Captain Marvel filmini izledikten sonra kafalar biraz karışmış olabilir. Biz de Tesseract’ın Marvel Sinematik Evreni’nde günümüze kadar nasıl geldiğini ele aldık.

Uzay Taşı’na ev sahipliği yapan Tesseract birçok Marvel Sinematik Evreni filminde karşımıza geldi. Tüm MCU tarihinde izlerini bulabileceğimiz Tesseract’ı Captain Marvel filminde kısacık bir an olsa da görebildik. Tesseract’ı 1990’larda görmemiz biraz kafa karıştırıcı olabilir. Ancak, kronolojik olarak olayı ele aldığımız zaman her şey açıklığa kavuşuyor.

Tarih Öncesi Durum ve Asgard

The Collector’dan da öğrendiğimiz gibi Uzay Taşı, yaratılan altı Sonsuzluk Taşı’ndan biri. Evrenin yaratılışına kadar inebiliriz. Aradan geçen uzun yılların ardından da Tesseract’ın içine konuldu ve Odin ele geçirdi. Ancak daha sonra bu taş bir şekilde dünyaya gitti ve uzunca bir süre Tonsberg, Norveç’te yaşayan Odin’e tapanlar tarafından gizlilikle korundu.

Tesseract

Captain America: The First Avengers

Takvimler 1942’yi gösterdiğinde Red Skull Tesseract’ın peşindeydi ve onu en son bilinen yerinde yani Norveç’te buldu. Bu Sonsuzluk Taşı’nı da HYDRA için silahlar yaratmak amacıyla kullandı. Captain America’ya karşı direkt olarak eline alıp bu taşı kullanmak isteyince de işler pek istediği gibi gitmedi. Kendisini en son Vormir’de Ruh Taşı’ın koruyucusu olarak gördük. Tesseract ise okyanusun dibini boyladı. Ancak en sonunda Howard Stark Tesseract’ı tekrar gün yüzüne çıkardı.

Okumadan Geçme: Captain Marvel mı Daha Güçlü Thor mu?

Captain Marvel

Howard Stark’tan yıllar sonra, 1990’ların ortalarında Tesseract Project PEGASUS’un temelini oluşturuyordu. Wendy Lawson yani Kree bilim insanı Mar-Vell Tesseract’ı kullanarak ışık hızında bir makine yaratmaya çalışıyordu. Ancak, Kree tarafından öldürülen Mar-Vell bu çalışmasını tamamlayamadı. Kree saldırısında yara alan Carol Danvers da patlamayla birlikte güçlerini kazandı. Tesseract ise Mar-Vell tarafından iyi bir şekilde saklanmıştı. Dünya’nın yörüngesinde Mar-Vell’in başarıyla gizlenmiş uzay gemisinde gözlerden uzakta kaldı. Carol Danvers ve SHIELD’ın olaylara dahil olmasının ardından Tesseract’ı Goose yuttu. Film sonundaki sahnede de Fury’nin masasına kustuğunu gördük.

Thor

SHIELD ve Fury Tesseract üstünde çalışmayı hiç bırakmadı diyebiliriz rahatlıkla. İlk Thor filminin bonus sahnesinde Tesseract Dr. Selvig’e teslim edildi. Ancak Selvig çoktan Loki’nin kontrolü altındaydı o dönemde.

Tesseract

The Avengers

Sonsuzluk Taşları’nı arayan Thanos Loki’ye Zihin Taşı’nı verdi ve onu dünyaya büyük bir Chitauri ordusuyla birlikte yolladı. Tek istediği ise Tesseract’tı. Ancak, Avengers Loki’yi ve uzaylı ordusunu durdurmayı başardı. Böylelikle hem Tesseract ekibimizde kaldı hem de Zihin Taşı’nı ele geçirmiş oldular.

Thor: Ragnarok ve Avengers: Infinity War

Thor: Ragnarok’taki son savaştan önce Loki Odin’in hazine odasına gidiyordu hatırlayacağınız gibi. Bizi pek de yanıltmayan bir şekilde Avengers Infinity War’da Loki’nin Tesseract’ı aldığını öğrendik. Hatta Tesseract’ı kandırmaca olarak kullanarak Thanos’u öldürmeye bile çalıştı. Sonuçta kendisi bu uğurda öldü, Thanos da tüm taşları ele geçirerek parmaklarını şıklatıp canlıların yarısını ortadan kaldırdı.