Thanos Avengers Infinity War’da amacına ulaşmayı başardı fakat bunun için uzun yıllar süren bir planlama gerekiyordu. Yeni Marvel teorisi ise bu planlama sürecine farklı bir bakış açısı getiriyor.

Hatırlarsanız Thanos’u ilk olarak The Avengers’ta görmüştük. Loki’ye koca bir ordu ve zihin taşının yer aldığı bir asa vererek dünyaya yollamıştı. İstediği tek şey Tesseract yani uzay taşıydı. Zentaurion3 isimli Reddit kullanıcısı bu hamlenin uzun zamandır planlandığını düşünüyor. Teorisi de şöyle açıklıyor:

Thanos büyük ihtimalle uzun zamandır zihin taşını elinde bulunduruyordu. Uzay taşının dünyada olduğunu da biliyordu. Fakat dünyanın (midgard) Asgard tarafından korunduğunu da biliyordu. Yani kendisi bir hamle yaparsa Odin ve Thor tarafından durdurulacaktı. Bu yüzden onların zayıflıklarını kolladı. Beklediği fırsat aile için çatışma sayesinde doğru. Loki rastgele seçilmedi. Odin ve Thor’un acımasız davranamayacağı bir maşaya ihtiyacı vardı. Onu öldüremeyeceklerini ve Loki sayesinde uzay taşını ele geçireceğini umuyordu. Fakat Avengers’ın mücadahalesiyle gidişat değişti. Uzay taşı Asgard’da gitmiş oldu. Bunun için yeniden Odinson ailesinden bir zayıflık beklemesi gerekiyordu. Bu da Odin’in ölmesi ve Hela’nın geri dönmesiyle gerçekleşti. Odin’in yokluğu, Asgard’ın yıkılması derken Thanos’un uzun zamandır beklediği an geldi. Asgard gemisine saldırıp, Loki’yi öldürüp Thor’u zayıf düşürmeyi planlıyordu. Fakat Thor, Guardians of the Galaxy ekibine denk gelip tahmin ettiğinden hızlı bir şekilde toparladı. Eğer Thor direkt Thanos’un kafasını hedef alsaydı, planları tamamen suya düşmüş olacaktı.

Bakmadan Geçme: Meşhur Loki Teorisi Resmen Doğrulandı

Açıkçası bu teori, Thanos’un neden şimdiye kadar harekete geçmediği sorusuna güzel bir yanıt veriyor. Marvel’ın aklındaki tam olarak bu muydu, bilmiyoruz. Fakat kesinlikle MCU’da tutarlılığı sağlayan bir teoriyle karşı karşıyayız.