sezon olgunlaştığını ve aileye katkı sağlamak istediğini gördük. Hatırlarsanız geçen sezon Marty küçük bir para aklama dersi vermişti oğlu Jonah’a. O da bunun izinden giderek Charlotte’un geçtiğimiz sezon kartelden çalmış olduğu on bin doların kendi payına düşen beş bin dolarını aklamayı başardı bu sezon. İkinci kimliğini kullanarak yapmış olduğu bu işlem Wendy’nin Wilkes’i tehdit etmesinde işine yaradı. Lakin ben yazarların Jonah hakkındaki planlarının ilk sezonda bu olmadığını düşünüyorum. Hayvan leşleriyle deneyler yapıp tüfeklerle, tabancalarla ilgilenen Jonah’ın bilgisayar başında değil de sahada pis işlerle meşgul olacağını sanıyordum. Yine de Jonah karakterinin devinimi beklenenin dışında ilerliyor olsa da diziye ayrı bir tat katıyor. Oyuncusu Skylar Gaertner ise 14 yaşında olmasına rağmen dizinin ciddiyetini omuzlarında taşımayı beceriyor.

Ozark 2. Sezon İncelemesi

Ailenin bir diğer üyesi Charlotte’u ise gereksiz, boş bir karakter olarak görüyorum açıkçası. Sezonun sonunda yapmış olduğu soyadı değişikliği safsatasıyla beraber izleyicinin antipatisini kazanmayı başardı kanımca. Tüm fertler ailenin iyiliği uğruna savaş verirken Charlotte ise aile için ekstra sorun oluşturmaktan başka bir şey yapmıyor. Oyuncusu Sofia Hublitz’i ise karakterinden kolaylıkla nefret ettirebildiği için takdir ediyorum.

Ailenin yedek kulübesindeki eski toprak Buddy ise geçen sezon olduğundan daha aktif. Wendy ve çocukların hayatını ilk sezonun sonunda kurtarmasıyla beraber ailenin pis işlerine yavaş yavaş girmeye başlayan Buddy, bu sezon Byrde ailesinin stratejilerinde radikal değişikliklere vesile oldu ve aileye büyük katkısı dokundu. Ölümü beni pek o kadar sarsmış olmasa da sevenlerinin bunun üstesinden zor gelmesi diziye ayrı bir gerçekçilik katmış doğrusu.

Dediğim gibi Marty’nin geçen sezondan daha çok düşmanı vardı bu sezon ve her birinin birbiri ile olan bağıntısı ince elenip sıkı dokunmuştu. Bir yandan Navarro karteli ile Snell’ler arasındaki ilişkileri düzenlerken, bir yandan da Kansas City mafyasını ikna etmeye ve Mason’dan uzak durmaya çalışıyordu Marty. Ruth Langmore’un babası Cade Langmore sonunda hapisten çıkmıştı ve gözü Marty’nin paralarının üstündeydi. Ve tabii FBI ajanı Petty de Marty’nin yakasını bırakmıyordu.

Kocası Jacob Snell oğlu gibi gördüğü Ash’i öldürünce Darlene bir boşluğa düştü ve bu boşluğu bir bebekle doldurmak istedi. Bunu da beceremeyince kartel ile aralarında olan işlere çomak sokmaya kalkıştı. Jacob her ne kadar Darlene’i dizginlemeye çalışsa da hikâyenin sonu Jacob için pek mutluluk verici olmadı. Meydan Darlene’e kalmışken Byrde ailesinin işi daha da zorlaşacakmış gibi görülüyor ilerleyen bölümlerde. Bu arada eklemeden edemeyeceğim; Snell’lerle Şerif Nix’in geçmişi yakın zamanda gün yüzüne çıkacak gibi görünüyor. Çünkü bu sezon çok fazla lafı geçti Nix’in Snell’lere borçlu olduğunun ve bu borcun ne olduğunu sonuçlarıyla beraber belki de bir sonraki sezon öğreneceğiz kanımca.

Ozark 2. Sezon İncelemesi

İlerleyen sezonlarda gün yüzüne çıkabilecek başka bir şey ise Navarro kartelinin avukatı Helen’in FBI’daki köstebeği. Snell’lerin bahçesinde bulunan kemikleri atalarının kemikleriyle değiştirmede büyük yardımı dokundu fakat yüzünü göremedik. Belli ki dizi bunu saklı tutmaya çalışıyor, belki de ilerleyen bölümlerde beklenmedik zamanda kahramanlarımızı zor durumdan kurtararak bir “deus ex machina” görevi görebilir.

Buddy’nin yardımıyla Marty Kansas City mafyasından kumarhane faaliyetleri için onay almayı başardı. Mafyanın ise bu konuda tek bir şartı vardı, o da sendikadaki işçilerini kumarhane inşasında ve devamında çalıştırabilmek. Lakin Marty Kansas City mafyasıyla çalışmak istemeyen yetkilileri ikna ederken planlananın aksi yönünde konuştu ve mafya bu yüzden sezon sonunda Marty’nin ofisini patlatarak kahramanımıza karşı bir savaş başlatmış oldu. Sonraki sezon Kansas City mafyasının Marty için önemli bir tehdit olacağını düşünüyorum.

