Gerek Marvel çizgi romanları olsun gerekse de MCU olsun özellikle son dönemde Sonsuzluk Taşları hepimizin odağında olmayı sürdürüyor. Peki bu taşlarla ilgili her şeyi biliyor muyuz?

Sonsuzluk Taşları’yla ilgili yeni bilgiler Marvel çizgi romanlarındaki Infinity Wars: Sleepwalker’da ortaya çıktı. Bu çizgi romanla ilgili (özellikle üçüncü sayısı) yazımızda spoiler bulunmaktadır.

Uyarımızı yaptıktan sonra da hemen başlayalımç Bildiğiniz gibi Ruh Taşı’nın içinde Ruh Dünyası dediğimiz alternatif bir düzlem var. Bu alternatif evreni, düzlemi, dünyası (nasıl dersek diyelim) hem çizgi romanlarda hem de Marvel Sinematik Evreni’nde gördük. Hatta MCU’da olduğu resmi ağızlardan da doğrulandı. Bilmediğimiz şey ise sadece Ruh Taşı’nın değil, her taşın kendine ait bir dünyası olmasıydı! Bu yukarıda bahsettiğimiz çizgi romanda (Gamora’nın da yaptıkları sayesinde) her bir taşa ait olan dünyalarla ilgili bilgi edindik. Aynı zamanda taşlar içindeki bu dünyaların birbirleriyle bağlı olduğunu ve dünyalar arasında seyahatin mümkün olduğunu da öğrendik.

Sonsuzluk Taşları

Zihin Taşı – The Mindscape (Düşünsel Boyut)

Bu dünya fazlasıyla soyut ve psişik bir düzlem. Evrendeki her canlının düşünceleri bu düzlemde yer alıyor. Aynı zamanda Fear Dimension’da yaşayan şeytanlar da buraya gelip insanlara saldırabiliyor. Bu evreni daha önce duymuştuk zaten ama bir ruh taşının parçası olduğu ilk defa ortaya çıktı.

Güç Taşı – The Arena (Savaş Alanı)

Güç Taşı’nın içinde ise hepimizin rahatlıkla tahmin edeceği gibi Arena adı verilen sonsuz bir savaş alanından oluşan bir dünya bulunuyor. Güç Taşı’nın canlanmış hali diyebileceğimiz Dynamus da bu dünyadaki en güçlü varlık. Bu arenadan çıkmak için de ya öleceksiniz ya da şampiyon olup özgürlüğünüzü kazanacaksınız.

Uzay Taşı – The Vast (Büyük Boşluk)

Uzay Taşı’nın içinde The Vast olarak bilinen muazzam bir evren var. Ama bu evren sonsuz bir boşluktan oluşuyor. Diğer taşlarda yaşayan canlılar için bile fazlasıyla yalnız hissettiren bir yer. Buradan çıkmak için de zaman ve uzayı bükme yeteneğiniz olması gerekiyor.

Zaman Taşı – The Ellipsis (Elips)

Zaman Taşı içindeki dünya da fazlasıyla soyut. Aynı Uzay Taşı gibi. Zaman Taşı’nın hükmü altındaki bu dünyada geçireceğiniz birkaç dakika size yüzyıllar gibi gelebilir. Buradan kaçmak içinse zamanın farkında olmanız gerekiyor. Doğru anda çıkışa gitmeniz lazım.

Gerçeklik Taşı – The World Pool (Dünya Havuzu)

Gerçeklik Taşı sanırım en ilginç düzleme ev sahipliği yapıyor. Evrenlerde yaşanan her macera burada çizgi roman olarak arşivleniyor. Tüm evrenlerde yaşanan olayları burada bulabilirsiniz kısaca.Archivus da bu evrenin yöneticisi. Buradan çıkmak için de doğru bilgiye ulaşmanız lazım. Bilgi için de çizgi roman okumak gerekli!
Marvel kesinlikle ilgi çekici bir hikayeye imza atıyor. Sinematik evrende bu dünyalar kullanılır mı işte o büyük bir soru işareti.