Yeniden merhaba Saklı Kumanda okuyucuları. Sinema tarihinden önemli filmleri derlediğim, tema ya da teknik anlamda ortak özellikleri bulunan yapımları listelediğim köşemiz, SineDosya’nın yeni içeriğiyle yeniden karşınızdayım. Bu hafta İkinci Dünya Savaşı’nı konu alan, savaşın içinden doğan hikayelere ya da önemli gelişmelere eğilen filmleri sıraladım. Ancak bu seçimi yapmak ya da hangi filmlerin listede olacağına karar vermek çok zor bir karar süreciydi bunu da belirtmeliyim. Dilerseniz İkinci Dünya Savaşı Filmleri listemize geçelim. Keyifli okumalar diliyorum.

İkinci Dünya Savaşı Filmleri

1- Roberto Benigni – Life Is Beautiful (1997)

Listenin bir numarasında savaşın kendisi gibi her duyguyu her an yaşatma potansiyeline sahip Hayat Güzeldir filmi var. Benigni bir an korkutmayı başka bir an germeyi bir anda kahkahalara boğarken aynı anda gözyaşı dökmenize sebep olacak bir filme imza atıyor. Toplama kamplarının kasvetli, ürkütücü ve korkunç atmosferi içinde oğlunun korkmaması için tüm yaşananların bir oyun olduğunu söyleyen ve onu inandırmaya çalışan Yahudi bir babanın çabasına ortak olduğumuz film üç Oscar ödülüne sahip. Yapım, savaş atmosferini, gündelik yaşamların nasıl etkilendiğini, savaş suçlarını ve İkinci Dünya Savaşı’nın acı gerçeklerini kimi zaman alaycı kimi zaman dobra bir üslupla yansıtıyor. Aynı zamanda bu duygu dolu filmin yönetmeni ve başrol oyuncusunun Benigni olması da filmin önemli özelliklerinden bir diğeri.

İkinci Dünya Savaşı Filmleri

2- Oliver Hirschbiegel – Downfall (2004)

İlk sıradaki filmin umuda bakışıyla ikinci sıradaki Çöküş filminin umutsuzluk portresi tam bir tezat oluşturuyor. Tarihin gördüğü en acımasız diktatörlerden Adolf Hitler’in son sekreteri Traudl Junge’nin anılarından ve anlattıklarından yola çıkan film Hitler’in büyük yenilgiden ve intihardan önceki son günlerini geçirdiği sığınağa odaklanıyor. Savaşın tırmandığı dönemde Sovyet askerlerinin Berlin’e girmesiyle birlikte sokaklarda yaşanan kanlı çatışmalar gerçekçi çekimlerle yansıtılıyor. Bu çatışmalarda Berlin’i savunmaya çalışan çocuk ve gençlerden oluşan gönüllü birlikler, Hitler’in yoldaşlarının bir kısmının teslim olması, bazılarının ise onunla ölüm kararı vermesi gibi Alman halkının Hitler’e olan bağlığına dokunmadan geçmeyen film büyük tebrik toplamıştı. Almanların teslim oluşunu ve savaşın acımasız yönlerini açıkça göstermesine karşın Alman halkının beğenisini kazanan film heyecan dolu bir deneyim sunuyor.

İkinci Dünya Savaşı Filmleri

3- Quentin Tarantino – Inglourious Basterds (2009)

Hollywood’un çılgın çocuğu Tarantino’nun başyapıtlarından biriyle devam ediyoruz. Ülkemizde Soysuzlar Çetesi adıyla gösterime giren film bir intikam hikayesini konu ediniyor. Yapım, Yahudi bir kızın ailesini yok eden Nazi komutanından intikam almaya çalışması ve bu amaç için Almanya içinde bir grup “soysuz” ile ortaklık etmesi üzerinden ilerliyor. Klasik Tarantino estetiğiyle bir anda kanlı sahnelere bürünen, patlamalara ve silahlara her an hazırlıklı olmanızı bekleyen bir film olmasının yanı sıra, finalinde Hitler’i daha önce hiç görmediğiniz bir durumda karşınıza çıkarıyor. Son derece başarılı bir film olan Soysuzlar Çetesi’ni Almanlar, İtalyanlar ve Yahudiler arasındaki gergin anları doruklarda yaşayacağınız klasik bir Tarantino şiddetine hazır olarak izlemenizi tavsiye ederim.

