Ünlü suç polisiye yazarı Harlan Coben tarafından yaratılan Safe, 10 Mayıs tarihi itibariyle Netflix’te yayımlandı. Harlan Coben’in yazarlık ustalığını bu kez bir TV serisinde konuşturmak istemesiyle ortaya çıkan proje, Michael C. Hall, Marc Warren, Audrey Fleurot, Amanda Abbington gibi önemli oyuncuları da yanına alıp hayli iddialı bir yapım olarak karşımıza çıktı.

Sessiz Bir Geliş

Safe sessiz sedasız bir şekilde karşımıza çıkan bir yapım. Netflix’te yayınlanmasına rağmen çok fazla kişiye ulaşamadığını düşünüyorum. Daha öncesinde de diziye dair çok fazla bir haber duymamıştık. Açıkçası dizi ile tanışmam ve izlemeye karar vermem de tamamen tesadüfen görmemle oldu. Michael C. Hall ve suç hikâyesi olduğunu öğrenmem,  izlemem için yeterliydi. Diziye minimum bir bilgiyle giriş yaptığımı söyleyebilirim. Böylece uzun zaman sonra ilk kez hakkında hiçbir fikrim olmayan bir dizi izleme şansına eriştim. Bu hissi hatırlamak oldukça güzeldi.

Safe 1. Sezon İncelemesi

Konu ve İşleyiş Üzerine

Safe konu itibariyle bizlere kızı aniden ortadan kaybolan bir babanın (Michael C. Hall) kızını bulma çabalarını işliyor. Baktığınızda çok açık ve ne anlattığı belli olan bir konu olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, dizinin içine girdiğinizde bundan çok daha fazlasını vadettiğini görmeye başlıyorsunuz. Öncelikle dizi sizi samimi bir ortama sokuyor. Karakterlerinden işlenişine kadar karşımızda oldukça ilgi çekici bir ortam var. İlk bölümden itibaren dizinin büyüsüne kapılıp izlemeye devam etmeniz olası. Dizinin güzel tarafı ise detaylara inmeye başladığında ortaya çıkıyor. Evet, bu aslında temelde bir babanın kızını arama hikâyesi. Ancak tüm karakterler, belli bir kişilik taşıyorlar. Her karakterin altı dolu ve dizide gereksiz bir tane bile karakter bulunmuyor. Birdenbire her karakteri merak etmeye başlıyorsunuz. Karakterlerin geçmişte yaşadıkları veya konumları şüphe uyandırıyor. Dizi bu hissiyatı uyandırmayı başarıyor. Bir noktada dizideki tüm karakterlerden şüphe duyacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim.

Safe 1. Sezon İncelemesi

Roman Yazarlığının Diziye Kattıkları

Ayrıca yukarıda da belirttiğim üzere dizinin yaratıcısı bir roman yazarı. Bu bir dizi için, özellikle de suç-dram dizisi için oldukça önemli bir detay. Yani karşımızda roman gibi düşünülmüş ve yazılmış bir dizi var. Çünkü dizide birçok farklı detay var ve her detay birbirine mantıklı bir şekilde bağlanıyor. Diziyi bitirdiğinizde kafanızda en ufak bir soru işareti kalmıyor. Harlan Coben, yazarlığından gelen alışkanlıklarını diziye geçirmeyi başarmış. Ayrıca romanlar her zaman detay ve ayrıntılarıyla dizi, film gibi yapımlardan ayrılırlar. Romanı has ve net olarak ekrana aktırmak oldukça zordur. Safe ise tamamen bir roman gibi hissettirmese de, oldukça detaylı bir anlatım yaratmayı başarmış. Anlatımıyla da sizi yormuyor. Karışık bir anlatım var evet, ancak detayların içinde kaybolduğunuzu hissetmiyorsunuz. Bunun yerine hikâyenin bir parçası olup gizemleri çözmeye çalışıyorsunuz. Bu bence büyük bir yönetmenlik ve yazarlık başarısı. Her iki kişinin de hakkını ayrı ayrı teslim etmemiz gerekiyor.

Safe 1. Sezon İncelemesi

Kuvvetli Diyaloglar

Harlan Coben’in yazarlık başarısı ayrıca dizilerdeki diyaloglara da yansımış. Dizi sizi gerilim ve duygusal bir atmosfere soksa da, yer yer komik ve akıllı diyaloglarla birlikte eğlenmenize, nefes almanıza da olanak tanıyor. Bazı noktalarda karakterlerin hazır cevaplılığı gerçeklik sınırlarını zorlasa da, izlerken hem eğlendiğinizi hem de o ana olay ve bu olayın getirdiği ciddiyetten kopmadığınızı hissedeceksiniz. Coben’in en ufak diyaloğa bile önem gösterdiğini, bir saniyelik bir konuşmanın bile altını doldurmak için uğraştığını anlamak çok da zor değil.

Safe 1. Sezon İncelemesi

Beklenenden de Başarılı Oyunculuklar

Safe kendisini izletebilmesini başarılı oyunculuklara da borçlu. Yazının başında belirttiğim gibi dizide birçok ünlü oyuncu bulunuyor. Sherlock’tan tanıdığımız Amanda Abbington Sophie karakteriyle evliliğinde sorunlar yaşayan bir detektifi gerçekten çok iyi canlandırmış. Asıl adamımız Michael C. Hall’u ise Dexter’daki seri katil rolünden sonra, böyle bir dizide “aile babası” olarak görmek beni oldukça şaşırttı. Ancak Hall, Dexter’da üstüne yapışan rolden başarılı oyunculuğuyla sıyrılmayı başarmış. Beklediğimden bile daha iyi bir oyunculuk sergilemiş kendisi. Ayrıca bu iki önemli isim dışında diğer tüm oyuncular da görevini başarıyla yerine getirmişler. Hatta bazı noktalarda kendilerinden beklenen kaliteyi bile aştıklarını söyleyebilirim. Gerçekten bu kadar başarılı oyunculuklar beklemiyordum.

Evet, Safe benim gözümde, şimdiden 2018’in en büyük sürprizlerinden biri olmayı başardı. Suç ve polisiye hikâyelerinden hoşlanan herkese gönül rahatlığıyla önerebileceğim bir yapım olmuş. Dizi hakkında öncesinde çok az şey bilmemin bunda katkısı olduğunu düşünsem de, dizinin kaliteli olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Kendinize boş bir zaman ayırdığınızda, Safe’i izlemek iyi bir tercih olacaktır. Karşınızda sekiz bölümlük, oldukça keyifli bir suç draması olduğu konusunda sizlere garanti verebilirim. Mutlaka kaçırmayın ve en yakın bir fırsatta şans verin derim.

Herkese şimdiden iyi seyirler!