Geçen hafta efsane bölüm yayınlayıp, tüm dünyayı ters köşe yapan The Walking Dead uzun bir aradan sonra ekrana geri döndü. Uzun bir ara dediysem tahmin ettiğiniz gibi değil. 1 hafta sonra yine kendi gününde, kendi saatinde fakat yaklaşık 5 sene kadar bir ilerleme ile döndü.

The Walking Dead çok ama çok çalkantılı bir haftayı geride bıraktı. Rick ölecek, ölmedi, film varmış, peki şimdi ne olacak derken, dizinin yapımcısının “yahu bu daha başlangıç, biz sizi 8 sezondur aslında buna alıştırmaya çalışıyorduk. Dizi aslında yeni başlıyor” demeci ile bazılarımız sevindi, bazılarımız üzüldü. Benim gibiler de “oha bir dizinin giriş bölümü 8 sene sürdüyse, gelişme kısmı ne kadar sürecek” dedirtti. Sanırım The Walking Dead, Bizimkiler yada Bizim Evin Halleri ya da Ferhunde Hanımlar gibi olana kadar devam edecek.

The Walking Dead 9. Sezon 6. Bölüm İncelemesi

Yeni Bir Dünya

Açılış çok klasik oldu. Rick sonrası değişen dünyayı görmek benim için özellikle çok da şaşırtıcı olmadı. İnsanlar geçen seneler içinde değişmiş elbette. Daryl, dağlarda gezen, Aragorn-vari bir adam olmuş. Resmen “Yolgezer” olmuş. Carol yaşlanmış, saçları uzamış, kral Ezekiel oğlunun büyüdüğünü kabul etmiyor. Bu arada her şey inanılmaz bir şekilde düzenli hale gelmiş. Bir düzen, bir monotonluk gelmiş dünyaya. Zombi salgının başlangıcından itibaren 13 sene geçmiş, insanlar bir şekilde ayak uydurmuşlar dünyaya elbette.

Michonne ise geçen yıllarda en değişen karakter olmuş. Rick’e olan aşkı geçen sezonlarda çok kısıtlı verilmişti fakat şu an Rick’in kaybından dolayı hala kendine gelememiş, hatta bazen Rick’in hayaleti ile konuşan bir Michonne var ortalıkta. Bu arada Judith ormandan milleti toplayan, kuralları hiçe sayan bir iyilik meleği olmuş. Bunu dışında Alexandria’da kurallar değişmiş ve katılaşmış. Fakat hala kim başta belli değil. Sanırım ikili yönetim şeklinde yönetiliyor. Yani insanlar, kendileri adına oy verecek insanlara oy veriyor.

Maggie’yi bu bölümde öne koyarlar diye düşündüm ama olmadı. Kendisini göremedik bile. Yüksek ihtimal kendisine özel bir bölüm hazırlanmıştır zira karakter eksikliğinde en öne çıkacak karakterlerden biri olacak ileride.

The Walking Dead 9. Sezon 6. Bölüm İncelemesi

Kim Bu İnsanlar?

Geçen bölüm sonunda Judith’in kurtardığı beşli ile açılan bölüm onların köye gelmesi ile devam etti. Alexandria halkının yeni gelen kişilere “hoşgeldin” dememe gibi bir özelliği gelişmiş bu yıllarda. Göçmenleri Hilltop kabul ediyor. Burada Alexandria’yı göçmen politikası nedeniyle Amerika’ya, Hilltop’u Kanada’ya benzettim. Yeni gelen beşli ise çok garip, bir üniversite çağında genç, bir beyin sarsıntısı geçirmiş kadın, bir sağır gazeteci ve bir de yemek yapmayı bilen müzik öğretmeni var elimizde. Bunların dışında bir de tır parkında çalışan bir ablamız daha var ki onun daha sonra hapishaneden çıktığı belli oluyor.

Bölümün en hoşuma giden kısmı bu oldu. Dünyaya kıyamet geleli 13 sene olmuş, insanlar üretmek zorunda, fakat hala ön yargıları var. Hapishaneden kaçtığını söylemeyen ablanın dövmesini Michonne ortaya çıkartınca, dışlanması çok güzel gözüküyordu. Kaldı ki bu ablanın İsviçre çakısı gibi, kemer tokasında, kolyesinde, bilekliğinde ve daha bilimum yerinden bıçak çıkması da güveni sarstı tabii.

Sonlara doğru köyde kalmak için oylama yapmaları, bu oylamada Michonne’un kimseye güvenmeyen tavırları, konseyin dışarıdan gelen acımasız bakışları derken, yeni bir gerçek daha ortaya çıktı.

The Walking Dead 9. Sezon 6. Bölüm İncelemesi

Müthiş Gerçek!

Öncelikle dizinin bu bölümü çok beğenilmiş. Ben pek beğenmedim, daha ayrıntılı gösterilebilirdi her şey. Onun yerine biraz kolaya kaçılmış. Judith uçaklarla alakalı bir matematik problemi çözerken, Negan’dan yardım alıyor. Negan elbette Judith’e dahi anlamlı anlamlı, felsefik konuşmaktan geri kalmıyor. Fakat Negan yıllar içinde biraz yumuşamış gibi. Daha güler yüzlü olmuş. Yaşlanınca mülayim bir hal almış. Burada yaptığı problem konuşması ile Judith gazı alıyor ve direkt eve gidiyor.

Bölüm boyunca elinde dolaştırdığı şerif oyuncağı ile konuşan Judith, Michonne’a bir insanlık dersi veriyor. Bu sırada içeriden tatlişko bir erkek çocuğu koşuyor. Çocuk beş yaşlarında. Rick ölmeden önce bize bir erkek çocuğu daha miras bırakmış! Çocuk da çok tatlı. Oyuncağı yerden alan Michonne, bir karar veriyor ve köylerinde kalmasına izin vermediği beş kişiyi Hilltop’a götürmeye karar veriyor. Acaba yolda başlarına ne gelecek derken, Eugene’in peşine düşen bir zombi ordusunu atlatmaya çalıştığını görüyoruz.

The Walking Dead 9. Sezon 6. Bölüm İncelemesi

Geliyorlar!

Evet geliyorlar. Carol ile evladının bir ara tuzağa düştüğü ve Carol’un eski Savior üyelerini yaktığı yere doğru gelen bir zombi ordusu var. Buradan Alexandria’ya saldıracaklar. Fakat bu zombiler öyle zombiler değil. Bunlar başka zombiler.

Sezonun çok beklenen ve çok etki getirmesi beklenen kötüleri Whisperers geliyor. Kendileri zombi kılığına girmeleri ile meşhurlar ve muhtemelen birkaçı şu an o zombi ordusunun içerisinde. Eğer yine çıkmazlar ise isyan edeceğim vallahi, çok merak ediyorum ulan!

Biterken…

Efendim kimilerine göre çok güzel olsa da, benim pek beğenmediğim bir bölüm oldu altıncı bölüm. Zaten üzerinde uzun uzun konuşulacak bir şey yok. Karakterlerin tam değişimlerini diğer bölümlerde göreceğiz. Fakat dizinin acilen bir düşmana ihtiyacı var zira şu an kavga edecek kimse olmadığı için, tam olarak ne olacak bilmiyoruz. Ayrıca bütün bölüm boyunca merak ettiğim tek bir soru var, o köprü inşaatı neden bitmedi? Köprü inşaatının bitmemesinin sebebi Rick’in anısı ile mi alakalı yoksa başka bir durum mu var? Bunları da ilerleyen bölümlerde göreceğiz.

Gel artık be Whisperers…