İkinci Dünya Savaşı Filmleri

4- Steven Spielberg – Schindler’s List (1993)

Sırada sinema tarihinin en ikonik sahnelerinden birine sahip bir Spielberg başyapıtı var. Köken olarak Alman olan bir ticaret ustası Oskar Schindler’in Nazi Almanya’sının uygulamalarına içeriden karşı çıkması, binlerce Yahudi’nin hayatını kurtarması ve bu çabaları için vazgeçtiği şeyler ile yaptığı fedakarlıkları konu edinen film soykırım gerçeğini merkeze alıyor. Toplama kamplarının iç karartan atmosferini, klostrofobik yaşantıyı ve insanlık dışı uygulamaları siyah beyaz şekilde perdeye yansıtan Spielberg, dünya sinema tarihine unutulmaz bir İkinci Dünya Savaşı realitesi armağan ediyor. Gerçek bir kişiden ve olaydan hareket etmesiyle, bir yanıyla belgesel türüne bir yanıyla da biyografik filmlere göz kırpan Schindler’in Listesi gerçekten izlenmesi gereken bir kilometre taşı.

İkinci Dünya Savaşı Filmleri

5- Roman Polanski – The Pianist (2002)

Sırada sinema tarihinin bir diğer başyapıtı Piyanist var. Başarılı bir sanatçının, Almanya’nın Polonya’yı işgaliyle darmadağın olan yaşantısı ve hayatta kalma serüvenini merkeze alan film yalın anlatımı ve büyüleyici gerçekçilikte atmosferiyle göz dolduruyor. Yahudi olduğu halde toplama kampına götürülmekten kurtulan, şans eseri tanıştığı bir Alman subayı ve sanatçı kişiliği sayesinde hayatta kalmayı başaran piyanistin ailesini bulma çabası da duygularımıza hitap ediyor. İkinci Dünya Savaşı’nı konu edinen büyük dramlardan ve en önemli eserlerden biri olan Piyanist, vizyona girdiği dönemde tüm büyük festivallerden ödülle dönmeyi başarmıştı.

İkinci Dünya Savaşı Filmleri

6- Morten Tyldum – The Imitation Game (2014)

Başrolünde Benedict Cumberbatch’i gördüğümüz ve 2014 yılında önemli ödüller almayı başarmış bir biyografi filmiyle devam ediyoruz. Almanların kullandığı ve İngiliz istihbaratının, çözemediği için büyük kayıplar vermesine neden olan bir şifreleme sistemini konu alan film esasen Alan Turing’in dehasına odaklanıyor. Savaşın gidişatını değiştirecek şifreyi kırmayı başaran ve İkinci Dünya Savaşı’nın daha erken son bulmasına büyük katkı sağlayarak belki de milyonlarca insanın kaderini değiştiren Turing, umutsuzluk içinde çırpınan bir kripto birimi üzerinden koca bir ülkenin geleceğini değiştiriyor. Kişiler ve bireysel ilişkiler yoluyla, diyalogların da etkili kullanımı sayesinde aslında bir dünya portresi çizmeyi başaran ve ülkemizde Yapay Oyun/Enigma isimleriyle gösterime giren film sıradan bir savaş filminden çok daha fazla ilginizi çekecek.

İkinci Dünya Savaşı Filmleri

7- Isao Takahata – Grave of the Fireflies (1988)

Listemizin sonunda ise iki küçük kız kardeşin bir yandan yaşam mücadelesi verirken bir yandan da İkinci Dünya Savaşı’yla karşı karşıya gelişini konu alan, animasyon film tarihinin en acıklı hikayelerinden birini işleyen Ateşböceklerinin Mezarı var. Kobe şehrinin Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından vurulmasıyla birlikte ailelerini kaybeden Seita ve Setsuka, teyzelerinin yanına yerleşiyor. Ancak her küçük çocuk gibi onlar da ailelerinin yokluğunu her an yaşıyorlar. Yurtsuz ve kimsesiz kalmış olmanın acısıyla yaşarken bir yandan da büyüyen ve hayatta kalmaya çalışan bu kardeşler evden kaçıyor. Yarı biyografik bir uyarlama olma özelliği taşıyan bu gerçekçi yapım gösteriyor ki savaşın girmediği tek bir sokak dahi yoktur. İki küçük kardeşin acılarına ortak olacağınız bu animasyon filmi izlerken duygulanacak ve savaşa bir kez daha lanet okuyacaksınız.

İkinci Dünya Savaşı’nın farklı dönemleri ve hikayelerine göz attığımız ikinci SineDosya’nın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazının başında da belirttiğim gibi bu temada üretilmiş filmlerin listesini yazmak çok uzun bir mesai istiyor ancak bu dosyayı benim etkilendiğim ve başarılı bulduğum filmlerin bir öneri listesi gibi düşünebilirsiniz. Tarihin gerçek sayfalarından biri ya da birkaçına göz gezdirmek isterseniz listeden herhangi bir filmi seçip izlemeye koyulabilirsiniz. Haftaya farklı bir listede görüşünceye dek keyifli seyirler.