Petty’ye olanlar ise biraz acıklıydı. Ama ne yalan söyleyeyim, Marty’e yapmış olduğu onca şeyden sonra Petty’nin annesinin şantaj unsuru olarak kullanılmasına yahut Petty’nin trajik ölümüne üzülemedim. Petty Marty’i yakalama hırsından yasal sınırların dışına çıkarak Rachel’a da Ruth’a da büyük zararlar verdi. Ölümünün Cade’in elinden olması ise sezonun en şaşırtıcı yanlarından biriydi.

Bir başka şaşırtıcı ölüm ise Ozarks’ın vaizi Mason’ınkiydi. Mason yaşadığı onca talihsiz olaydan sonra Marty’i şeytanın ete kemiğe bürünmüş hali gibi görüyordu ve söylediği tek bir kelimeye bile inanmıyordu. İlk sezon olduğu gibi yine rasyonel kararlar yerine duygusal kararlar alıp bu sefer kendi sonunu hazırladı Mason. Hayatı tozpembe görürken yüzleştiği onca şey çok fazla gelmişti ve dizi boyunca Marty’nin tek bir tavsiyesini bile dinlememişti. Mason zaten zihinsel olarak ölmüştü. Olan ise tetiği çekene, Marty’e oldu. Marty hayatında ilk defa bir insan öldürdü ve günlerce etkisinden çıkamadı. Biz izleyiciler ise Marty Byrde’ü ilk defa bu kadar savunmasız ve muhtaç gördük. Eşi Wendy sayesinde ise kısa sürede toparlanmayı becerdi.

Gelelim Langmore ailesine… Açık konuşmak gerekirse ilk sezonda Ruth’un babası Cade Langmore’un bende bırakmış olduğu intiba bu sezondakinden çok daha farklıydı. Fevri çıkışlara ve saygısızlığa tahammülü olmayan, asabi ama bir o kadar da zeki, en azından Langmore ailesinin zekilerinden biri sanmıştım Cade’i. Ancak Cade plansız ve saçma kararlarıyla bir hayal kırıklığı oldu benim için. Yazarlar Cade için ilk sezonda verdikleri intibayı bozmasalardı eğer Marty için dişli bir rakip olabilirdi kendisi. Lakin yalnızca Ruth için büyük bir sorun olabildi Cade Langmore.

Ozark 2. Sezon İncelemesi

Ruth ise geçen sezonda olduğu gibi bu sezon da kritik karakterlerden biriydi. Hem babasının izinden gitmekle Marty’e olan sadakati arasında uzun süre ikilemde kaldı, hem de Wyatt’ın ve Three’nin babalarını öldürmenin vicdan azabını yaşadı sezon boyunca. Aklıma yatmayan şey ise bir önceki sezon babasının yanında prenses kesilen Ruth’un babasına karşı sert davranmaktan kaçınmamasıydı. Ve bu uzun bir süreçte evrilen bir davranış biçimi değildi. Daha ilk bölümden babasına sert ve güçlü yönlerini göstermekten çekinmedi Ruth. İkinci sezonun sonuyla beraber ilerleyen bölümlerde Ruth’un Marty için potansiyel bir düşman olacağını düşünebiliriz. Ne de olsa Wendy’nin emriyle babasını kartel öldürdü ve tabii Marty şehirden ayrılıp bütün işleri Ruth’a bırakacağını söylemişti. Wendy’nin ani karar değişikliğiyle beraber Ruth için işler değişecek ve eminim Ruth bundan hiç mi hiç memnun kalmayacak.

Son olarak Wendy’nin Ozarks’tan ayrılmama kararına değinelim. Öncelikle şunu fark ettim: Wendy, Buddy ölmeden önce ona bir söz vermişti. Kumarhane işi tamamlanınca Ozarks’tan ayrılma sözü. Şimdi ise Mason’ın bebeğini Darlene ile bırakmamak için karteli ve diğer düşmanları kontrol edebileceğini sanarak Ozarks’ta kalmak istiyor. Gold Coast muhabbeti çıktığı ilk andan itibaren sezon sonunda Byrde ailesinin Ozarks’tan ayrılmayacağından adım gibi emindim. Dizinin adı ve sezonun son sezon olmaması bu konuda büyük bir ipucu veriyor bizlere kanımca.

Üçüncü sezonda ise Byrde ailesi başta FBI ajanı Petty’nin cesedi olmak üzere Darlene, Kansas City mafyası, Navarro karteli ve Ruth Langmore gibi pekçok tehditle karşı karşıya kalacak gibi görünüyor. Asıl soru ise Marty ve Wendy bu koşuşturmacada soğukkanlılıklarını daha ne kadar koruyabilecekler?