2015 yılında Sicario, aksiyon türünün özgün yapıtlarından biri olmayı başararak aynı zamanda ünlü yönetmen Denis Villeneuve’nün en sağlam çıkışlarından da biri oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nin Meksika hakkındaki kurgusal dış politikasını Amerikan propagandası yapmadan hikâyesine yedirerek kendini tipik Hollywood filmlerinden ayırdı Sicario ve izleyenin damağında keskin bir tat bıraktı.

29 Haziran’da ise yeni filmi geliyor. Bu sürprizbozansız (spoilersız) incelemede devam filminin ilk filmden eksikliklerini ve fazlalıklarını ele alacağım.

Sicario Day of the Soldado’da yönetmenin Denis Villeneuve olmaması filmin hayranlarını küçük bir telaşa sokmuştu. Çünkü ilk filmde yönetmenin vermek istediği mesajın ikinci filmde korunamayacağı kaygısı oluşmuştu izleyicide. Fakat ikinci filmin bunun aksini kanıtlayabilmesini stüdyonun yazar farklılığına gitmemesinden kaynaklandığını düşünüyorum. İlk filmin olduğu gibi ikinci filmin yazarı da Taylor Sheridan.

Şunu da belirtmek isterim ki; Sicario Day of the Soldado bir devam filmi olmasına rağmen hikâye işleyişi bakımından ilk filmi izlemeyi zorunlu kılmıyor. İlk filmi izlemiş olarak yeni filme gitmenin en büyük avantajı karakter aşinalığı olacaktır muhtemelen. Çünkü ilk filmdeki özgünlüğünü kanıtlamış olan karakterler bu filmde de yer alıyor ve önceki filmden onlara aşinalığınızın olması devam filmindeki karakter devinimlerini anlayabilmede size yardımcı oluyor.

Bakmadan Geçme: Ocean’s 8 İncelemesi

Sicario Day of the Soldado İncelemesi

İlk filmin aksine bu filmde Emily Blunt yer almıyor, ki doğru bir seçim. Çünkü ilk filmde Emily Blunt’ın karakteri Kate Macer bir yanılsama için oradaydı. Kapalı kapılar ardından yürütülen o pis işlerin içine aniden giren ve maceranın atmosferini, yapılanları sorgulayan bir karakterdi Macer. Yani bir nevi, seyirci en kolay Macer ile empati kurabiliyor, hikayenin sürekliliği Macer üzerinden sağlanıyordu. Başta Amerikan propagandası gibi görünen ilk filmin gidişatının çözüme yaklaştıkça deri değiştirmesini sağlayan da Macer etmeniydi yine. Fakat stüdyo doğru bir karar alıp ikinci filmde aynı şaşırtmacayla devam etmeyi tercih etmemiş. Eğer yeni filmde ilk filmle aynı yöntem tercih edilseydi ilk filmi izlemiş olanlara hali hazırda cevaplanmış olan soruların yine benzerlerini görecektik ve bu serinin büyük bir tekrara düşmesine neden olacaktı. Bunun yerine yeni filmde örgütün nasıl bir perspektifle dış politika izlediği birkaç replik ve sekansla hikâyeye kolaylıkla yedirilebilmiş.

Sicario Day of the Soldado’nun başrol karakterleri ise ilk filmden tanıdığımız Del Toro’nun hayat verdiği Alejandro ve Josh Brolin’in canlandırdığı Matt Graver. İlk filmin aksine hikâye işleyişinde Alejandro ile Matt Graver arasındaki ilişki büyük bir öneme sahip. Yeni filmde, bir önceki filmden tanıdığımız bu iki karakterin iç dünyalarına ve kriz anındaki kararlarına daha çok tanıklık ediyoruz.

Somali’den Meksika’ya gemiyle geçip cihat adı altında saldırgan eylemde bulunan IŞİD militanlarını ele alıyor Sicario Day of the Soldado. IŞİD militanlarının Meksika sınırından Amerika’ya geçmesinde ise Meksika kartellerinin büyük bir payı var. Bu yüzden Pentagon Matt Graver önderliğindeki bir örgütün yardımıyla Meksika kartellerini birbirine düşürmek, bir iç savaşa neden olmak istiyor. Örgütün Reyes kartelinin kızı Isabel’i kaçırmasıyla da macera başlıyor. Eklemeden edemeyeceğim: Isabel Reyes’in oyuncusu Isabela Moner takdire şayan bir oyunculuk sergilemiş. Del Toro ile Josh Brolin’e zaten lafım yok.

Sicario Day of the Soldado İncelemesi

Sicario: Day of the Soldado serinin ilk filminden daha keskin bir aksiyona sahip olsa da ilk filmde vermek istediği mesajın yine aynısını veriyor. İlk filmde bize gaddar ve acımasız olarak tanıtılan Alejandro karakteri bu filmde biraz yumuşatılmaya çalışılmış. Muhtemelen seriye bu filmle başlayacak olan izleyici kitlesinin başrolden soğumaması için ortaya konmuş bir strateji bu. Yeni filmde ilk filmden daha çok aksiyon sekansı bulunmasına rağmen herhangi bir ritim bozukluğuna rastlayamadım. Hemen hemen tüm aksiyon sahnelerinin altından başarıyla kalkmış film.

Sicario Day of the Soldado 29 Haziran’da vizyona giriyor ve sizlere yine ilk filmdeki gibi tadı damağınızda kalacak bir aksiyon deneyimi sunuyor. Zaman zaman izleyiciyi geriyor, zaman zaman karakterleri çıkmaza sokarak izleyiciyi sarsıyor. Ve yılın en iyi aksiyon filmlerinden biri olacak gibi görünüyor.