Yepyeni bir SineDosyadan merhaba değerli Saklı Kumanda okurları. Büyülü fenerin farklı ve başarılı yapımlarını derlediğim, farklı konulara farklı yöntemlere ve farklı tekniklere eğilen filmleri ortak noktalarıyla sıraladığım dosya SineDosya’nın sekizincisiyle karşınızdayım. Bu hafta serimize suç filmleri ile devam ediyoruz. Beyaz perdeyi kana bulayan, suçluları ya da masumları ele alan, gerilim dolu atmosferiyle bizleri etkilemeyi başarmış, ödül bile almış olan suç filmlerini inceleyeceğiz. Birbirinden ayrı teknikleri, hikayeleri, anlatı ve görsel teknikleriyle yedinci sanatın göz bebeği olmayı başaran suç filmlerini sıralamaya başlamadan önce keyifli ve okumalar ve şimdiden iyi seyirler diliyorum.

Suç Filmleri

1- Francis Ford Coppola – The Godfather Pt. 2 (1974)

Listenin bir numarasında Baba 2 bulunuyor. İlk filme nazaran daha başarılı bulduğum ve otoriteler tarafından tarihin en iyi devam filmi olarak görülen  Baba 2, suça ve mafyaya karşı bakışımızı değiştirecek cinsten. İlk filmde tanıştığımız ve artık yeni Baba olarak karşımıza çıkan Michael Corleone’nin hayatını, babası Vito Corleone’nin hayatıyla karşılaştırarak izlediğimiz film Michael’ın ailesini koruma çabasını ve elinde bulundurduğu güce iyice alışmasını konu ediniyor. Bir yandan da genç Vito’nun başından geçen zorlukları izleyip geçtiği yolları adım adım takip ediyoruz. Bir yanda babasının koltuğuna oturmuş, var olan düzeni sürdürmeye çalışan ve zekasıyla güçlükleri aşan Michael, diğer yanda yoksulluktan gelmiş, tek sermayesi cesareti olan genç Vito. Al Pacino’yu kariyerinin zirvesine taşıyan, perdede yalnızca 43 dakika görünen Robert de Niro’ya Oscar kazandıran film toplamda 6 Oscar heykelciğine sahip. Gişe ve eleştirmen başarısı da bir hayli yüksek olan Baba 2’nin sayfalarca incelenmesi gereken özelliklerinden bahsetmeye şimdilik ara verelim ve listemize devam edelim.

Suç Filmleri

2- Joel Coen & Ethan Coen – No Country For Old Men (2008)

Sırada Coen kardeşlerin başyapıtı İhtiyarlara Yer Yok geliyor. Llewelyn Moss’un bir olay yerinde bulduğu çantayı almasıyla başlayan hikaye giderek detaylanmaya başlar. Artık peşinde bir kiralık katil vardır. Moss uyuşturucu ilişkilerinin ortasında, soruna dönüşen bir yanlış anlaşılmaya karışır. Peşindeki katil Anton Chigurh ise planı konusunda kararlıdır çünkü işini yarım bırakmak niyetinde değildir. Takıntılı bir psikopat olan Chigurh, izini sürmeye devam ettikçe sorun daha da büyür. İşin içine çok sayıda masum insanın ve suçlunun da karıştığı soluk soluğa bir takip başlamıştır. Film hikaye yapısı, gergin kovalamaca temposu ve akıl dolu olay örgüsüyle izleyiciye unutulmaz bir deneyim sunarken atmosferi ve manzaralarıyla da Hollywood tarihinde bir gezintiye çıkarmayı başarıyor. Ayrıca Javier Bardem’in muhteşem performansıyla zirveye ulaşan film her dakikasını gergin bir şekilde izlemenizi sağlıyor.

