Uzun zamandır gerek sosyal medyada gerekse de basında Shazam ve Captain Marvel arasındaki rekabet körükleniyor. Peki Shazam ve Captain Marvel’ın aralarındaki sorun ne? Neden bu iki farklı kahraman birbirleri hakkında konuşmadan duramıyor?

Özellikle Zachary Levi’in ilk defa Shazam filmini duyurduğu dönemde sık sık “Gerçek Captain Marvel benim” demesi ön plana çıkmıştı. Zachary Levi’ı çok sevsem de en fazla Tosun Paşa ile yakınlık kurabileceğim bu açıklamalar bence biraz talihsiz olmuştu. Dayanağı var mı? Evet var. Peki bu dayanak nedir? Geçmişte neler yaşandı?

Captain Marvel yani Shazam aslında Marvel çizgi romanlarının daha Marvel adını almasından yıllar önce ortaya çıkmış bir karakter. 1938 yılında Action Comics ilk defa Superman’i tanıttığında ortalık tam anlamıyla karışmıştı. İnanılmaz bir popülariteye ulaşmış ve çizgi romanlar çok geniş kitlelere hitap etmişti. Ardından da sayısız Superman kopyası ortaya çıktı. Captain Marvel (Shazam’ın ilk adı) da bu kopyalardan biri aslında. Hatta ve hatta ilk sayılarının kapakları bile neredeyse aynı. Fawcett çizgi romanları Superman’i her anlamda kopyalamış yani.

Captain Marvel Shazam

C.C. Beck ve Bill Parker Fawcett çizgi romanları adı altında Whiz Comics çizgi romanlarında Billy Batson isimli bir yetimin Shazam isimli bir büyücüden süper güçler elde ettiği hikayesini ortaya çıkardı ve bu da Captain Marvel’ın başlangıcı oldu. Billy Batson Shazam dediğinde süper güçler kazanıp Captain Marvel’a dönüşüyor, tekrar Shazam dediğinde eski haline geri geliyor. Bu klasik hikayeyi hepimiz biliyoruz.

Ancak, kısa sürede Captain Marvel o kadar sevildi ki Superman’den daha fazla satmaya başladı. DC Comics de bu durumdan hiç memnun olmadı tabii. Yıllar 1941’i gösterirken de DC Comics Fawcett’a dava açtı. Bu dava süreci de fazlasıyla uzun sürdü. 1950’lere geldiğimizde yani 10 yıldan fazla süren yasal süreçten sonra Fawcett DC Comics’e 400,000$ ödemeyi ve bir daha Captain Marvel çizgi romanı yayınlamamayı teklif etti. 1950’lerde ödenen bu paranın günümüzde birkaç milyon dolar ettiğini söylemek lazım. Bu olayla birlikte Captain Marvel çizgi roman sayfalarından kaldırıldı. Birkaç yıl sonra da Fawcett battı zaten.

1961’e geldiğimizde Marvel Comics ortaya çıktı. Stan Lee ve Jack Kirby önderliğinde Fantastic Four yaratıldı. Marvel’ın ilk adımları böylelikle atılmaya başlandı. 1967’de artık adı Marvel Comics olan bu yeni çizgi roman ekibi, Fawcett’ın aldığı Captain Marvel isim haklarının zaman aşımına uğradığını fark etti ve Marvel Comics bu isim altında kendi serisini çıkarmaya başladı. Bu serinin ana karakteri de Mar-Vell’den başkası değildi tabii.

Okumadan Geçme: Shazam İncelemesi (Spoiler Yok)

Aslında Marvel çakallık yaptı tam olarak. İsim hakkı ve telif hakkı arasındaki farkları iyi bir şekilde kullanarak, isim hakkı üzerinden ilerledi. Yoksa telif hakkı hala Fawcett’a aitti. Yani bu karakterin başlangıcı, hikayesi, kostümü, güçleri tamamen onlara ait. Ama Marvel Comics, Captain Marvel isminin haklarını alarak bu ismi kullanmayı başardı. Aradan geçen yıllar boyunca da herkes Captain Marvel’ı Marvel Comics’e ait bir karakter olarak tanımaya başladı.

1972’de DC Comics Fawcett’in karakterlerini satın aldı ve onları kullanmaya başladı. Hikaye de tabii ki Captain Marvel yani Shazam’ı ele alıyordu. Uzun yıllar önce Fawcett’ın batmasına neden olan DC Comics, bu karakteri satın alarak onu yeniden canlandırmıştı. Ancak, DC’nin lisansı sadece telif hakkıyla sınırlı kaldı.

Daha sonra Marvel Comics ve DC Comics arasında bu karakterden dolayı sürtüşmeler yaşandı. Ancak, günümüze kadar Marvel isim haklarını hala elinde tutuyor. Yeni 52’yle beraber de DC Comics kendi karakterine Shazam adını verdi ki zaten uzun yıllardır herkes Billy Batson’ı Shazam olarak tanıdı. Tartışmaların kaynağı da bu işte.