Altı yıllık uzun bir aradan sonra Ralph tekrar beyaz perdede! Bunu ilk duyduğumda hem çok sevinmiş hem de korkmuştum. Sevdiğim bir animasyonu, karakterleri tekrar görmek çok güzel olsa da devam filmlerinin genelde ilk film kadar başarılı olamadığı da bir gerçek.

Peki Wreck-it Ralph bunu başarabildi mi? Cevabı kesinlikle EVET! Ralph’ı internet aleminde görmek gerçekten çok eğlenceliydi. Filmimiz yine pek çok ünlü markaya, karaktere yer veriyor. Bunları görmek ve fark etmek ise büyük bir zevk. Üstelik bu sefer Arcade oyun dünyasından çıkıp, günümüz teknolojisine geçildiği için göreceğiniz markalar ve karakterler de çok daha bariz bir hale geliyor. Yine alttan alta pek çok eleştiri yapıyor ve izlerken her birine hak veriyorsunuz.

Filmin konusunu ele alacak olursak; ilk filmde gerçekleşen olaylardan altı yıl sonrasına gidiyoruz. Tabii ki ilerleyen teknoloji Arcade Salonlarına da yansıyor ve salonumuza internet geliyor! Herkesin ilgisini çeken bu yeni teknolojiye ise girişler ne yazık ki yasak. Fakat Ralph ve Vanellope yine yaramazlık peşinde koşarken bir kaza gerçekleşiyor ve Vanellope’nin oyununun direksiyonu kırılıyor! Direksiyonu bulmanın tek yolunun internette yattığını keşfeden ikilimiz ise internetin derinliklerine dalıyor. Ralph ele aldığı konusu ve bunu işleme şekliyle de benden geçer not aldı. Pek çok devam filminin -ki yakın zamandaki İnanılmaz Aile 2 animasyonu buna güzel bir örnek- küçük değişiklikler ile aynı konuyu işlemesi bir problemken, Ralph bu hataya düşmeyip bize kocaman yeni bir dünyanın kapılarını açıyor birkaç nokta önceki filme fazla benzese de göze batmıyor.

Filmimiz elbette yine iki sıkı arkadaş olan Ralph ve Vanellope’nin maceraları üzerinden ilerliyor ve bize pek çok yeni karakter gösteriyor. Arcade salonu dünyasının çok büyük olduğunu düşünüyorsanız siz bir de interneti görün! Bu da pek çok gönderme, yeni karakter ve yeni mekanlar demek. Filmin mevcut süresi ele alındığında her karakteri ve yeri uzun uzadıya görme imkanınız olmadığını tahmin edebilirsiniz. Kimileri sadece saniyeler sürse de gönlünüzde taht kurabilecek bu göndermelerin yanında yeni karakterler de gayet iyi işlenmiş durumda. Üstelik bunu yaparken eski karakterleri de kenara atmıyor. Önceki filmde bulunan neredeyse herkesi görüyor ve az da olsa onların hayatlarındaki gelişmeleri de gözlemleme imkânı buluyoruz. Güzel bir diğer detay ise bundan 6 yıl önce izlediğimiz ilk filmin ardından karakterlerimizin de 6 yıl sonraki halini görüyor oluşumuz. Yani bu süreçte sadece biz değil ana karakterlerimiz de 6 yıl yaşlanmış bir halde çıkıyor karşımıza.

Filmle ilgili değinmek istediğim bir diğer konu ise seslendirme. Elbette ülkemizde filmi orijinal sesiyle izleyebilmek bir hayli düşük bir olasılık fakat Türkçe dublajlı hali de pek çok dublajlı filmimizden daha kaliteli yapılmış. Orijinal seslendirmede ise filmdeki konuk karakterlerin neredeyse hepsi kendi yapımlarındaki seslerin aynısı yani seslendirme için kurulan ekip muazzam. Örnek vermek gerekirse fragmanlarda gördüğümüz tüm Disney Prenseslerinin seslendirmelerini bizzat kendi filmlerindeki orijinal kişiler yapmış! Sadece bunun için bile harcanan emek ve maliyet bir hayli yüksek olmalı. Özetle filmi sinemada dublajlı izlemek gayet kaliteli ve zevkli. Ancak imkânınız varsa bu filmi bir de orijinal dilinde izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Öte yandan müzikler de bir o kadar güzel ve yerindeydi. Prenseslerin şarkıları da dahil olmak üzere pek çok melodi filmin içine o kadar güzel serpiştirilmiş ki farkında olmadan kendinizi müziğe kaptırabiliyorsunuz. Hele bir şarkı var ki! Tüm gün boyunca ağzınızdan düşmeyecek sürekli mırıldanacaksınız. Zaten yönetmenlerin de amacının bu olduğunu izlediğinizde anlayacaksınız.

Esprileri de es geçmemek lazım. Salondaki insan sayısı az olsa da belli sahnelerde o kadar çok güldük ki sesimiz salonda yankılandı desem yeridir. Disney’in son zamanlarda fragmana koyup filme koymadığı sahneler oluyor malum. Ralph size kesinlikle bunu yapmıyor. Fragmanda gördüğünüz her şeyi ve çok daha fazlasını göreceğinizi size garanti ederim. Son olarak filmin iki son sahnesi de olduğunu bir uyarı olarak bildirip onları da kesinlikle kaçırmamanız gerektiğini söylemeliyim. İzlediğinize değecek inanın bana.

Özetle büyük bir keyifle ve gülerek izleyeceğiniz şahane bir aile filmi sizi bekliyor. Hem yetişkinler hem de çocuklar için izlemesi oldukça keyifli olacak olan filmimizin her ne kadar konusu arkadaşlık olarak geçse de baba kız gidecek kişilerin karakterlerimizde kendilerinden parçalar bulup daha da çok seveceğine inanıyor ve şiddetle tavsiye ediyorum.