Suç Filmleri

3- Robert Rodriguez & Frank Miller & Quentin Tarantino – Sin City (2005)

Bir kara filmle devam ediyoruz. Çizgi roman ve manga stilleriyle benzeşen bir tekniğe sahip Günah Şehri filmi sinemasal anlamda bir devrim niteliğindedir. Siyah beyaz olarak yayınlanan filmin özel renklendirme stili, efekt düzenlemeleri ve görsel anlatımı döneminin ilerisinde bir seviyededir. Bir yanlış anlama sonucu sevdiği kadının katili konumuna düşen ve aranmaya başlanan Marv’ın hikayesine odaklanan film polisiye – suç türüne dahil edilebilir. Kadrosunda Edward Norton, Bruce Willis, Jessica Alba, Elijah Wood gibi isimleri bulunduran ve üç farklı yönetmenin iş birliğinden doğan film epizodik bir anlatıma da sahip. Sinema deneyimini farklı bir boyuta taşımak isterseniz Günah Şehri hem görsel anlamda hem de hikaye anlatımıyla sizleri doyurmaya yetecek bir film olarak karşınızda duruyor.

Suç Filmleri

4- Oliver Stone – Natural Born Killers (1994)

Mickey ve Mallory birbirine aşık bir çifttir ancak onları diğer çiftlerden ayıran, oldukça garip ve ürkütücü bir ayrıcalıkları bulunuyor: birer katil ruha sahip olmaları. Route 666 otobanına çıkıp amaçsızca etraflarına korkunç bir dehşet saçan çift bir çok suça daha karışır. İşledikleri cinayet sebebiyle sadece birer korku ikonu değil; medyatik canavarlara dönüşürler. Polis kadar basın da onların peşindedir ancak karşı oldukları tüm sistemlere konuşmayı reddeden ikili modern yaşama karşı bir duruş sergilemektedir. Oliver Stone’un post – modern sularda gezdiği filmi kısa sürede bir klasiğe dönüşse de başta Quentin Tarantino gibi bu tarz filmlerin öncü isimleri tarafından oldukça sert şekillerde eleştirildi.

Suç Filmleri

5- Quentin Tarantino – Reservoir Dogs (1992)

Hollywood’un yaramaz çocuğunun ilk filmi olan ve sektöre sert bir giriş yapmasını sağlayan Rezervuar Köpekleri ile devam ediyoruz. Film esasen bir soygun hikayesinden bahsetse de perdede hiçbir zaman göremediğimiz bir soygunu ele alıyor. Soygunun planı, öncesi, sonrası ve yaşanan aksaklıkların sert bir dille anlatıldığı hikaye prensipleri ve kuralları olan 6 karakter çevresinde gelişiyor. Tarantino’nun klasikleşmiş tarzının ilk örneği olan Rezervuar Köpekleri diyaloglarından yaptığı göndermelere kadar sinema tarihiyle dolu bir film olarak karşımıza çıkıyor. Çok uzun yıllar bir klasik olarak anılan bu filme hala referanslar verilirken suç filmleri arasındaki değişmez yerini korumaya da devam ediyor.

Suç Filmleri

6- A. R. Murugadoss – Ghajini (2008)

Sanjay Singhania, Hindistan’ın en zengin iş adamlarından biridir. Nişanlısı Kalpana ile mutlu bir beraberliği vardır. Yakın zamanda evlenmeyi düşünen çift korkunç bir saldırıya maruz kalır. Mafya lideri olan Ghajini, Sanjay Singhania’nın gözleri önünde Kalpana’yı öldürür. Saldırı sırasında kafasına darbe alan Sanjay ise hafızasını kaybeder. Her 15 dakikada bir hafızasından her şey silinir. Ghajini’yi bulmak ve intikamını almak için ant içen Sanjay, unutmamak için her şeyi vücuduna ve not defterine yazmaya başlar. Sanjay, bütün bu karmaşayı çözebilmek için ipuçlarını takip etmek zorundadır. 2000 yılında Nolan’ın yönettiği Memento filmiyle büyük ölçüde benzerlik taşıyan bu Hint yapımı film, Bollywood’un en başarılı filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Suç Filmleri

7- Edward Zwick – Blood Diamond (2007)

Bambaşka hayatlardan gelen zamanında orduda görev yapmış Danny Archer ile uzun zaman önce ait olduğu yerden kopartılarak elmas madenlerinde işe koyulmuş Solomon Vandy’nin kesişen hayatlarına konuk olduğumuz Kanlı Elmas ile devam ediyoruz. Bu ikilinin yolları,  herkesin gözdesi olan büyüleyici bir elmasın varlığı nedeni ile kesişiyor. Her ikisi de elmasın peşindedir. Gazeteci Maddy Bowen ile beraber yola çıktıklarında hayatlarına dair değerli birer fırsatı da yakalamışlardır. Solomon ait olduğu yere, ailesine kavuşabilme ihtimali ile Danny ise yeni bir hayata başlamanın umudu ile aydınlanırlar.

Suç Filmleri

8- Onur Ünlü – İtirazım Var (2014)

Selman Bulut, bir zamanlar antropolojiyle ilgilenmiş eski bir boksör, şimdilerdeyse bir camide görev yapan sıra dışı bir imamdır. Bir gün camide namaz kıldırdığı sırada caminin içi silah sesleriyle yankılanır. İçeride bulunan kişilerden biri yere yığılır ve hayatını kaybeder. Olay yerine gelen polis ilk delilleri toplar ve araştırma süreci başlar. Selman Bulut bu olay sonrasında harekete geçer ve şüphelendiği kimi kişi ve durumların üzerinden davayı çözmeye karar verir. Her ipucu işleri beklemediği bir noktaya götürür ve olaylar gittikçe daha gizemli bir hal almaya başlar. Türk sinemasının üretken ve sıra dışı yönetmenlerinden Onur Ünlü’nün eğlenceli bir üslupla derin meseleleri ele aldığı İtirazım Var filmi ülke içinde birçok festivalde boy göstermiş ve ödüllerle dönmüştü.

Suç Filmleri

9- F. Gray Gray – Italian Job (2003)

İtalyan İşi, 1969 yılında Michael Caine’in başrolü canlandırdığı, Peter Collinson yapımı filmin, bu kez Mark Wahlberg, Charlize Theron ve Edward Norton’dan oluşan bir oyuncu kadrosu ile yeniden beyaz perdeye aktarılmış versiyonudur. Film, kendi alanında kariyer sahibi diye nitelendirilebilecek bir suçlu olan Charlie Croker’ın liderliğindeki bir soyguncu çetesinin macerasını konu ediniyor. Çete, Los Angeles tarihindeki en büyük trafik sıkışlığını yaratarak yapmayı planladıkları altın soygunu için zaman kazanmak ister. Oluşturdukları kargaşadan kendi paçalarını sıyırabilmek adına kaldırımdan gidebilecek kadar küçük olan Mini Cooper araçları kullanırlar. Hedefleri, trafik açılana dek ortadan kaybolmayı başarmaktır. Soygunun başarısı ise kimi kişisel becerilere dayanacaktır.

Suç Filmleri

10- Park Chan Wook – Oldboy (2003)

Listenin on numarasında ise Güney Kore sinemasının belki de en çok duyduğunuz filmi İhtiyar Delikanlı bulunuyor. Akıllara kazınan tek bir çekiçle yirmiye yakın rakibini öldürdüğü tek sekans sahnesiyle ünlenen filmin hikayesi ise şu şekilde. Oh Dae-Soo adında bir adam, bir gün kaçırılır ve on beş yıl boyunca eski püskü bir hücrede tutuklu kalır. Hiçbir açıklama yapılmamıştır. Bir gün aniden serbest bırakılır. Eline, para, cep telefonu ve pahalı kıyafetler verilir. Bu adam başına gelen bu durumun nasıl ve neden olduğunu anlamak ve gereken intikamı almak konusunda kararlıdır. Bu sırada Oh Dae-Soo aslında kendisini kaçıranların daha da büyük bir planının olduğunu keşfeder. Ancak bu planın özü acı dolu bir yoldan geçmektedir. Gerçeği bulmak ise bu yolun ta kendisidir.

Böylelikle bu haftaki SineDosya’nın da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu hafta sinemanın farklı coğrafyalarında üretilmiş, farklı hikayelere odaklanan, değişik tekniklerle üretilen ve birbirinden farklı şeyler söyleyen suç filmlerini ele aldık. Suç dünyasının değişik karakterlerini perdeye yansıtan bu filmlerden seçip izlemek isterseniz şimdiden iyi seyirler diliyorum. Haftaya bambaşka bir SineDosya listesiyle görüşünceye dek hoşça kalın.

Önceki SineDosya’ya Buradan Ulaşabilirsiniz

SineDosya #7 Tek Mekanda Geçen Filmler